Pin It

Zapłodnienie in vitro zwiększa ryzyko zakrzepicy i zatoru tętnicy płucnej, szczególnie w pierwszym trymestrze ciąży – do takich wniosków doszli szwedzcy naukowcy.

W badaniu uczestniczyło ponad 23 tys. kobiet, które przeszły procedurę IVF (in vitro fertilisation – zapłodnienie in vitro) i ponad 116 tys. kobiet, które zaszły w ciążę bez pomocy lekarzy. Średnia wieku uczestniczek wynosiła 33 lata, wszystkie urodziły dziecko między 1990 a 2008 rokiem.

Więcej przypadków zakrzepów zaobserwowano u kobiet poddanych in vitro – 4,2 proc. w porównaniu do 2,5 proc. u kobiet, które poczęły dziecko naturalnie. Zator tętnicy płucnej wystąpił u 19 kobiet z pierwszej grupy (0,08 proc.) i 70 kobiet z drugiej grupy (0,05 proc.) Zarówno w przypadków zakrzepów, jak i zatoru ryzyko było największe w pierwszym trymestrze ciąży.

„Każda ciąża zwiększa ryzyko zakrzepów. Jest to związane ze zmianami hormonalnymi, zwłaszcza w poziomie estrogenów. Nie chcemy straszyć pacjentek. Nawet w przypadku zapłodnienia in vitro prawdopodobieństwo zachorowania jest relatywnie niskie. Co więcej, nie wszystkie zakrzepy przedostają się do płuc. Kobiety w grupie zwiększonego ryzyka mogą być poddane skutecznemu leczeniu zapobiegającemu formowaniu się zakrzepów” – mówi dr Avner Hershlag.

Źródło: www.news.health.com

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

BRAK KOMENTARZY

Odpowiedz