Kalendarz ciąży - 16. tydzień

Przygotuj się na jeden z najbardziej wzruszających momentów ciąży. Już niebawem poczujesz ruchy swojego dziecka!

Dziecko

Wiek Twojego dziecka jest zawsze krótszy o dwa tygodnie, aniżeli dany tydzień ciąży. Oznacza to, że dla maleństwa mija teraz 14. tydzień od zapłodnienia. Oczywiście, nadal dynamicznie się rozwija i energicznie rusza, a jego ciało i twarz są wzbogacane o nowe szczegóły. Nos dziecka staje się trochę płaski oraz zadarty – dzięki temu mi.in. po narodzinach łatwiej będzie mu oddychać podczas przystawiania do piersi. Paznokcie są już wykształcone i stale rosną, po porodzie można zauważyć, że u niektórych dzieci są wyjątkowo długie. Na cienkiej i przezroczystej skórze pojawiają się gruczoły potowe. Drobny meszek, który pokrywa ciało malca, u pozostałych ssaków przemienia się po narodzinach w sierść. U ludzi, w późniejszym etapie ciąży, zanika, pozostaje jedynie na głowie i brwiach. Nadal rozwija się szkielet, kości ulegają zwapnieniu.

Dziecko wykonuje już pierwsze ruchy oczami, chociaż cały czas ma je jeszcze zamknięte.

Jego uszy nie są jeszcze w pełni ukształtowane, ale są już na właściwym miejscu i malec zaczyna już słyszeć co się dzieje wokół niego.

Aktywność dziecka stale wzrasta. Jego układ nerwowy już funkcjonuje, a mięśnie reagują na sygnały, które płyną z mózgu. Jego silne ruchy są amortyzowane przez płyn owodniowy, ale już niebawem będziesz mogła je poczuć. Kobiety, które mają już dzieci, na tym etapie ciąży mogą poczuć kopnięcie. U mam, które będą rodzić po raz pierwszy, odruchy malca będą wyczuwalne około 20. tygodnia. W tym tygodniu brak odczuwania ruchów dziecka nie powinien być powodem do niepokoju (dowiedz się więcej o pierwszych ruchach dziecka).

Wciąż rozwijają się narządy płciowe. U chłopców nadal trwa wędrówka jąder do moszny. U dziewczynek w tym tygodniu w jajnikach zaczynają powstawać jajeczka. Podczas kolejnego badania USG lekarz może już określić płeć dziecka, ale dokładniejsze wyniki uzyskasz po 20. tygodniu ciąży.

Mama

Skoro wiesz już, że Twoje dziecko potrafi słyszeć, co dzieje się wokół niego, zadbaj o to, by otaczać się przyjemnymi dźwiękami. Relaksuj się przy muzyce, mów do dziecka, głaszcz brzuch – maleństwo reaguje już na wiele bodźców. Gwałtowne ruchy oraz głośny ton, mogą wzbudzać u niego niepokój.

Dbaj o swoje samopoczucie i staraj się radzić sobie z nerwowymi sytuacjami. Silny, długotrwały stres może wpłynąć na pojawienie się skurczy macicy i doprowadzić do przedwczesnego porodu. Dziecko denerwującej się mamy może być też bardziej płaczliwe po porodzie.

Po 16. tygodniu ryzyko poronienia już się nie zdarza, możesz być zatem spokojniejsza i w pełni cieszyć się z obecnego stanu. Aby zdobyć istotne, wiarygodne informacje o porodzie, zapisz się do szkoły rodzenia, sięgnij po dobrą lekturę albo zacznij szukać położnej.

Warto złożyć deklarację wyboru położnej – od 21. tygodnia ciąży będziesz mogła brać udział w bezpłatnych spotkaniach edukacyjnych z wybraną przez siebie położną (dowiedz się więcej)

W wyniku zmian w układzie krążenia możesz odczuwać teraz częste uczucie gorąca oraz możliwe, że bardziej się pocisz. Pamiętaj o tym, aby stale dbać o poziom nawilżenia skóry oraz stosować kosmetyki na rozstępy – szybko powiększający się brzuch przyczynia się do ich powstania.

W tym tygodniu najprawdopodobniej będziesz miała umówioną wizytę u osoby prowadzącej ciążę. Już niebawem dowiesz się, czy będziesz miała syna czy córkę. Jeżeli lekarz/położna uzna, że ciąża rozwija się prawidłowo oraz nie będzie miał/-a żadnych przeciwwskazań – pomyśl o tym, aby wyjechać gdzieś na wakacje. Drugi trymestr najbardziej sprzyja podróżom samolotem (w pierwszym ryzyko poronienia jest największe, a w trzecim istnieje ryzyko przedwczesnego porodu, stąd drugi okres ciąży jest najbezpieczniejszy zarówno dla mamy, jak i dla dziecka). Tutaj przeczytasz więcej o podróżowaniu w ciąży.

Warto przeczytać