Kalendarz ciąży - 1. tydzień

1. tydzień ciąży – umownie za początek ciąży uznaje się pierwszy dzień ostatniej miesiączki. Tę datę kobieta jest w stanie wskazać precyzyjnie, na jej podstawie lekarz określa też termin porodu. Rozpoczęcie nowego cyklu równocześnie jest początkiem ciąży. W tym czasie błona śluzowa macicy łuszczy się wraz z niezapłodnionym jajeczkiem z poprzedniego miesiąca. W organizmie kobiety zachodzi wtedy szereg zmian dających możliwość zajścia w ciążę.

Prawidłowo przebiegająca ciąża trwa 40 tygodni, jednak liczona jest jeszcze przed poczęciem. W rzeczywistości więc pierwsze dwa tygodnie nie są ciążą w dosłownym rozumieniu, to czas dojrzewania komórki jajowej oraz zapłodnienia. Trudno precyzyjnie określić kiedy doszło do zapłodnienia, dlatego lekarze najczęściej za początek ciąży uznają pierwszy dzień ostatniej miesiączki, co pozwala też określić termin porodu. Ta metoda wyznaczania dnia porodu jest powszechnie stosowana.

Przez pierwsze dwa tygodnie jama macicy przygotowuje się na przyjęcie zarodka.

Można przyjąć, że w pierwszym tygodniu ciąży nic się jeszcze nie dzieje, zupełnie naturalnie trwa ostatnia miesiączka, kobieta odczuwa typowe, comiesięczne dolegliwości. To równocześnie najwyższy czas na to, aby rzucić palenie, odstawić alkohol i inne używki, zacząć dbać o swoją dietę i kondycję fizyczną, przyjmować kwas foliowy (najlepiej kilka miesięcy przed planowanym zajściem w ciążę) i suplementy. Lepiej zapytać lekarza i/lub położnej, czy leki które przyjmujesz nie są niebezpieczne dla płodu oraz poprosić o skierowanie na badania pozwalające wykluczyć zagrożenie np. toksoplazmozą, cytomegalią itp. Warto zadbać też o dobre samopoczucie.

Warto przeczytać