Pin It

Dla kobiet w ciąży ważny jest przede wszystkim ruch. Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, to systematyczna praca z ciałem sprawi, że przyszła mama poczuje się lepiej oraz będzie dobrze przygotowana do wysiłku fizycznego związanego z porodem. Można chodzić na basen lub spacerować, jednak godne polecenia są praktyki jogi, ale tylko w grupach specjalnie do tego przygotowanych. Szczegółowo na ten temat opowiada Justyna Andrzejewska, która od kilku lat we wrocławskim Centrum Jogi – Fabryka Energii prowadzi zajęcia jogi dla kobiet w ciąży.

Polecamy: Dlaczego warto ćwiczyć w ciąży?

Siostra Ania: Wśród polskich kobiet nadal pokutuje mit, że uczestniczenie w zajęciach jogi w czasie ciąży są niebezpieczne. Na początku warto powiedzieć kobietom na czym joga polega i jaki ma wpływ właśnie na ciało w czasie ciąży.

Justyna Andrzejewska:  Praktyka ćwiczenia jogi polega na wykonywaniu statycznych pozycji ciała – zwanych asanami. Często z pozoru banalne ułożenie ciała ma dobroczynny wpływ na organizm kobiety. Musimy jednak pamiętać, że sekwencje asan powinny być ściśle określone i nie przypadkowe, ważne jest również precyzyjnie ułożenie ciała. Czas oczekiwania na dziecko, jest bardzo wyjątkowym okresem w życiu kobiety. Jest to intensywny czas zmian w organizmie. Praktyka asan w trakcie tych dziewięciu miesięcy wpłynie nie tylko wyciszająco na system nerwowy, który wielokrotnie jest wzburzony zmieniającym się poziomem hormonów.

Na jakie zbawienne działania może liczyć przyszła mama, która zdecyduje się pójść na jogę?

Praktykowanie asan w czasie ciąży ma zbawienne działanie na lepsze krążenie krwi, łatwiejsze oddychanie oraz na poprawę przemiany materii. Dodatkowo, praca z ciałem w trakcie wykonywania asan wzmacnia mięśnie miednicy oraz narządy rodne. Przynosi ulgę dla coraz silniej obciążonego odcinka lędźwiowego, który pod wpływem ciężaru ciała oraz przemieszczenia się punktu ciężkości do przodu może spowodować intensywniejszy ból pleców. Wykonywane ćwiczenia wpłyną również na usuwanie sztywności z bioder, miednicy oraz uelastycznią wnętrza ud, rozluźnią brzuch. Wykonywanie asan w ciąży, pozwala się łatwiej odprężyć, likwiduje niepokój, poprawia jakość snu.

W którym tygodniu można „wystartować” z ćwiczeniami?

Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, praktykę asan proponuje się rozpocząć po ukończeniu 14 tygodnia ciąży aż do jej rozwiązania. Nie dotyczy to jednak pań, które posiadają już doświadczenie w praktyce jogi. Dodatkowo pamiętajmy, że absolutnie nie powinny samodzielnie praktykować panie, których ciąża wiąże się z powikłaniami bądź jest ciążą zagrożoną.

Czy przyszła mama, zanim pojawi się na sali ćwiczeń powinna się jakoś specjalnie przygotować?

Tak, ale wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad: ćwiczymy na boso, w wygodnym niekrępującym ruchów stroju oraz z pustym żołądkiem (2-3 godziny po posiłku). Kobieta w ciąży uważnie obserwując reakcje swojego organizmu, powinna kierować się odczuciem oraz własną intuicją.

Zaczynamy. Jakie asany będziemy praktykować?

W czasie ciąży nie praktykuje się pozycji wyczerpujących, trudnych, asan napinających brzuch oraz intensywnych skrętów. Sesja asan nie powinna w żadnym razie doprowadzać do zmęczenia bądź wyczerpania. W trakcie sesji należy pamiętać, że zbytni wysiłek jest błędem i należy zareagować, dać sobie czas na odpoczynek. Należy zwracać uwagę, aby oddech był miarowy, spokojny. Po zakończeniu każdej sesji, kobiecie powinno towarzyszyć dobre samopoczucie, odprężenie oraz regeneracja sił. Oto przykłady kilku asan idealnie nadających się dla kobiet w ciąży:

1. Supta Baddhakonasana

joga w ciazy

Należy ułożyć dwa wałki, jeden na drugim (z lekkim przesunięciem górnego wałka do tyłu). Można użyć koców, składając je wąsko o długości swojego tułowia. Dodatkowe koce składamy w kostkę i ułóż jako podparcie pod głowę. Siadając tyłem do wałków łączymy podeszwy stóp i przysuwamy do krocza. Następnie zakładamy pasek. Podpieramy kolana, aby rozluźnić wewnętrzne uda. Plecy opieramy na wałkach, głowa i szyja są podparte. Ręce przenosimy na bokach, pamiętając aby podeprzeć łokcie i przedramiona. W tej pozycji zostajemy na 2-3 minuty.

2. Adaho Mukha Virasana

joga w ciazy

Wykorzystujemy wałki lub koce z poprzedniej pozycji. Klękamy i rozsuwamy kolana, łączymy palce stóp. Koc umieszczamy pomiędzy pośladkami, a piętami i siadamy na nim. Klatkę piersiową kładziemy na wałkach, nie odrywając pośladków od pięt. Ręce są po bokach wałków. Oddychamy spokojnie. Zostajemy w tej pozycji 2-3 minuty.

3. Suptavirasana

joga w ciąży
Pozostaw pomoce tak jak zostały ułożone w pierwszej pozycji. Następnie klękamy za wałkami, łączymy kolana, rozsuwamy szeroko stopy i siadamy. Podpierając się rękami kładziemy plecy na wałku, głowa i szyja są podparta. Ręce po bokach tułowia, a łokcie i przedramiona podparte. Po 2-3 minutach wychodzimy z tej pozycji.


Szukasz wygodnego stroju i butów do ćwiczenia? TUTAJ TUTAJ znajdziesz wiele ciekawych propozycji w rozsądnych cenach.

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

BRAK KOMENTARZY

Odpowiedz