Pin It

Dom pełen dobrej energii sprzyja zarówno samemu poczęciu dziecka, jak i jego rozwojowi. Patrzenie krytycznym spojrzeniem na wszystko co nieznane już samo w sobie wyklucza rozwój. Dobrze, jeśli na początku rozwiejemy kilka wątpliwości na temat Feng Shui, a później spojrzymy na detale. Feng Shui a poczęcie dziecka – zapraszamy do przeczytania wywiadu z Gabrielą Wagner – ekspertką Akademii Feng Shui we Wrocławiu oraz doradcą w szeroko pojętej aranżacji wnętrz zgodnej z zasadami Feng Shui.

Idea Feng Shui polega na uwalnianiu energii. Czy w praktyce wygląda to bardzo często tak, że należy pozbyć się z domu starych, nieużywanych już przedmiotów, ponieważ blokują one dobrą energię?

W sprawie Feng Shui jest wiele przekłamania, nadinterpretacji i zwyczajnych bzdur. Zawsze denerwuję się na to, co piszą gazety, książki lub czasopisma. Oceniam, że może 10% procent jest prawdą, reszta marketingiem. Feng Shui i uwalnianie energii życiowej – zgoda, ale jest też coś więcej w tej wiedzy.

Dobre Feng Shui to dobre dla nas miejsce do życia i pracy, miejsce, gdzie się rozwijamy, pracujemy i realizujemy się w tym, co chcemy. Z doświadczenia widzę, że są takie domy, czy mieszkania, w których mieszkańcy zawsze „mają pod górkę” i takie, z których nigdy się nie wyprowadzą ponieważ jest im tam dobrze. Praca eksperta polega na identyfikowaniu błędów przestrzeni i wprowadzeniu rekomendacji, by te błędy naprawić.

Owszem, Feng Shui to inaczej wiatr i woda i w takim prostym ujęciu i można mówić o tym, że sprawy będą szły lepiej, kiedy uporządkujemy naszą przestrzeń, ale w zaawansowanym postrzeganiu to umiejętność manewrowania energią, tak aby spływała na nasz dom i skupiała się na tym, co chcemy osiągnąć. Przyciągamy energię w dane miejsce, dodajemy miejscu koloru, dźwięku, ruchu i naszej obecności. Konsultuję rocznie wiele domów i widzę, że miejsca nieużywane lub źle używane, zawsze manifestują się w upośledzeniu aktywności domowników.

Jak w takim razie powinien wyglądać dom, w którym para stara o dziecko? Na co trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę, na jakie przedmioty kolory, fakturę sprzętów, ich sposób wykonania?

Sięgając po Feng Shui i pracując w obszarze poczęcia dziecka na pewno zawsze zalecam pełny kontakt z lekarzem i zrobienie wszelkich badań zarówno kobiecie jak i mężczyźnie, chodzi tutaj o hormony i wszelkie badania, które wykluczyłby blokady medyczne. Jeśli mamy czystą kartę w tym obszarze, wówczas Feng Shui może wspomóc nas, niemniej jednak to bardzo delikatna materia i pozytywny skutek warunkowany jest wieloma względami. Nigdy nie mówię, że konsultacja Feng Shui pomoże na pewno, mówię, że może wspomóc i na pewno warto spróbować.

Klasyczne, profesjonalne Feng Shui to nie sprzęty, faktury, materiały, a coś zdecydowanie więcej. To umiejętność dostarczenie energii życiowej do danego miejsca oraz dostarczenie energii nam samym. Istotnie, zmiana rożnych rzeczy w domu może nas wesprzeć. Może np. okazać się, że tam gdzie obecnie stoi szafa warto spać, bądź wprowadzić dany detal lub kolor, by pobudzić to miejsce. Dodatkowo na pewno ekspert sprawdza jak wygląda forma zewnętrzna domu, w jakim mieszkamy, ponieważ tam bardzo często kryją się blokady, czy najważniejsze błędy przestrzeni. Jeśli więc np. taką znajdziemy warto przenieść się do innego pokoju. Z mojego doświadczenia wynika, że przeniesienie się w inne, dobre miejsce poskutkowało pojawieniem się dzieci w przypadku kilkuletniego starania się o dziecko. Myślę, że to posunięcie mocno wsparło rodziców, niemniej jednak będących w stałym kontakcie z lekarzem.

Czy rośliny w domu również mogą wpływać na dobrą i złą energię w pomieszczeniu? Jaka jest ich rola, kiedy staramy się o dziecko?

