Kalendarz ciąży - 12. tydzień

Pierwszy trymestr ciąży dobiega już końca. Pod koniec tego tygodnia minie 84 dni odkąd wystartował licznik Twojej ciąży. Twoje maleństwo zdąży urosnąć do tego czasu do wielkości kurzego jajka, będzie mieć 6-7 cm, a jego waga będzie wynosić tyle, co cukierek, tj. 10-13 g. Co jeszcze niesie ze sobą 12. tydzień ciąży?

Dziecko

Już niebawem Twoje maleństwo będzie miało włoski, bowiem właśnie na jego ciele pojawiły się zawiązki cebulek włosowych. Na końcach palców nadal kształtują się paznokcie. Twarz ma już wszystkie elementy na właściwym miejscu, nadal gubi się jedynie niewielkie czoło. Zrasta się podniebienie. Wciąż rosną powieki, które otworzą się wraz z końcem drugiego trymestru. Dzięki temu, że potrafi już ssać i połykać, dziecko może otwierać i zamykać buzię. Podczas tej czynności połyka płyn owodniowy, a już niebawem będzie mogło go trawić, ponieważ układ pokarmowy powoli zaczyna funkcjonować. Kubki smakowe są już ukształtowane, a to oznacza, że maluch potrafi rozróżniać już smaki.

Jelita, które na jakiś czas zostały wypchnięte do pępowiny, wracają już z powrotem do brzucha. Kurczą się, a przez ich ścianę wchłania się glukoza. W organizmie płodu jest już produkowany mocz, który wydala się do płynu owodniowego. Nerki spełniają już swoją funkcję. Wątroba zaczyna już wytwarzać żółć. W mózgu pomiędzy komórkami nerwowymi powstają połączenia – synapsy. Przysadka produkuje hormony. Serce dziecka bije z szybkością 160 uderzeń na minutę.

Twoje maleństwo nabywa teraz mnóstwo umiejętności.

Bardzo energicznie się rusza dzięki czemu trenuje mięśnie. Zwiększona ilość płynu owodniowego (jest go teraz około 10 ml) sprawia, że dziecko może… pływać. Potrafi już swobodnie ruszać wszystkimi kończynami, obracać się wokół własnej osi, poruszać głową do tyłu i do przodu, zginać palce, tworzyć pięść. W dwunastym tygodniu Twoje dziecko umie już marszczyć czoło, uśmiechać się, ssać kciuk.

Pod koniec pierwszego trymestru dziecko nabywa jeszcze jedną istotną umiejętność – wchodzi z Tobą w interakcje.

Maleństwo zaczyna reagować na bodźce, które pochodzą z zewnątrz.

Możesz mieć pewność, że gdy przykładasz dłoń do brzucha, Twoje maleństwo zbliża się do ścianki brzucha i odczuwa ciepło Twojej dłoni.

Bardzo intensywnie pracuje teraz łożysko. Codziennie produkuje 1,5 g białek. Samo łożysko waży już około 50 g.

W dwunastym tygodniu narządu płciowe dziecka są już w pełni rozwinięte. Niebawem dowiesz się, czy będziesz miała syna czy córkę.

Mama

Wraz z końcem pierwszego trymestru Twoje samopoczucie może ulec znacznej poprawie. Najprawdopodobniej mdłości już ustępują, masz też więcej energii. Wykorzystaj ją na czynności korzystne zarówno dla Ciebie, jak i dziecka – spaceruj, pływaj, wykonuj delikatne ćwiczenia.

Z dnia na dzień coraz bardziej nabierasz krągłości. W dwunastym tygodniu dno macicy wznosi się ponad kość łonową. Twoja uroda bardzo zyskuje dzięki hormonowi hCG – poprawia się stan Twojej skóry i włosów. Wzmożona aktywność tarczycy może spowodować, że Twoja szyja będzie nieco grubsza. W Twoim organizmie krąży teraz większa ilość krwi, dlatego Twoje serce może bić  szybciej niż zazwyczaj, co jest zupełnie naturalne. Z powodu zmian ciśnienia krwi podczas gwałtownych ruchów mogą wystąpić u Ciebie zawroty głowy, albo omdlenia. Na piersiach mogą pojawić się małe grudki, tzw. gruczoły Montgomery’ego.

W dwunastym tygodniu możesz być też spokojniejsza – znacznie spadło już ryzyko poronienia.

Pora podjąć już decyzję o tym, aby powiadomić pracodawcę o swoim stanie. Przedstaw mu zaświadczenie, że jesteś w ciąży (otrzymasz je od lekarza lub położnej). Przygotuj się też na spotkanie z szefem, zdobądź informacje na temat swoich praw.

Pierwszy etap ciąży masz już za sobą! Sprawdź, co będzie się działo w drugim trymestrze!

Warto przeczytać