Kalendarz ciąży - 14. tydzień

Twoje dziecko osiągnęło już wielkość jabłka –  mierzy około 9 cm, waży natomiast około 35 g.

Dziecko

Twarz Twojego maleństwa jest już ukształtowana, oczy i uszy są już w końcu na właściwym miejscu, pojawiają się rzęsy oraz brwi. Tułów rośnie w błyskawicznym tempie, przez co zmieniają się wszystkie proporcje. Głowa nie stanowi już połowy długości ciała, ale jego 1/3.

W tym miesiącu na całym ciele dziecka pojawia się tzw. lanugo, czyli meszek, delikatne włoski, które chronią jego skórę.

Zrasta się podniebienie, szkielet umacnia się.

Dziecko, połykając często dużą ilość wód płodowych, ćwiczy układ pokarmowy oraz wydalniczy. W ciągu tego tygodnia wykształci się otwór odbytowy. Intensywnie rozwijają się też narządy rozrodcze – u chłopców powstaje prostata, u dziewczynek jajniki przechodzą z brzucha do miednicy. Możliwe, że podczas następnego badania USG będzie już widoczna płeć dziecka.

Maluch, będąc cały czas w ruchu – garbiąc się, prostując, wymachując rękami i nogami – ćwiczy swój układ nerwowy i mięśniowy. Ma dużo miejsca na to, aby fikać koziołki. Czasami łapie też za pępowinę i się nią bawi. Dodatkowo udoskonala u siebie odruch ssania oraz zaczyna naukę oddychania.

14. tydzień ciąży to czas, kiedy tarczyca zaczyna wydzielać hormony, a całkowicie wykształcone łożysko pełni już wszystkie swoje funkcje (m.in. umożliwia wymianę gazową, przekazuje substancje odżywcze, wydala produkty przemiany materii, produkuje hormony, chroni płód przed mikroorganizmami, dostarcza płodowi tlen).

Cały czas rosną kolejne nerwy, a ciało dziecka staje się jeszcze bardziej wrażliwe na dotyk.

Mama

Możesz być już spokojna – na tym etapie ciąży ryzyko poronienia spada jeszcze bardziej i Twoje maleństwo jest już bezpieczniejsze. Możesz w pełni cieszyć się, że będziesz mamą oraz odbierać coraz więcej gratulacji – Twój brzuszek wyraźnie się zaokrągla (macica wzniosła się już na około 14 cm ponad kość łonową). Powiększająca się macica może coraz bardziej napierać na inne, sąsiadujące narządy (przede wszystkim na pęcherz, co łatwo odczujesz). Naciska też na przewód jelitowy przez co funkcjonuje on gorzej, w wyniku czego mogą pojawiać się zaparcia. Aby ich uniknąć, sięgaj często po produkty bogate w błonnik oraz pij dużo wody.

Na skutek zmian hormonalnych w nosie zaczyna pojawiać się więcej wydzieliny, a ponieważ naczynia krwionośne się rozszerzają – puchną błony śluzowe. Dodatkowo w śluzówce zwiększa się obieg krwi i możesz odczuwać tzw. katar ciążowy. Często może towarzyszyć Ci uczucie zatkanego nosa, przy czym może okazać się, że katar w ogóle się nie pojawia.

Na tym etapie ciąży możesz bardziej narzekać na obrzęki nóg oraz na powiększające się żyły – nie tylko na piersiach, ale również na nogach, albo brzuchu.

Możesz zauważyć, że od pępka do spojenia kości łonowej tworzy się ciemna linia – jest to tzw. linea negra.

Twoje piersi nadal są bardzo wrażliwe, a jedną ze zmian, która teraz się pojawia jest to, że ciemnieją brodawki. Możesz też zaobserwować zwiększone upławy. Jeśli mają dziwny kolor i/lub nieprzyjemny zapach oraz jeżeli dręczą Cię żylaki, albo hemoroidy – poinformuj o tym osobę prowadzącą ciążę.

Zmiany hormonalne mogą nieść też wiele bardzo pozytywnych zmian. Możliwe, że Twoje włosy bardziej się teraz błyszczą, lepiej układają, mają większą objętość.

Możliwe, że nadal odczuwasz huśtawki emocjonalne, ale na ogół wiele kobiet w II trymestrze ma lepsze samopoczucie i uznaje ten etap ciąży za najprzyjemniejszy.

Warto przeczytać