Rośliny Feng Shui reprezentują energię drewna. Dlatego też wskazane, aby znajdowały się w odpowiednich miejscach w domu. Mogą być także związane z energią domowników, którzy np. reprezentują energię drewna właśnie. Brak tej energii w domu może oznaczać brak energii domowników, ale tylko w tym konkretnym przypadku. Może łączyć się z brakiem energii rozwoju, osobistymi trygramami domowników. Nie przeceniałabym jednak pojedynczych roślin w domu w tym aspekcie, choć rośliny zawsze są rekomendowane. Na pewno nie powinno być ich zbyt wiele w sypialni i na pewno nie powinny mieć ostrych liści.

A co z sypialnią rodziców? Jak ją wyposażyć lub zredukować jej wyposażenie, aby służyła powiększeniu rodziny?

Na podstawowym poziomie zaaranżować ją tak, by chciało się w niej przebywać. Ekspert dopasowuje  sypialnię do mieszkańców, ich dat urodzenia, wspierającej kolorystyki, ustawień łóżka, miejsc najkorzystniejszych dla zdrowia, wpływów rocznych. Skupia się także na likwidacji tnących kantów w sypialni, belek stropowych lub skosów, sprawdza, czy nas z tej sypialni nie wyrzuca. Zawsze sugeruję czytelniczkom „spróbuj sama, jak nie zadziała, nie poprawisz sytuacji przez 3-6 miesięcy, spróbuj wezwać specjalistę”.

Na poziomie już profesjonalnym sprawdza się, czy sypialnia służy nam, jest korzystna akurat w danym miejscu. Wiem, że na argument zmiany miejsca sypialni można się nie zgodzić, ale jeśli ktoś próbuje i nic nie daje rezultatów, mimo dobrych rokowań lekarzy, wówczas być może to oznacza, że miejsce, jaki zostało przeznaczone na sypialnię nie wspiera nas w poczęciu dziecka. A starając się o dziecko i nie mając w tym sukcesu, warto spróbować wszystkiego, ale rozumnie.

Po wtóre, zgodnie z jedną ze szkół Feng Shui: w danym roku są korzystniejsze i niekorzystne miejsca w domu, dlatego też warto wykorzystać tą wiedzę Feng Shui. W bieżącym roku na pewno niekorzystny jest południowy wschód i północ i na pewno stamtąd należy przenieść się w inny rejon domu. Najlepiej na zachód, północny wschód lub południe.

W czasie budowy nowego domu, urządzania zupełnie nowego mieszkania – które miejsce przeznaczyć na sypialnię, aby dobrze spełnia swoją „funkcję”?

I tutaj pojawia się problem z konkretną odpowiedzią. Ponieważ  ekspert Feng Shui wchodząc do domu bada go wieloma metodami i dopasowuje do samych domowników. Nie znając bryły domu lub rzutu mieszkania po prostu nie można odpowiedzieć. Niemniej jednak ja szukam w domu miejsc związanych ze zdrowiem i tam rekomenduję ustawienie łóżka, jeśli jest możliwość. Dodatkowo sprawdzam, czy kobieta jest w swoim najkorzystniejszym miejscu związanym ze zdrowiem, także śpi w najkorzystniejszym kierunku. Jakie to miejsce, jaki kierunek sprawdza się dla każdego domownika osobno na podstawie usytuowania budynku, dat urodzenia domowników, potencjału rocznego danego miejsca, a także potencjału 20. letniego budynku. To jednak wielki skrót. Kluczem jednak do tych działań jest forma zewnętrzna budynku, czyli to co mamy za oknami, czasem forma jest zbyt agresywna lub zbyt pasywna, dlatego dostajemy za dużo lub za mało energii. Przykładem mogą być budynki usytuowane np. w bliskim sąsiedztwie skrzyżowań, autostrad, supermarketów, trakcji kolejowych  lub miejsca niekorzystne ze względu na blisko stojące słupy wysokiego napięcia, wymierzone kanty innych budynków, także budynki o nieregularnej bryle.

Czy Feng Shui „reguluje” w jakikolwiek sposób to, czy kobieta ciężarna  może wybierać dla siebie sprzęty domowe? Wiele kobiet wspomina na przykład, że nie powinno się w czasie ciąży zmieniać łóżka, tylko spać na tym, na którym poczęło się dziecko.

