Pin It

Choć coraz więcej kobiet z dużą świadomością i odpowiedzialnością podchodzi do ciąży, to jednak ciągle spotkać można przyszłe mamy trzymające w dłoni papierosa. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez amerykańskich naukowców, emocjonalny związek z rozwijającym się w brzuchu ma znaczny wpływ na nastawienie do nikotynowego nałogu.

Badanie sugeruje, że ciężarne odczuwające słabe przywiązanie do dziecka częściej sięgają po papierosa niż kobiety, których emocjonalny związek z płodem jest silniejszy.

„Łatwo można to wyjaśnić z psychologicznego punktu widzenia. Kobiety, które czują się mniej przywiązane do rozwijającego się płodu, będą paliły więcej, ponieważ nie zastanawiają się nad możliwymi negatywnymi skutkami dla zdrowia dziecka”, mówi dr Susanna Magee.

Kobiety biorące udział w badaniu poproszono o opisanie swoich nawyków związanych z paleniem papierosów w ciągu całej ciąży. Naukowcy pobrali również od uczestniczek próbki śliny w 30. i 35. tygodniu ciąży oraz dzień po porodzie. Analizowali stężenie kotyniny, związku będącego pochodną nikotyny. Specjaliści poprosili również 58 ciężarnych o wypełnienie kwestionariusza, którego celem było określenie siły emocjonalnego związku z dzieckiem. W oparciu o jego wyniki podzielono uczestniczki na dwie grupy: o silnym i słabym przywiązaniu.

Kobiety, które odczuwały słabsze przywiązanie, miały zdecydowanie wyższe stężenie kotyniny w ślinie, zarówno w 30. tygodniu ciąży, jak i dzień po porodzie. Kobiety te deklarowały również większą liczbę wypalanych papierosów niż uczestniczki odczuwające silniejszy związek z dzieckiem.

„Wyniki badania sugerują, że okazanie wsparcia i pomocy przyszłej mamie w celu wzmocnienia jej emocjonalnego związku z dzieckiem może przyczynić się do podjęcia przez nią decyzji o rzuceniu palenia”, wyjaśnia dr Magee.

Źródło: www.sciencedaily.com

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

BRAK KOMENTARZY

Odpowiedz