Kalendarz ciąży - 15. tydzień

15. tydzień ciąży – Twoje dziecko mierzy już 10 cm, a jego waga to ok. 50 g.

Dziecko

Wciąż bardzo intensywnie rośnie tułów dziecka oraz jego kończyny, zwłaszcza nogi, które stają się dłuższe niż ramiona. Skóra dziecka nadal jest przeźroczysta i widać przez nią wszystkie naczynia krwionośne. Cały czas trwa proces pokrywania jego ciała delikatnymi włoskami (tzw. lanugo). Wyrosną one na całej powierzchni z wyjątkiem podeszwy stóp, dłoni, wewnętrznej strony palców, warg, narzędzi płciowych. Włoski tworzą na ciele coś w rodzaju wzorków przypominających odciski palców. W oczach całkowicie wykształci się w tym tygodniu rogówka, soczewka oraz tęczówka. Powieki wciąż są jednak zamknięte. Dziecko otworzy oczy około siódmego miesiąca ciąży.

W tym tygodniu rozwija się również zmysł słuchu. Małe kostki ucha środkowego, znajdujące się w aparacie słuchowym, zaczynają twardnieć. Za wcześnie jeszcze jednak na to, aby maluch odbierał dźwięki – nie ma jeszcze wykształconego w mózgu ośrodku słuchu. Fale dźwiękowe mogą natomiast przewodzić płyn owodniowy, dzięki czemu malec niedługo będzie słyszał głos mamy oraz bicie serca.

Dziecko cały czas trenuje różnorodne akrobacje, a od czasu do czasu prostuje kręgosłup, przygotowując się do odpowiedniej, wyprostowanej postawy. Często ćwiczy też ssanie kciuka, dzięki czemu będzie umiał po narodzinach ssać pierś. Czynność ta działa też na niego uspokajająco.

Jeżeli w Twoim organizmie rozwija się ciąża mnoga, możesz mieć pewność, że Twoje dzieci rywalizują o przestrzeń.

Wykonując intensywne ruchy kopią się, popychają i zaczepiają, a każdy ruch jednego dziecka spotyka się z automatyczną reakcją drugiego. Te wspólne zabawy niosą dla nich wiele korzyści i mają pozytywny wpływ na rozwój wieloraczków.

Na tym etapie ciąży dziecko szybko rośnie, ale przyrost jego wagi jest nieznaczny. Przyczyną tego jest fakt, że nie zaczęło jeszcze gromadzić zwykłej (tzw. białej) tkanki tłuszczowej. Teraz gromadzi brunatną tkankę tłuszczową, której tłuszcz bezpośrednio przemienia się w energię.

Wewnątrz organizmu Twojego dziecka trwa rozwój kości, szpiku oraz mięśni. Wątroba na razie skupia się przede wszystkim  na produkcji żółci. Żółć wędruje do jelit i zabarwia ich zawartość. To tłumaczy, dlaczego pierwsza kupka po narodzinach (tzw. smółka) jest barwy ciemnozielonej.

Trwa dynamiczny rozwój mózgu – jego powierzchnia pokrywa się zwojami i bruzdami, wciąż powstają nowe połączenia nerwowe.

Jeżeli spodziewasz się chłopca, to jego jądra właśnie rozpoczęły wędrówkę do moszny, gdzie dotrą pod koniec ciąży.

Mama

Macica, która wciąż się powiększa, jest teraz na wysokości połowy odległości między pępkiem a spojeniem łonowym. Uniosła się już na tyle, że nie uciska pęcherza. Podczas wizyty u osoby prowadzącej ciążę zostanie zmierzone położenie macicy, dzięki czemu będzie można określić, czy ciąża rozwija się prawidłowo.

Na tym etapie ciąży możesz już zacząć odczuwać tzw. skurcze Braxtona Hicksa – niebolesne, krótkie skurcze macicy, które przygotowują Twoje ciało do porodu.

Jeżeli jednak uznasz, że skurcze pojawiają się zbyt często (więcej niż 5 razy w ciągu godziny) i odczuwasz przy tym ból – koniecznie poinformuj o tym swojego lekarza.

W Twoim organizmie krąży teraz więcej krwi, co jest niezbędne, by można było zaspokoić potrzeby kobiety i jej rozwijającego się płodu. Twoje serce jest nieco większe i bije szybciej niż dotychczas. Mocniej ukrwiona, a także bardziej nawilżona, jest pochwa, co sprzyja różnym infekcjom – stąd ważna jest szczególna dbałość o higienę intymną.

Staraj się często spacerować, pływać oraz odpoczywać z nogami uniesionymi do góry – to pomoże Ci złagodzić dolegliwości związane z obrzękami.

Od tego tygodnia możesz wykonać kolejne badanie prenatalne – test potrójny. Jest to badanie krwi, które pozwoli zdiagnozować m.in. zespół Downa, Edwardsa. Istotne jest, aby wykonać je zanim skończy się piąty miesiąc ciąży, wówczas wyniki są najbardziej dokładne.

Pamiętaj, aby rozmawiać ze swoim dzieckiem. Cały czas trwa przecież rozwój jego słuchu, a dzięki docierającym do niego drganiom może już rozróżniać dźwięki.

Warto przeczytać