jak wybrać położną
Pin It

Ciepła, opanowana osoba, która służy radą i pomocą. Dobra położna to prawdziwy skarb. Wspiera w trudnych chwilach, daje wiarę we własne siły i otacza kobietę troskliwą opieką nie tylko w trakcie porodu, ale również podczas połogu, ciąży i na etapie przygotowań do niej. Decydując się na jej obecność w naszym życiu przez co najmniej kilka miesięcy, warto zadbać o to, aby jej towarzystwo dawało poczucie bezpieczeństwa i spokoju. Wybór położnej nie powinien więc być dziełem przypadku. Dowiesz się, jak wybrać położną.

Położna rodzinna

Pierwszy kontakt z położną ma zwykle miejsce dopiero na sali porodowej. Niewiele kobiet wie, że opieka doświadczonej położnej to przywilej, z którego mogą skorzystać jeszcze na długo przed rozpoczęciem starań o dziecko. Każda kobieta ma bowiem prawo do spotkań z położną rodzinną (bezpłatne: refundowane przez NFZ), która doradza, jak o siebie zadbać, aby jak najlepiej przygotować się do ciąży, a kiedy już na teście pojawią się dwie kreski – położna może objąć opiekę nad kobietą, czyli prowadzić jej ciążę, pod warunkiem, że przebiega prawidłowo.

Jeśli jednak decydujesz się, aby ciążę prowadził lekarz, masz możliwość skorzystania ze spotkań edukacyjnych z położną, które odbywają się od 21. tygodnia ciąży. Na tym nie kończy się rola położnej środowiskowej. W połogu odwiedza ciebie i twojego maluszka w ramach tzw. wizyt patronażowych, w trakcie których m.in. doradza, jak pielęgnować dziecko, jak przystawiać je do piersi, sprawdza stan waszego zdrowia. Położna rodzinna może więc towarzyszyć ci nawet przez kilkanaście miesięcy.

– Tak jak mamy prawo, a wręcz obowiązek dokonania wyboru lekarza i pielęgniarki, tak każda kobieta powinna mieć złożoną deklarację wyboru położnej podstawowej opieki medycznej. Położna nie tylko sprawuje opiekę nad kobietą i rodziną podczas ciąży i po porodzie. Obejmuje opieką medyczną kobietę na każdym etapie życia we wszystkim, co jest związanie z kobiecością – mówi położna Ewa Janiuk.

Wyboru położnej podstawowej opieki zdrowotnej dokonuje się poprzez złożenie odpowiedniej deklaracji w przychodni. Zwykle decyzję podejmuje się podczas wyboru lekarza pierwszego kontaktu, co jednak nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem. W takiej sytuacji zwykle wpisuje się w pośpiechu nazwisko położnej bez większego zastanowienia, nie wiedząc nawet, kim dana osoba jest i czy rzeczywiście będzie dla nas najlepsza. Nawet jeśli już dokonałaś wyboru, w każdej chwili możesz się rozmyślić: położną możesz zmienić bezpłatnie dwukrotnie w ciągu roku. Jeżeli dokonasz wyboru po raz trzeci lub kolejny w danym roku, NFZ uszanuje zmianę, ale obciąży cię rachunkiem na 80 zł. Nie ma konieczności wpisywania nazwiska położnej z przychodni, do której należysz. Możesz zdecydować się na osobę z innego miasta, ale warto wziąć pod uwagę dzielącą was odległość.

Położna obecna przy porodzie

Przygotowałaś się do ciąży, brzuszek coraz większy i zaczynasz zastanawiać się nad tym, kto będzie odbierał twój poród, kto będzie ci towarzyszył lub pomagał. Jeśli decydujesz się na poród w publicznym szpitalu, niestety, nie będziesz mieć raczej możliwości wyboru towarzyszącej ci położnej. Inaczej wygląda sytuacja w prywatnych szpitalach. Jeszcze przed porodem skontaktuj się z placówką i zapytaj o możliwość zadecydowania o tym, kto pojawi się na sali porodowej. Wybierz położną, spotkaj się z nią, zapytaj o wszystko, co chciałabyś wiedzieć. Niestety, taka indywidualna opieka kosztuje: ceny zaczynają się zwykle od kilkuset złotych.

Podczas porodu, zarówno w szpitalu publicznym, jak i prywatnym (ale zależnie od regulaminu danej placówki: warto zapytać wcześniej o taką możliwość) może towarzyszyć ci także tzw. położna niezależna. Ta usługa również jest płatna i obejmuje zwykle: asystę przy porodzie, naukę technik oddychania, stosowanie niefarmakologicznych metod łagodzenia bólu (np. masaż, TENS), pomoc przy pierwszym przystawieniu dziecka do piersi. Taka „prywatna” położna może też prowadzić ciążę. Masz wówczas komfort, że ta sama osoba opiekuje się tobą i w czasie ciąży, i na sali porodowej. Niestety, położnych niezależnych jest wciąż bardzo mało.

Jaka powinna być?

Najcenniejszym źródłem informacji na temat położnych są zwykle przyjaciółki, które już rodziły. Na pewno zdadzą ci dokładny raport na temat tego, jak wyglądała pomoc położnej i czy były z niej zadowolone. Możesz również zajrzeć na fora internetowe. Pamiętaj jednak, że każda kobieta jest inna, różne są więc także wymagania. Część rodzących oczekuje nieustannej obecności położnej, ciągłych rozmów i motywacji, podczas gdy inne gadatliwość położnej będzie denerwować. Zastanów się, co dla ciebie byłoby najlepsze. Koniecznie spotkaj się z położną. Jeśli nie zadziała „chemia” i źle będziesz się czuć w jej towarzystwie, nie wahaj się, tylko dokonaj ponownego wyboru. Pamiętaj jednak, że oprócz wzajemnego zrozumienia liczy się także doświadczenie i indywidualne cechy położnej: jej opanowanie, umiejętność podejmowania decyzji, pogoda ducha.  

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

BRAK KOMENTARZY

Odpowiedz