Kalendarz ciąży - 13. tydzień

Właśnie rozpoczyna się drugi trymestr, który będzie trwał do końca 25. tygodnia ciąży. 13. tydzień ciąży – dziecko mierzy już 7-8 cm, a jego waga waha się w przedziale 13-20 g.

Dziecko

Twoje dziecko stroi miny – nadyma policzki, zwija wargi, marszczy czoło, ziewa. Dzięki temu ćwiczy mięśnie twarzy, która ma już charakterystyczny wygląd. Oczy i uszy zbliżają się już do właściwych miejsc. Tułów, który dotychczas był dużo mniejszy od głowy, zaczyna intensywnie rosnąć. Rozwijają się mięśnie karku, co sprawia, że głowa trzyma się coraz bardziej prosto. Skóra wciąż jest przezroczysta, co niebawem ulegnie zmianie. W tym tygodniu ukształtują się już żebra, pojawią się również zalążki zębów stałych.

Kości, stawy i mięśnie są już ukształtowane. Torebki stawowe wypełniają się mazią stawową. Dziecko teraz intensywnie się rusza. Maluch obraca się, macha nogami i rączkami, kręci głową (umocniły się już mięśnie szyi), potrafi się nawet podrapać. Bez ruchu wytrzymuje teraz co najwyżej kwadrans. Wszystkie jego ruchy są tłumione przez wody płodowe, dlatego jeszcze ich nie odczuwasz.

Ilość płynu owodniowego stale wzrasta. Dziecko, pijąc go, przygotowuje do działania układ trawienny, umożliwia też dojrzewanie śluzówki żołądka oraz jelit. Produkty przemiany materii przenikają przez łożysko do układu krążenia mamy, a następnie są filtrowane przez jej nerki.

Narządy wewnętrzne przejmują coraz więcej czynności. Serce codziennie przepompowuje około 30 litrów krwi, nerki pełnią już swoją funkcję (maluch opróżnia pęcherz), wątroba wydziela żółć, trzustka produkuje insulinę. Nadal rozwijają się narządy płciowe oraz płuca.

Mama

Drugi trymestr uchodzi za najprzyjemniejszy etap ciąży. Hormony nie działają już tak intensywnie, czujesz się i wyglądasz zdecydowanie lepiej. Twoja skóra promienieje, jest miękka i ma ładny koloryt. Bywa jednak, że na tym etapie ciąży u niektórych kobiet pojawia się tzw. ostuda, czyli plamy wokół ust, na policzkach i czole. Przebarwienia powinny zniknąć niedługo po porodzie.

Twoje ciało cały czas się zmienia, coraz bardziej nabierasz krągłości. Macica rozrasta się do wielkości małej piłki, dzięki czemu dziecko ma więcej miejsca. Możesz zauważyć, że z dnia na dzień trudniej dopiąć Ci spodnie, są ciasne i niewygodne. Każdego tygodnia powinno Ci przybyć około pół kilograma.

Na tym etapie ciąży możesz zauważyć znaczą poprawę libido, za co odpowiadają zmiany hormonalne.

Jeżeli ciąża przebiega prawidłowo, nie ma żadnych powodów, aby w tym czasie rezygnować z seksu. Intymne zbliżenia w żaden sposób nie zagrażają dziecku, które jest dobrze chronione przez mięśnie macicy, błony płodowe oraz płyn owodniowy.

Jeżeli masz dużą wadę wzroku, umów się na wizytę u okulisty. Lepiej skonsultować się z nim dwukrotnie – teraz oraz pod koniec ciąży, bowiem Twój aktualny stan oraz wysiłek związany z porodem może wpłynąć na pogłębienie wady.

Warto przeczytać