Pin It

Inwazyjne badania prenatalne mają podstawową zaletę, jaką jest ich precyzyjność. Jednak, jak wskazuje sama nazwa, badania te nie pozostają obojętne dla zdrowia jeszcze nienarodzonego dziecka. Inwazyjność badań prenatalnych polega głównie na tym, że testy przeprowadzane są na płynu owodniowym i jakby nie patrzeć taki zabieg to bezpośrednia ingerencja w rozwijający się płód.

Skutki przeprowadzania inwazyjnych badań prenatalnych mogą mieć wpływ na dalszy przebieg ciąży.  Jak wynika ze statystyk, około 1-2 procent wszystkich ciąż zakończyło się przedwczesnym porodem lub utratą dziecka. Wśród dodatkowych powikłań w czasie przeprowadzania inwazyjnych badań prenatalnych, można wymienić: krwawienia w czasie ciąży, zakażenia, przedwczesne skurcze macicy oraz nagłe odejście wód płodowych. Jednak, jak już wspominaliśmy, takie powikłania dotyczą nie więcej niż dwóch przypadków na sto wykonanych badań. Bezpośrednim wskazaniem do wykonania badań inwazyjnych są złe rokowania płodu po wykonaniu nieinwazyjnych badań prenatalnych. Dla lekarzy, skierowanie ciężarnej na badania inwazyjne jest zawsze ostatecznością, która ma skutecznie zweryfikować stan zdrowia dziecka.

Do inwazyjnych badań prenatalnych zaliczamy:

Biopsja kosmówki (CVS) – wykonywana jest  między 10. a 13. tygodniem ciąży. Biopsję wykonuje się na dwa sposoby: poprzez nakłucie igłą brzucha i  pobranie kosmówki do badania lub poprzez cewnik wprowadzony przez szyjkę do macicy. Badania i analiza materiału genetycznego dziecka trwa nawet kilka tygodni. Nawet jeśli wstępny wynik gotowy jest już po dwóch dniach, nie daje on pewności. Biopsja kosmówki poprzez badanie DNA wyklucza lub potwierdza chorobę genetyczną dziecka.

Amniocenteza (punkcja owodni) – przeprowadzana jest pod kontrolą USG między 12. a 18. tygodniem ciąży. Polega na nakłuciu igłą pęcherza płodowego i pobraniu około 20 ml do analizy. Amniocenteza skład się z czterech kolejnych badań:

  • l  cytologicznego – poszukiwanie nieprawidłowych komórek,
  • l  cytogenetycznego – ocena kariotypu dziecka (zburzenia liczby i struktury chromosomów),
  • l  molekularnego – szczegółowa analiza DNA, która pozwala wykryć ponad tysiąc chorób,
  • l  biochemicznego – polega na oznaczeniu AFP (choroby metaboliczne, wady rozwojowe).

Kordocenteza – wykonywana jest od 18. tygodnia ciąży. Polega na pobraniu krwi pępowinowej. Pobraną krew wykorzystuje się do badania oraz późniejszej diagnozy ewentualnych wad genetycznych i infekcji wrodzonych. Badanie pozwala również na zdiagnozowanie choroby hemolitycznej. Tę samą drogą, którą krew była pobrana prowadzone jest również leczenie choroby hemolitycznej – poprzez transfuzje wymienne.

Fetoskopia – wykonywana jest między 18. a 20. tygodniem ciąży. Jest to jedno z najbardziej skomplikowanych badań, bo polega na wizualizacji dziecka za pomocą wprowadzonego przez małe nacięcie endoskopu. Taka metoda umożliwia też wykonanie biopsji: skóry (wykrywanie chorób pęcherzowych), mięśni (wykrywanie choroby Duchenne’a) oraz wątroby (wykrywanie chorób metabolicznych).

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

PODOBNE ARTYKUŁY

26 tydzień ciąży

0 4091
hospicjum perinatalne

0 7082

BRAK KOMENTARZY

Odpowiedz