Kalendarz ciąży - 11. tydzień

11. tydzień ciąży – Twoje dziecko mierzy już 5-7 cm i waży około 8 g. Potrafi już przełykać, ssać i ziewać.

Dziecko

Płód rozwija się teraz w zdumiewającym tempie. Pojawiają się u niego już takie detale jak paznokcie u rąk i u nóg, czy linie papilarne na opuszkach palców. Coraz bardziej wydłuża się szyja, podbródek staje się bardziej zauważalny. Uszy przemieszczają się już w ostateczne miejsce. W oczach rozwija się tęczówka. Skóra dziecka zaczyna nabierać barwnika, ale mimo to nadal wyraźnie widać przez nią wszystkie naczynia krwionośne. Główka wciąż jest nieproporcjonalnie większa od pozostałych części ciała. Cały czas trwa proces kostnienia szkieletu, a kręgosłup coraz bardziej się prostuje. Kształtują się struny głosowe. Pod koniec tego tygodnia Twoje maleństwo będzie już zamykało dłoń wraz udziałem kciuka.

Wszystkie najważniejsze narządy wewnętrzne (płuca, wątroba, nerki, jelita, mózg) są już wykształcone, teraz już tylko rosną i przejmują swoje funkcje.

Na razie za produkowanie krwi odpowiada wątroba, która zajmuje prawie całą jamę brzuszną. Jest wielka i stosunkowo ciężka – stanowi 1/10 wagi płodu. W tym tygodniu nerki trafią już na swoje miejsce, a jelita, na skutek rozrastającej się wątroby, zostaną na moment wepchnięte do pępowiny. Serce nieustannie pompuje krew, która trafia do wszystkich organów. Rozwija się przepona i choć jeszcze tego nie odczuwasz – Twoje dziecko ma już pierwsze czkawki.

Cały czas trwa rozwój mózgu. W tym tygodniu przede wszystkim rozwija się móżdżek, który w przyszłości będzie odpowiedzialny za koordynację ruchów i równowagę ciała.

Rozwijają się też narządy zewnętrzne. Chłopcy mają już większe prącie, na którego końcu powstaje otwór. Cały czas w jądrach produkowane są męskie hormony. U dziewczynek organy płciowe rozwiną się nieco później.

Mama

Jeżeli jeszcze tego nie zrobiłaś pamiętaj, że między 9. a 13. tygodniem powinnaś zrobić pierwsze badanie USG. Wraz z nim dowiesz się nie tylko, czy Twoje dziecko rozwija się prawidłowo, ale czy nie spodziewasz się więcej niż jednego potomka. Być może rozwija się u Ciebie ciąża mnoga.

Powoli powinny Ci już mijać niektóre dolegliwości, jak np. senność czy nudności. Najprawdopodobniej możesz już zauważyć, że Twoja waga wzrosła o około 1-2 kg. Nie powinnaś w tym czasie przytyć więcej. Pomimo tego, że możesz teraz miewać różne zachcianki, lepiej koncentruj się na odpowiednim odżywianiu i nie dopuszczaj do przejadania się.

Nie powinnaś jeść za dwoje, ale z myślą o dwojgu.

Staraj się, aby dieta była dobrze zbilansowana i bogata w składniki odżywcze. Pamiętaj o produktach bogatych w wapń. Jeżeli w Twoim organizmie nie będzie go zbyt wiele, dziecko zacznie pozyskiwać wapń od Ciebie, a to może wpłynąć na Twoje problemy z zębami i kośćmi. Mleko, jogurty i sery powinny zatem często gościć w Twojej kuchni. W przypadku nagłych napadów głodu, które mogą zdarzać się często, sięgaj po warzywa, owoce, jogurty.

Warto przeczytać