Pin It

Wszechobecne chemikalia negatywnie oddziałują na nasze zdrowie. Na celowniku są m.in. ftalany, które znaleźć można np. w farbach, klejach, a nawet kosmetykach czy zabawkach. Opierając się na wynikach najnowszych badań, naukowcy podejrzewają, że istnieje związek między ich obecnością w organizmie kobiety a przedwczesnym porodem.

W badaniu wykorzystano dane dotyczące kobiet przyjętych do szpitala w Bostonie w latach 2006-2008. Od ciężarnych uczestniczek pobierano próbki moczu. Analizie poddano dane odnośnie 130 kobiet, które urodziły wcześniaki, i 352 mamy dzieci urodzonych w terminie.

Ostatecznie zanalizowano po trzy próbki od każdej kobiety pod kątem pochodnych ftalanów. Specjaliści zaobserwowali, że u kobiet, które urodziły dzieci przed 37. tygodniem ciąży, stężenie ftalanów w moczu było wyższe niż u kobiet, które urodziły w terminie.

„Unikanie ekspozycji na ftalany może być trudne, ponieważ najczęściej nie jesteśmy nawet świadomi tego, że mamy z nimi kontakt”, mówi prof. Shanna Swan.

Jednym ze sposobów może być próba wprowadzenia do codziennego użytku ekologicznych produktów. Jak mówi prof. Swan: „Poprzednie badania sugerują, że niższe stężenie ftalanów występuje u osób, które stosują więcej świeżych, organicznych produktów”.

Jak zaznacza dr John Meeker, badanie nie dowodzi jednoznacznie, że ftalany powodują przedwczesny poród, warto jednak – w miarę możliwości – ograniczać kontakt z nimi.

Źródło: www.babycenter.com

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

BRAK KOMENTARZY

Odpowiedz