Pin It

Eksperyment z użyciem wyświetlanych obrazów i nowoczesnej ultrasonografii wykazał, że już w łonie matki dzieci szczególnie silnie reagują na widok twarzy. Tymczasem zdolności postrzegania przez płód mogą być jeszcze bardziej złożone.

Autorzy pracy opublikowanej na łamach „Current Biology” za pomocą specjalnego projektora wyświetlali – przez tkanki matek – dzieciom w ich łonach twarze ustawione górą do dołu lub w prawidłowej pozycji. W tym czasie obserwowali płody za pomocą czterowymiarowego badania ultrasonograficznego, które umożliwia uzyskiwanie filmów. Chcieli w ten sposób sprawdzić, czy podobnie jak narodzone dziecko, płód silniej zwraca uwagę na widok twarzy niż na inne obrazy.

Nagrania pokazały wyraźne reakcje płodów: chętniej odwracały głowę w kierunku wzoru przypominającego twarz niż w stronę obróconego obrazu.

– Pokazaliśmy po raz pierwszy, że płód potrafi rozróżniać kształty i chętniej śledzi te, które przypominają twarz – opowiada autor doświadczenia prof. Vincent Reid z Lancaster University. – W przypadku dzieci preferencje te są znane od wielu dekad, ale dotąd badania widzenia płodu nie były podejmowane.

Polecamy: Jak rozwijają się zmysły płodu?

Z tych wyników płyną dwa główne wnioski. Po pierwsze, zdolność do zauważania twarzy w okresie płodowym świadczy o tym, że dziecko nie musi się tego uczyć, lecz rodzi się z tą umiejętnością. Po drugie, okazuje się, że wewnątrz macicy jest wystarczająco jasno dla dziecka, aby doświadczać bodźców wzrokowych. Jednakże badacze przestrzegają przyszłe mamy, aby nie kierowały silnych źródeł światła w stronę brzucha.

Brytyjski zespół planuje już kolejne eksperymenty.

Polecamy: Rozwój dziecka tydzień po tygodniu – najważniejsze momenty

Źródło: PAP

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

BRAK KOMENTARZY

Odpowiedz