Pin It

Metody łagodzenia bólu porodowego, pozycje porodowe, pielęgnacja noworodka, karmienie piersią, czy wsparcie emocjonalne w czasie połogu – to jedne z wielu tematów, poruszanych w czasie zajęć w szkołach rodzenia. Czym różnią się spotkania w prywatnych placówkach od tych w państwowych, przy szpitalach? Jaką szkołę rodzenia wybrać? Mamy dla ciebie krótki przewodnik.

Przyszpitalne szkoły rodzenia

Jeśli wybrałaś już szpital, w którym zamierzasz urodzić, zorientuj się, czy w ramach jego działania nie funkcjonuje szkoła rodzenia.  Większość szpitali posiada ją w swojej ofercie. Dzięki uczestnictwie w zajęciach, nie tylko dowiesz się wszystkiego o metodach łagodzenia bólu porodowego, czy opiece nad noworodkiem, ale również poznasz personel szpitala, który być może będzie towarzyszył ci w trakcie porodu. Ponadto oswoisz się ze szpitalnym „klimatem” i spotkasz kobiety w podobnym stadium ciąży, z podobnymi wątpliwościami i dolegliwościami. Istnieje też  duże prawdopodobieństwo, że za kilka/kilkanaście tygodni, będą one twoimi kompankami na porodówce. W spotkaniach możesz uczestniczyć sama, jak i w towarzystwie męża, czy siostry. Informacje na temat zapisów znajdziesz na stronach internetowych szpitali.

Prywatne szkoły rodzenia

Prywatne przygotowanie do porodu odbywa się zwykle w bardziej kameralnych warunkach, niż te  szpitalne. Poza nauką podstawowych rzeczy, takich jak fizjologia porodu, czy techniki oddechu, możesz spotkać się również z zajęciami relaksacyjnymi, psychologicznymi, czy np. nauką masażu Shantala. Prywatne szkoły wspierane są często przez wielu producentów produktów dla kobiet w ciąży i niemowląt, więc spodziewaj się gratisów i wielu ulotek w prezencie. Plusem prywatnej działalności jest większe dopasowanie do potrzeb klienta-pacjenta (np. spotkania w weekendy) i bardziej indywidualne do niego podejście. Często (choć to nie reguła) tego typu miejsca są lepiej wyposażone, niż ich publiczne odpowiedniki (piłki, materace, lalki itp.). Za kurs w prywatnej szkole rodzenia zapłacisz od 300 do nawet 1000zł.

Zanim jednak wydasz sporą sumę, sprawdź,  czy szkoła – mimo że prywatna – nie podpisała umowy z NFZ. Bardzo często zdarza się, że niepubliczne szkoły otrzymują akredytację konkretnego szpitala (szpitale w dużych miastach mają bardzo wielu chętnych, dlatego delegują tego typu działalność) oraz są kontraktowane przez NFZ, dzięki czemu spotkania odbywają się całkowicie za darmo.


Wybierając się w miejsca publiczne, takie jak szpitale czy ośrodki zdrowia, pamiętaj o zabraniu ze sobą żelu antybakteryjnego do rąk, którego użycie zmniejsza ryzyko złapania infekcji.


Spotkania edukacyjne z położną

Alternatywą dla szkół rodzenia, a właściwie pierwszą i podstawową opcją, którą powinnaś brać pod uwagę są spotkania z położną. Jeśli jesteś w ciąży i jeszcze nie złożyłaś deklaracji wyboru położnej, zrób to niezwłocznie. Masz prawo do bezpłatnych spotkań edukacyjnych z położną podstawowej opieki zdrowotnej już od 21. tygodnia ciąży raz w tygodniu, a od 32. tyg.  dwa razy w tygodniu. Uczestnicząc w tego typu spotkaniach, możesz indywidualnie przygotować  z położną plan edukacji w oparciu o tematy, które chciałabyś poruszyć i które położna uważa za istotne (np. gdy z przyczyn medycznych będziesz miała cesarskie cięcie), a nie w oparciu o sztywny program zajęć.  Istnieje również możliwość grupowych spotkań, zwłaszcza w przypadku, gdy poruszany jest ogólny temat, jak np. niefarmakologiczne metody łagodzenia bólu.

Kontrakt z NFZ na wykonywanie świadczeń położnej POZ obejmuje spotkania w dni robocze, od poniedziałku do piątku, w godzinach 8:00-18:00. Miejscem może być ośrodek zdrowia, w którym przyjmuje twoja położna lub każde wspólnie ustalone miejsce (np. twój dom/mieszkanie).

Ogromną zaletą tego typu rozwiązania jest fakt, że położna, z którą przygotowujesz się do porodu, odwiedzi ciebie i twojego maluszka tuż po narodzinach, w ramach wizyty patronażowej. Zaufanie do osoby, która towarzyszyła ci przez te kilka miesięcy jest znacznie większe, niż do położnej całkowicie obcej, przychodzącej do nas po raz pierwszy.

lovela proszki do prania

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

BRAK KOMENTARZY

Odpowiedz