Kalendarz ciąży - 10. tydzień

Właśnie rozpoczyna się 10. tydzień ciąży. Maleństwo jest teraz wielkości dużej truskawki – ma 3–4 cm i waży 5 g. Potrafi już odczuwać każdą Twoją radość lub zdenerwowanie.

Dziecko

W 10. tygodniu malec ma już wykształcone wszystkie narządy wewnętrzne, dalej następuje już tylko ich rozwój i dojrzewanie. Wyglądem przypomina miniaturowego człowieka, z dużą głową i niewielkim tułowiem. Często rusza rękami, nogami oraz klatką piersiową. Zaczyna zbliżać do siebie rączki, zupełnie tak, jakby chciał klaskać. Powstają takie detale jak rysy twarzy, kształtują się kubki smakowe, tworzą się przegrody nosowe. Wykształcone powieki skleiły się i małych wygląda jakby spał. Jego mózg rozrasta się w błyskawicznym tempie, dlatego główka wciąż jest tak duża w stosunku do reszty ciała. Co minutę w mózgu powstaje prawie 250 000 nowych neuronów.

Jeżeli Twoje dziecko jest chłopcem to właśnie rozpoczyna się u niego produkcja testosteronu. W tym czasie szpik kostny podejmuje już funkcję krwiotwórczą, a pęcherzyk żółciowy wytwarza już żółć. Błony płodowe oraz łożysko właściwie są już ukształtowane.

Twoje maleństwo jest już bardziej odporne na lekarstwa, infekcje i różnorodne czynniki zewnętrzne. Minął już okres, kiedy szczególnie jest narażone na powstanie wad rozwojowych. Teraz może spokojnie dojrzewać, co nie oznacza jednak, że masz teraz większą swobodę, np. w stosunku do używek. Powinnaś od nich stronić do samego końca ciąży. Jeżeli do tej pory w rozwoju maleństwa pojawiły się jakieś zaburzenia, nie da się już tego odwrócić.

W 10. tygodniu Twoje maleństwo nabywa nową zdolność – potrafi odczuwać Twoje emocje.

Kiedy przeżywasz radość, Twoje dziecko także jest szczęśliwe, gdy stresujesz się i denerwujesz – sprawiasz, że maluch zaczyna się niepokoić. Dzieje się tak dzięki hormonom, które produkuje Twój organizm i które przenikają do krwiobiegu płodu.

Mama

Powoli zanika już Twoja talia, a brzuch nabiera krągłości. Macica powiększa się coraz bardziej, co powoduje kolejną, niezbyt przyjemną, dolegliwość. Najprawdopodobniej częściej odczuwasz teraz parcie na pęcherz, który jest uciskany przez rosnącą macicę. Efektem tego są częste wizyty w toalecie.

Skoro Twoje maleństwo tak dobrze odczuwa już Twoje stany emocjonalne, postaraj się mniej stresować, zwłaszcza jeżeli Twoja praca daje Ci ku temu wiele okazji. Jeśli uważasz, że początek ciąży jest dla Ciebie zbyt męczący, weź kilka dni urlopu. Dbaj też o higienę pracy, rób często przerwy, krótkie ćwiczenia, relaksuj się. Jeżeli pracujesz na pełnych obrotach, pamiętaj, że aby mieć więcej energii nie powinnaś zbyt często sięgać po kawę. Nie musisz co prawda całkowicie z niej rezygnować, ale lepiej zachować umiar. Kawa w ilości większej niż dwie filiżanki dziennie może prowadzić do ryzyka urodzenia dziecka z niedowagą, występowania wad wrodzonych u płodu oraz poronienia. Kobieta w ciąży nie powinna spożywać więcej niż 200 mg kofeiny.  Pamiętaj, że źródłami kofeiny są również herbata i czekolada. Zapomnij o istnieniu napojów energetycznych oraz coca-coli.

Na tym etapie ciąży możesz również zaobserwować, że Twoje dziąsła są rozpulchnione i skłonne do podrażnień, a tarczyca się powiększyła.

Warto przeczytać