Jak palenie wpływa na płód? Zobacz szokujące zdjęcia
Pin It

Naukowcy porównali zdjęcia dzieci z USG: kobiety palącej papierosy w ciąży oraz niepalącej. Zdaniem autorów badania, zdjęcia mogą być wykorzystane w celu zachęcenia przyszłych mam do rezygnacji z nałogu.

W badaniu porównano zdjęcia USG 4D dwóch płodów w 32. tygodniu ciąży. Widać na nich, jak dziecko palącej mamy często nerwowo łapie się za głowę, dotyka ust, zasłania oczy (górne zdjęcie). Dziecko mamy niepalącej wykonuje spokojne i delikatne ruchy (dolne zdjęcie).

palenie w ciąży

W badaniu uczestniczyło 20 kobiet z Wielkiej Brytanii, gdzie 12% mam regularnie pali papierosy w ciąży. 4 z nich paliły średnio 14 papierosów dziennie. Dokładna analiza wyników badań z 24, 28, 32 i 36 tygodnia ciąży wykazała, że dzieci matek palących są niespokojne i wykonują wiele nerwowych ruchów. Takie zachowanie najprawdopodobniej jest wynikiem opóźnionego rozwoju centralnego systemu nerwowego.

Dr Nadja Reissland z Uniwersytetu w Durham pracuje nad szczegółowym wyjaśnieniem tej tezy, w tym również wpływu na dziecko stresu palącej matki. Lekarka podkreśla, że nie zamierza atakować matek, tylko wspierać je w walce z nałogiem.

Dowiedz się więcej: Bierne palenie w ciąży też groźne dla płodu

Współautor badania, profesor Brian Francis z Lancaster University, dodaje: „Rozwój technologii daje nam możliwość zobaczenia tego, co wcześniej było ukryte, pokazując, jak palenie wpływa na rozwój płodu. To kolejny dowód na negatywne skutki palenia w ciąży”.

Palenie w ciąży niesie ze sobą m.in. ryzyko przedwczesnego porodu, chorób układu oddechowego czy śmierci łóżeczkowej.

Badania zostały opublikowane w czasopiśmie Acta Paediatrica.

Źródło: Dailymail

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

BRAK KOMENTARZY

Odpowiedz