Pin It

Ina May Gaskin to światowej sławy ekspertka w dziedzinie położnictwa, propagująca duchowe podejście do porodu w oparciu o ogromny szacunek do natury i człowieka.

Swoją przygodę z położnictwem rozpoczęła od momentu, gdy jako absolwentka filologii angielskiej zaczęła towarzyszyć rodzącym ze społeczności hippisowskiej, do której należała. W 2011 roku odebrała nagrodę Right Livelihood Award, zwaną alternatywą dla Nagrody Nobla. W tym samym roku na polskim rynku pojawił się jej bestseller „Duchowe położnictwo. Intymność narodzin” („Spiritual Midwifery”), uważany za biblię porodów domowych.

Ina May Gaskin przyjęła ponad dwa tysiące porodów w domu, przy czym żadna z kobiet nie zmarła, a liczba porodów, w których konieczne było zastosowanie cięcia cesarskiego nie przekracza 5%. Na łamach swojej książki dzieli się radami, które mają pomóc mamom dobrze doświadczyć  poród.

Rady dla matki na czas porodu

1. Podczas porodu matka jest głównym kanałem siły życiowej. Jeśli współpracuje, jest odważna i nie jest egoistyczna, sprawia, że wszyscy obecni mają więcej energii, łącznie z jej rodzącym się dzieckiem. Dawanie innym powoduje, że i ty, i wszyscy inni czują się dobrze. Nie masz jeszcze przy sobie dziecka, które możesz tulić i trzymać w objęciach, więc dawanie miłości twojemu mężowi i położnym przekazuje tę miłość twojemu dziecku. Jeśli jesteś w szpitalu, możesz spowodować, że będzie więcej energii, jeśli znajdziesz kogoś, z kim możesz nawiązać porozumienie i znajomość.

2. Podczas fali skurczu miej oczy otwarte i zwracaj uwagę na ludzi wokół ciebie i na to, co się dzieje. Jeśli się boisz albo jeśli dzieje się cos takiego, co cię spina, powiedz o tym – położne mogą ci pomóc rozwiązać problem, dopóki nie poczujesz się dobrze.

3. Nie narzekaj, to tylko pogarsza sprawę. Jeśli zazwyczaj narzekasz, ćwicz nie robienie tego podczas ciąży. To buduje charakter.

4. Mów miłe rzeczy, będziesz dzięki temu rozluźniona na dole i łatwiej się otworzysz. Możesz prosić położne czy męża, aby zrobili coś dla ciebie, na przykład pomasowali nogi albo przynieśli szklankę wody do picia. Niech to będą miłe prośby i odwdzięczaj się im miłością, kiedy coś dla ciebie robią.

5. Bądź wdzięczna za to, że rodzisz dziecko i okazuj wdzięczność swojemu partnerowi, który ci pomaga – jest to doświadczenie, które ma się tylko kilka razy w życiu, więc zrób z tego coś najlepszego. Poukładaj sobie w głowie wszystko w taki sposób, abyś mogła się wznieść jak najwyżej.

6. Pamiętaj, że masz w sobie prawdziwe, żywe dziecko. Czasami rodzenie dziecka jest tak intensywne, że możesz zapomnieć, po co to w ogóle jest!

7. Naucz się relaksować – to coś, co wymaga uwagi. Być może będziesz musiała włożyć trochę wysiłku, aby zebrać uwagę do tego stopnia, że się rozluźnisz.

8. Nie trać poczucia humoru – to bezcenny skarb, który pomaga ci pamiętać, o co chodzi. Jeśli nie możesz być bohaterem, możesz przynajmniej zabawnie tchórzyć.

9. Pamiętaj, że twoja małpia część naprawdę doskonale wie, jak to się robi. Twój umysł nie jest specjalnie wiarygodnym przewodnikiem odnośnie tego, jak powinnaś zachowywać się w czasie porodu, ale twoja małpia część tak.

Na podstawie: Gaskin Ina May, Duchowe położnictwo. Intymność narodzin, Virgo, 2011, s. 246

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

BRAK KOMENTARZY

Odpowiedz