Pin It

Obolałe po porodzie krocze wymaga szczególnej uwagi, zwłaszcza gdy doszło do jego pęknięcia lub nacięcia. Odpowiednio częste podmywanie, umiejętne osuszanie i dbanie o przepływ powietrza: to trzy kluczowe elementy połogowej higieny intymnej.

Czysto

Jeśli masz swój ulubiony przetestowany płyn do higieny intymnej, z powodzeniem możesz stosować go w czasie połogu. Unikaj eksperymentów, które mogą skończyć się dodatkowym podrażnieniem delikatnych tkanek. W pierwszych tygodniach połogu, gdy rany są świeże, a krwawienie najbardziej intensywne, podmywaj się po każdym skorzystaniu z toalety i przy każdej zmianie podpaski. Przeciwzapalnie i łagodząco zadziałają również ziołowe napary z rumianku, nagietka i kory dębu. Pomocny będzie także roztwór sporządzony z proszku Tantum Rosa (nie używaj go jednak częściej niż 1-2 razy dziennie). Podmywaj się zawsze w kierunku od krocza ku odbytowi. Podczas oddawania moczu możesz odczuwać lekkie pieczenie. Aby je zmniejszyć, polewaj okolice krocza ciepłą wodą (w trakcie lub tuż po opróżnieniu pęcherza). Dopóki krwawienie nie ustanie, zrezygnuj z kąpieli i nasiadówek.

Sucho

Po podmyciu należy krocze dokładnie osuszyć. Dlaczego jest to takie ważne? Połogowe odchody i wilgoć to doskonałe warunki do namnażania się bakterii, a więc i do powstania infekcji. Do osuszania używaj jednorazowych ręczników papierowych bądź chusteczek higienicznych. Chusteczkę delikatnie przykładaj do krocza, nie uciskając na nie.

Przewiewnie

Równie ważne jest zadbanie o przepływ powietrza w okolicach intymnych. Dlatego na początku warto używać specjalnych siateczkowych majtek (np. Hartmann). Nie tylko umożliwiają tkankom „oddychanie”, ale również są wygodne w użytkowaniu: w przypadku zabrudzenia wystarczy je przeprać wodą z mydłem i wysuszyć, a dzięki siateczkowej strukturze, schną błyskawicznie. W miarę możliwości warto przeprowadzać wietrzenie krocza: rozściel na łóżku podkład poporodowy (np. Seni) i połóż się na 15 minut bez bielizny.

Wygodnie

Obolałe krocze daje się we znaki zwłaszcza podczas siedzenia. Aby zmniejszyć dolegliwości bólowe, zdecyduj się na zakup koła poporodowego bądź zwykłego dmuchanego koła do pływania. Jeśli nie posiadasz takiego koła ani poduszki, unikaj zbyt długiego siedzenia.

Podpaski czy podkłady?

W pierwszych dniach połogu krwawienie może być bardzo intensywne, zwykłe podpaski mogą więc okazać się niewystarczające. Z myślą o młodych mamach powstały podkłady, o wiele bardziej chłonne (i większe) od podpasek. Zaleca się używanie takich, które pozbawione są ochronnej ceratki utrudniającej przepływ powietrza (np. Bella Mamma). Pamiętaj o częstej wymianie podkładów, gdyż nagromadzona krew jest doskonałą pożywką dla drobnoustrojów. Zawsze przed wymianą dokładnie umyj ręce. W żadnym wypadku nie używaj tamponów.

Prawidłowa i staranna higiena intymna ułatwi szybkie zagojenie krocza. Jeśli pojawiają się jakiekolwiek niepokojące objawy, skonsultuj się z lekarzem. Dotyczy to m.in. bólu podbrzusza, gorączki, intensywnego, nieprzyjemnego zapachu odchodów połogowych czy nasilającego się bólu krocza.

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

BRAK KOMENTARZY

Odpowiedz