Jak przygotować się do karmienia piersią? 8 kroków do podjęcia w ciąży
Pin It

Już od momentu zajścia w ciążę organizm przygotowuje się do karmienia piersią. Ciało kobiety zmienia się, piersi stają się większe i bardziej wrażliwe, a już od ok. 16 tygodnia ciąży rozpoczyna się produkcja siary – pierwszego mleka dla noworodka. I choć karmienie jest naturalnym procesem i nie trzeba się do niego jakoś specjalnie przygotowywać, warto zadbać wcześniej o kilka spraw.

Na temat karmienia piersią wciąż krąży wiele mitów. Istnieje dosyć spore prawdopodobieństwo, że po narodzinach dziecka prędzej czy później pojawi się ktoś, kto będzie chciał podzielić się swoimi radami. I choć nasze mamy, babcie i osoby z otoczenia mają wiele różnorodnych i cennych doświadczeń, ich wiedza często jest już nieaktualna i różni się od najnowszych doniesień. Warto poświęcić tematowi karmienia nieco więcej uwagi.

Polecamy: Czego nie mówić mamie karmiącej piersią?

Jak przygotować się do karmienia piersią?

1. Zdobądź rzetelne informacje

Wiedza daje siłę – mówiła w wywiadzie dla naszego portalu położna Irena Chołuj. Informacje zdobyte przed narodzinami dziecka mogą okazać się ogromnym wsparciem. Przede wszystkim pomogą nam w rozróżnieniu, które porady mogą być pomocne, a które zgubne. To szczególnie istotne, gdy napotykamy trudności. Dodatkowo znajomość zalet płynących z karmienia i świadomość, dlaczego nam na tym zależy są ważne i pomocne w chwilach zwątpienia. Warto wykorzystać czas ciąży na zdobywanie rzetelnych informacji. Polecamy sięgać po wartościowe książki (np. „Po prostu piersią”, „Piersią spoko”, „Droga mleczna”), uczestniczyć w zajęciach ze szkoły rodzenia, a także w indywidualnych spotkaniach z położną, podczas których omówisz zagadnienia, które cię szczególnie interesują.

2. Zbuduj sieć wsparcia 

Czy wiesz do kogo zwrócić się po pomoc w razie trudności? Kto z twoich znajomych i rodziny ma dobre doświadczenia z karmieniem i może udzielić kilku wskazówek? Gdzie w twoim otoczeniu jest położna, która może udzielić wsparcia? Wiele mam, nawet mających dużą wiedzę o karmieniu, w praktyce czuje się zagubiona. Wsparcie w karmieniu jest istotne, zwłaszcza, gdy napotykamy pewne problemy. I choć warto nastawić się do niego pozytywnie, świadomość, że wiem do kogo zwrócić się po pomoc, może dać wiele spokoju.

3. Jeżeli możesz, zobacz

Kiedy ostatni raz widziałaś karmiącą mamę? Dawniej dla kobiet, a nawet dziewczynek, był to zupełnie naturalny widok. Żyjąc w rodzinach wielopokoleniowych była możliwość obserwowania jak zajmowano się dziećmi. Dziś trochę się to zatraciło, a nierzadko bywa, że nasze własne dziecko jest pierwszym, jakim możemy się opiekować. Warto nie tylko dowiedzieć się wiele o karmieniu, ale i zobaczyć, jak się karmi. Spotkania z karmiącymi koleżankami i innymi mamami mogą być okazją do wymiany doświadczeń i omówienia wątpliwości. Jak pisze Claude Didierjean-Jouveau w „Drodze mlecznej” – karmienie to sztuka imitacji, wymaga modelu, na którego można popatrzeć, aby móc go naśladować. Obecnie w różnych miastach organizowane są także spotkania typu „Pozytywnie o porodzie”, „Krąg opowieści porodowych”, „Na mlecznej fali” , wykłady i cykle warsztatów, na których można spotkać karmiące mamy. Sprawdź, czy w twojej okolicy nie ma podobnych wydarzeń.

4. Rozmawiaj z najbliższymi 

Istotną rolę w karmieniu piersią odgrywa wsparcie najbliższego otoczenia. Pomoc partnera, mamy, siostry, bliskich jest nieoceniona. O ile to możliwe, zadbaj, by oni także mogli zdobyć wiedzę na temat karmienia. Taka osoba może odegrać dużą rolę w chronieniu cię przed niechcianymi i/lub nieprawdziwymi radami. Co ważne, wiedząc na czym i dlaczego ci zależy, będzie też wiedziała, jak cię wspierać. Możesz polecić swoim bliskim także ten artykuł.

5. Nie dręcz swoich piersi

Dawniej zalecano kobietom, aby w ciąży hartowały swoje piersi i poddawały je różnym zabiegom (pocieranie, szorowanie). Nie jest to jednak konieczne, a nawet może się okazać szkodliwe – skórę na piersiach i brodawki łatwo można uszkodzić i spowodować ból. To przestarzałe metody. Piersi nie wymagają przygotowań. Stan brodawek podczas karmienia zależy od odpowiedniego przystawienia do piersi. Pamiętaj, że można karmić bez względu na to czy masz małe czy duże piersi, wklęsłe czy płaskie brodawki (dowiedz się więcej).

Polecamy: Jak dbać o biust w ciąży?

6. Wybierz się na zakupy

Karmienie piersią nie wymaga żadnych dodatkowych akcesoriów, jednak pewne rzeczy (dla twojej wygody) mogą być przydatne. Warto zaopatrzyć się w biustonosze do karmienia (znajdziesz tutaj) i wkładki laktacyjne. Pomocna może być również poduszka w kształcie rogala oraz fotel (każdy dowolny wygodny fotel, ale na rynku są też dostępne specjalne fotele do karmienia). Nie ma jednak potrzeby, aby „na wszelki wypadek” zaopatrywać się w butelki i sztuczne mleko.

7. Poznaj swoje prawa

Jeszcze zanim wybierzesz się na porodówkę, poznaj swoje prawa, a nawet odwiedź dane miejsce i upewnij się, jaki jest w nim stosunek, np. do kontaktu skóra do skóry po porodzie i czy pracuje w nim doradca laktacyjny. Więcej na temat swoich praw przeczytasz tutaj.

8. Nastaw się pozytywnie

Każda kobieta jest w stanie wykarmić swoje dziecko. Przypadków, kiedy jest to niemożliwe jest naprawdę niewiele. Uwierz w to, że wszystko będzie w najlepszym porządku.

Więcej informacji o karmieniu piersią znajdziesz tutaj.


Odziez i bielizna dla mam - ekskluzywna

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

BRAK KOMENTARZY

Odpowiedz