Przesądy, przesądy, przesądy. Feng Shui nie pracuje na przesądach i zabobonach –  to wiedza, która bazuje na umiejętności analizy tego, co mamy w domu i dookoła domu i na podstawie tego  dostarczenia energii i uwagi tam, gdzie jest potrzebna. Mówiąc półżartem pół serio: czy kobieta, która poczęła dziecko na wczasach w Tunezji powinna stamtąd przywieźć  to łóżko? No, nie!

Podczas urządzania pokoju dziecięcego: jak to zrobić, żeby dziecko czuło się nim dobrze, bezpiecznie, spokojnie spało?

Pokoje dzieci są tematem bardzo szerokim. Z mojego doświadczenia wynika, że w 80. procentach niekorzystnie urządzonymi. Do największych błędów przestrzeni pokoi dziecięcych należą: brak miejsca do zabawy, źle i niekorzystnie ustawione miejsca spania. Źle dobierane są również kolory, zawsze spotykam się z tym, że chłopcy mają zimne niebieskie barwy  w swoich pokojach. Czy pokój dla dziecka jest dobrze urządzony można sprawdzić natychmiast i tylko jedną metodą: czy dziecko bawi się w swoim pokoju czy lubi go i czy w nim śpi. Jeśli nie… oznacza, że jest do zmiany.

Czy wstawianie łóżeczka do sypialni rodziców jest dobrym rozwiązaniem? Czy może w jakiś sposób przeszkadzać rodzicom lub dziecku?

Na pewno w pierwszych latach swojego życia dziecko powinno spać z rodzicami, na pewno z mamą w jednym pokoju. Natomiast niekorzystne  na dłuższą metę  jest spanie w jednym łóżku, podczas gdy tata idzie w odstawkę. Pamiętajmy, że sypialnia rodziców to miejsce tylko dla rodziców. I zbyt silna ingerencja dziecka w to miejsce sprawi, że dziecko stanie się dla matki ważniejsze niż mąż. A to już jest niebezpieczne dla związku. Zasadniczo myślę, że dwa lata na pewno razem, ale w pewnym momencie należy dziecko wycofać i zbudować mu swój pokoik – jego tożsamość.

Czy poprzez Feng Shui możliwe jest opracowanie listy przedmiotów, którymi może otaczać się dziecko: z czego powinny być zrobione, jaka powinna być ich ilość?

Feng Shui to ocena potencjału miejsca w którym mieszkamy czy pracujemy oraz umiejętność sterowania energią i uwagą na te aktywności życiowe, które są dla nas ważne. Zatem pytanie o ilość, materiały, nie jest pytaniem do eksperta Feng Shui w profesjonalnym ujęciu, bo to już stereotypowe postrzeganie. Feng Shui to nauka o oddziaływaniu przestrzeni. Do niedawna była postrzegana jako nieszkodliwe szaleństwo rodem z Chin ze smokami, tajemniczymi energiami i złotymi żabami przynoszącymi szczęście. Przez to, przez niektórych wyśmiewana i traktowana jako szarlataneria. Ale powstała ponad 4000 lat temu i musiała być dostosowana do ówczesnego postrzegania świata.

Dzisiaj Feng Shui to precyzyjna nauka, opisująca wpływ przestrzeni na nas. Te kiedyś wyśmiewane, chińskie „zabobony” są precyzyjnie analizowane w wielkich pracowniach architektonicznych i stanowią integralną część procesów projektowania. A dla niedowiarków, po odrzuceniu wszystkich „magicznych” elementów, pozostaje czysta ergonomia – sztuka poprawiania otoczenia.

Przestrzeń nas otaczająca działa na ludzi i determinuje ich zachowania. Kto ma lepsze samopoczucie, siłę życia – ten kto mieszka w wygodnym, dobrze urządzonym mieszkaniu, czy ktoś kto mieszka w nieciekawym, poszarzałym pokoju? Wolimy spędzić wieczór w małej przytulnej knajpce, niż w metalowo-plastikowym, przygnębiającym wnętrzu nowoczesnej jadalni. Każdy nawet w swoim domu ma kącik, gdzie czuje się dobrze i ma miejsca których nie wiadomo dlaczego nie lubi.

Czujemy ten wpływ, ale nie zawsze potrafimy go zidentyfikować, zmierzyć i opisać. Tymi narzędziami dysponuje Feng Shui. Feng Shui pozwala zmierzyć i opisać wpływ przestrzeni na ludzi, a przede wszystkim pomaga usunąć jego negatywne skutki.

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

BRAK KOMENTARZY

Odpowiedz