Gdzie rodzić? Wybór miejsca porodu
Pin It

Wybór miejsca porodu to ważna decyzja i lepiej nie zostawiać jej na ostatnią chwilę. Jeżeli zastanawiasz się, gdzie rodzić, sprawdź, jakie istnieją możliwości.

Zgodnie ze standardem opieki okołoporodowej kobieta ma prawo do wyboru miejsca porodu w warunkach szpitalnych lub pozaszpitalnych, w których czuje się bezpiecznie i w których udzielane są świadczenia zdrowotne. Oznacza to, że do wyboru ma trzy miejsca: szpital, dom lub dom narodzin.

Szpital

Szpital to najczęściej wybierane miejsce porodu. Obecnie nie obowiązuje rejonizacja, można więc rodzić w dowolnym szpitalu – tym, który spełnia nasze oczekiwania. W większych miastach mamy do wyboru kilka placówek, ale w mniejszych miejscowościach wybór ten może być ograniczony. Jeżeli jednak nie darzymy zaufaniem placówki, która znajduje się w pobliżu naszego miejsca zamieszkania, warto zapoznać się ze szpitalami w sąsiednich miejscowościach.

Szpitale mogą różnić się tzw. stopniami referencyjności, tj. stopniami wyspecjalizowania danej placówki. I tak oto:

  • I stopień – tu rodzą kobiety w ciąży niepowikłanej, w terminie porodu.
  • II stopień – szpital jest przystosowany do opieki nad kobietami w ciąży zagrożonej i do intensywnej opieki nad wcześniakami i noworodkami.
  • III stopień – szpital jest przystosowany do opieki nad kobietami o wysokim zagrożeniu ciąży, dziećmi urodzonymi przed 31. tygodniem ciąży, z wadami rozwojowymi itp.

Polecamy: Kiedy jechać do szpitala? 5 sygnałów, że pora się tam wybrać

Przed porodem warto odwiedzić dany szpital i zapoznać się z obowiązującymi w nim zwyczajami, regulaminami, zapytać o kwestie, które są dla nas ważne. Warto zajrzeć na salę porodową i do izby przyjęć, jeśli to możliwe. Dzięki temu, gdy nadejdzie czas porodu, będziesz znała już to miejsce i nie będzie ono dla ciebie całkowicie obce. Niektóre placówki mają przeznaczony konkretny dzień i godziny na zwiedzanie sali porodowej. Wystarczy wcześniej zadzwonić i umówić się na spotkanie.

Przy wybieraniu szpitala warto zastanowić się, co jest dla nas ważne. Może w tym pomóc sporządzenie planu porodu i omówienie go z położną, a także zapoznanie się ze swoimi prawami. Przed wizytą w szpitalu warto przygotować wiele pytań i zagadnień, które chcemy omówić z personelem (np. dostępne sposoby łagodzenia bólu porodowego, możliwość przyjmowania dowolnej pozycji, możliwość kontaktu skóra do skóry, czy jest dostępna pomoc doradcy laktacyjnego). Jeżeli czeka nas cesarskie cięcie, można dopytać o to, jak przebiega operacja, czy partner będzie mógł przebywać na sali i kangurować noworodka, po jakim czasie mama otrzyma dziecko itp.

Zobacz, jak może wyglądać taka wizyta:

Zdarza się czasami, że szpital może być w danym dniu oblegany i nie będzie w nim miejsca. Dlatego warto mieć na uwadze dwie placówki i zapoznać się z obydwoma. Pomocnym narzędziem w wyborze szpitali jest strona www.gdzierodzic.info, gdzie można znaleźć informacje i opinie o danych placówkach.

Można też zdecydować się na poród w prywatnym szpitalu, co wiąże się jednak z wysokimi opłatami (sprawdź oferty).

Natomiast w szpitalach klinicznych uczą się studenci, trzeba więc liczyć się z ich obecnością podczas porodu. Jeżeli jednak sobie tego nie życzymy, możemy o tym poinformować personel.

Dom

Dawniej wszystkie dzieci rodziły się w domu, dziś coraz częściej do tego wracamy. Rodzenie w domu jest bardzo popularne w Holandii, Niemczech czy Anglii. Poród w domu odbywa się najczęściej w towarzystwie położnej, z którą para przygotowuje się do tego wydarzenia. Warto dużo wcześniej poszukać takiej położnej (listę położnych przyjmujących porody w domu znajdziesz m.in. na stronie Stowarzyszenia Dobrze Urodzeni).

Jak donoszą badania naukowe, poród domowy jest równie bezpieczny jak ten w szpitalu i nie zwiększa ryzyka komplikacji u kobiet, których ciąża przebiega bez powikłań. Aby poród mógł odbyć się w domu, kobieta musi być zdrowa, a ciąża – fizjologiczna. Poród domowy powinien być przyjmowany przez doświadczoną położną, a w razie potrzeby powinien być zapewniony transport do szpitala. Poród w domu to poród fizjologiczny, bez interwencji. Zapewnia też intymną atmosferę i komfort – w końcu jesteśmy u siebie.

Poród domowy nie jest refundowany i wiąże się z opłatami.

Więcej na ten temat dowiesz się z wywiadów z położnymi przyjmującymi porody domowe: Ewą Janiuk i Katarzyną Oleś. Osobom rozważającym wybór domu jako miejsca porodu polecamy książkę.

Dom narodzin

Pomiędzy wyborem szpitala a domu istnieje jeszcze jedno rozwiązanie – dom narodzin. To placówka prowadzona przez położne, w której można rodzić w warunkach podobnych do domowych. To propozycja dla kobiet, które chciałyby urodzić tak jak w domu, ale z różnych powodów nie chcą rodzić we własnych czterech ścianach. Do porodu w tym miejscu mogą zgłaszać się zdrowe kobiety, których ciąża przebiega bez powikłań. Domy narodzin koncentrują się na porodach fizjologicznych, nie na medycznych. Są wyposażone w sprzęt niezbędny w sytuacjach awaryjnych. Kobiety, które chcą rodzić w domu narodzin powinny wcześniej umówić się na wizytę kwalifikacyjną.

Domy narodzin często funkcjonują w pobliżu szpitali oraz z nimi współpracują. Na ogół oferują też kursy i wykłady przygotowujące do porodu.

Wybór

Niezależnie od tego w jakim miejscu odbędzie się poród, warto zadbać o dobre przygotowanie do tego wydarzenia oraz nie zdawać się tylko na opinie innych, ale samemu sprawdzić wybrane przez nas miejsca. Jak przekonują specjaliści, kobieta powinna rodzić przede wszystkim tam, gdzie czuje się bezpiecznie, co nie jest obojętne dla przebiegu porodu (tutaj dowiesz się więcej).


  • Czym kierujesz się przy wyborze miejsca porodu?
  • Co jest dla Ciebie ważne?
  • Jak sprawdziłaś to miejsce przed porodem?

Źródło: Fundacja Rodzić po Ludzku, gdzierodzic.info

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

BRAK KOMENTARZY

Odpowiedz