zasiłek macierzyński
Pin It

Sprawdź, w jaki sposób jest wypłacany zasiłek macierzyński i jak obecnie funkcjonuje.

Okres wypłaty zasiłku

Okres wypłaty zasiłku macierzyńskiego z tytułu urodzenia dziecka wynosi:

  • 20 tygodni (140 dni) – w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie,
  • 31 tygodni (217 dni) – w przypadku urodzenia dwojga dzieci przy jednym porodzie,
  • 33 tygodnie (231 dni) – w przypadku urodzenia trojga dzieci przy jednym porodzie,
  • 35 tygodni (245 dni) – w przypadku urodzenia czworga dzieci przy jednym porodzie,
  • 37 tygodni (259 dni) – w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci przy jednym porodzie.

Zasiłek macierzyński z tytułu przyjęcia dziecka na wychowanie przysługuje nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7 roku życia, a w przypadku dziecka wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 10 roku życia. Okres wypłaty zasiłku macierzyńskiego w takim przypadku nie może być krótszy niż 9 tygodni (63 dni).

Podstawa wymiaru

Podstawę wymiaru zasiłku dla pracownika stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacane za okres 12 miesięcy kalendarzowych. Do ustalenia podstawy wymiaru przyjmuje się przychód stanowiący podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniu potrąconych przez pracodawcę składek na ubezpieczenia społeczne.

Kto wypłaca?

Wypłacaniem zasiłku macierzyńskiego zajmuje się albo ZUS, albo pracodawca. Jest to uzależnione od ilości osób, które zatrudnia dany przedsiębiorca. Jeżeli pracodawca zgłasza do ubezpieczenia zdrowotnego mniej niż 20 osób, wówczas zasiłek wypłaca ZUS. Pracodawca wypłaca świadczenie jeżeli zatrudnia więcej niż 20 osób.

Wysokość zasiłku

Zasiłek macierzyński za okres podstawowego urlopu i dodatkowego urlopu macierzyńskiego wynosi 100% podstawy jego wymiaru.

Biorąc pod uwagę urlop rodzicielski, wysokość otrzymywanego zasiłku zależy od wyboru ścieżki uzyskania urlopów związanych z urodzeniem się dziecka. Istnieją tutaj dwa rozwiązania:

1. Jeżeli nie później niż 14 dni po porodzie złożymy wniosek do pracodawcy o udzielenie bezpośrednio po podstawowym urlopie macierzyńskim, dodatkowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze, a bezpośrednio po nim – urlopu rodzicielskiego, również w pełnym wymiarze, wówczas przez cały ten czas zasiłek będzie wynosił 80%.

W przypadku gdy takiego wniosku się nie złoży, wysokość zasiłku będzie wynosić 100% za okres podstawowego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz 60% za okres urlopu rodzicielskiego.

2. W przypadku, gdy wniosek o dodatkowy urlop macierzyński złoży się w terminie późniejszym niż 14 dni od dnia porodu (a wniosek o urlop rodzicielski razem z tym wnioskiem lub nie później niż 14 dni przed zakończeniem dodatkowego urlopu macierzyńskiego), wysokość zasiłku wynosić będzie 100% za okres podstawowego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz 60% za okres urlopu rodzicielskiego.

Pracownica pobierająca zasiłek macierzyński w wysokości 80% podstawy wymiaru, w przypadku rezygnacji z dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz rodzicielskiego i przysługującego w tym czasie zasiłku, otrzyma jednorazowe wyrównanie pobranego zasiłku do 100% podstawy wymiaru. Będzie to jednak możliwe pod warunkiem, że zasiłków macierzyńskich za okres odpowiadający okresom tych urlopów nie będzie pobierał ojciec dziecka.

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

BRAK KOMENTARZY

Odpowiedz