Pin It

Coraz więcej par napotyka na trudności, gdy podejmują próby powiększenia rodziny. W wielu przypadkach główną rolę odgrywa czynnik męski i – jak dowodzą najnowsze badania – nic nie wskazuje na to, aby w najbliższym czasie sytuacja miała ulec poprawie. Wręcz przeciwnie, wyniki analiz są naprawdę alarmujące: jakość męskiego nasienia dramatycznie spada, a jedną z przyczyn może być niezdrowa dieta.

Wątpliwości nie pozostawiają badania przeprowadzone przez hiszpańskich naukowców. Jakość nasienia pogarsza się i to w zastraszającym tempie. W latach 2001-2002 pobrano próbki spermy od 273 mężczyzn między 18. a 23. rokiem życia, mieszkających w regionie Almeria. 10 lat później próbki takie uzyskano od 215 mężczyzn z regionu Murcja, zwracając uwagę na to, aby badani nie różnili się od poprzedników wiekiem czy stanem zdrowia. Okazało się, że średnia liczebność plemników zmniejszyła się aż o 38 proc.! Co więcej, u 40 proc. badanych z Murcji zaobserwowano negatywne zmiany odnośnie przynajmniej jednego z parametrów nasienia (np. ruchliwość lub morfologia plemników), a u 15 proc. wszystkie parametry były poniżej normy. Skąd to pogorszenie?

Tematem zainteresowali się także naukowcy z Danii, którzy przyjrzeli się próbkom spermy pobranym od 701 Duńczyków. Być może winę za obniżenie jakości nasienia ponoszą złe nawyki żywieniowe, które utrwaliły się w społeczeństwie w ciągu kilku, kilkunastu ostatnich lat. Duńscy badacze zaobserwowali bowiem zależność między liczebnością plemników w próbkach a wielkością spożycia niezdrowych tłuszczów nasyconych, obecnych m.in. w fast foodach. W grupie mężczyzn o najwyższym spożyciu tego typu tłuszczów liczebność plemników była mniejsza aż o 41 proc. w porównaniu do mężczyzn, którzy raczej unikali potraw bogatych w tłuszcze nasycone. Zdrowa dieta jest więc bardzo ważnym elementem nie tylko w profilaktyce chorób serca i nowotworów. Równie istotną rolę może odgrywać w przypadku płodności.

Źródło: www.sciencedaily.com; baza PubMed (www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed)

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

BRAK KOMENTARZY

Odpowiedz