Jak przygotować się do porodu?
Pin It

Na ogół każde ważne wydarzenie w życiu poprzedzane jest przygotowaniami. Narodziny dziecka to bez wątpienia jedno z nich. Warto wykorzystać czas ciąży nie tylko na kompletowanie wyprawki, lecz także na przygotowania do porodu – zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym.

Jak przygotować się do porodu?

1. Zdobądź wiedzę na temat porodu

Wiedza daje siłę. Warto poznać fizjologię porodu, jego poszczególne etapy i czynniki, jakie wpływają na jego przebieg. Zrozumienie tego procesu pomoże w podejmowaniu najlepszych decyzji dla siebie i dziecka. Zapoznanie się z pozycjami do rodzenia, metodami łagodzenia bólu, a także zmierzenie się z wieloma mitami krążącymi wokół porodów pomoże nam przez to przejść. Aby zdobyć rzetelną wiedzę, można zapisać się do szkoły rodzenia, uczestniczyć w bezpłatnych spotkaniach edukacyjnych z położną oraz sięgać po literaturę.

Polecamy: Książki na czas ciąży – 10 najlepszych propozycji

2. Poznaj swoje prawa

Czy czytałaś już standard opieki okołoporodowej? To właśnie w nim znajdziesz informacje o wszystkich prawach, jakie przysługują kobietom zarówno w ciąży, jak i podczas porodu i po narodzinach dziecka. Warto znać swoje prawa i domagać się respektowania tego, co dla nas ważne (o swoich prawach możesz przeczytasz także tutaj). Pobierz standard opieki okołoporodowej.

3. Stwórz plan porodu

Nie należy traktować go jak sztywny scenariusz, ale dokument, w którym określisz swoje oczekiwania dot. opieki okołoporodowej oraz to, co dla ciebie ważne. Omów go wspólnie z osobą prowadzącą ciążę i/lub położną. Więcej na temat planu porodu znajdziesz tutaj.

4. Wybierz położną

Każdej kobiecie w ciąży przysługują bezpłatne spotkania edukacyjne z położną, odbywające się od 21. tygodnia ciąży raz w tygodniu, a od 32. – dwa razy. Aby w nich uczestniczyć wystarczy złożyć deklarację wyboru położnej. Ta sama położna może objąć opieką ciebie i dziecko już po porodzie (dowiedz się więcej).

5. Odwiedź szpital 

Umów się na spotkanie i odwiedź szpital, w którym zamierzasz rodzić. Możesz zobaczyć sale, porozmawiać z personelem, zadać pytania, które cię nurtują. Możliwość zapoznania się z danym miejscem sprawia, że nie jest ono dla nas całkowicie obce, co także ma wpływ na poród.

Obejrzyj film: Wizyta na porodówce, przygotuj się do porodu już teraz!

6. Pilnuj terminów badań

Kontroluj stan zdrowia i wykonuj niezbędne badania zalecane przez osobę prowadzącą ciążę. Odwiedź także dentystę!

7. Jedz zdrowo i z głową

Zrezygnuj z produktów wysoko przetworzonych, pełnych cukru i tłuszczu trans. Zapomnij o alkoholu. Jedz zdrowo, aby dostarczyć sobie i dziecku wszystkich niezbędnych składników. Pamiętaj, jedz dla dwojga, a nie za dwoje – dwa razy lepiej, a nie dwa razy więcej! Sprawdź, jak dbać o swoją dietę.

8. Dbaj o aktywność fizyczną

Już umiarkowana aktywność poprawia kondycję, krążenie, zaopatruje organizm w tlen. Spacer, joga, pilates, pływanie skutecznie poprawią też samopoczucie. Pamiętaj także o ćwiczeniach Kegla, które przygotują mięśnie dna miednicy do porodu. Nie zapominaj o relaksie i oddechu, które też są ważne podczas porodu.

Sprawdź, dlaczego warto ćwiczyć podczas ciąży i jak robić to bezpiecznie.

9. Spakuj się

Nie zostawiaj pakowania torby do szpitala na ostatnią chwilę. Dla własnego spokoju zrób to wcześniej, już ok. 34. tygodnia ciąży. Wcześniej wypierz swoje rzeczy i ubranka dla maluszka w hipoalergicznym płynie, przeznaczonym dla wrażliwej skóry dziecka. Tego typu produkty, czyli proszki do prania i płyny do płukania oferowane np. przez markę Lovela, nie wywołają uczulenia na twojej i niemowlęcej skórze.

10. Uwierz w siebie

Szukaj pozytywnych opowieści porodowych i ludzi, którzy będą cię wspierać oraz pomogą rozwiać wątpliwości. Jeżeli się boisz, porozmawiaj z kimś na ten temat. Przemyśl też, kto będzie dodawał ci otuchy podczas porodu (partner, doula, a może siostra?). Uwierz, że możesz urodzić samodzielnie. Ciało kobiety wie, jak rodzić. Koniecznie przeczytaj jeszcze TEN wywiad.

Polecamy: Jak przygotować się do karmienia piersią? 8 kroków do podjęcia w ciąży


lovela proszki do prania

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

BRAK KOMENTARZY

Odpowiedz