Kalendarz ciąży - 17. tydzień

Płód mierzy teraz 11-13 cm, a waży około 100-120 g.

Dziecko

Gdy śpiewasz, mówisz, spacerujesz ulicą, słuchasz muzyki – Twoje dziecko reaguje na wszystkie odgłosy. Ucho zewnętrzne dziecka jest już wykształcone, a kosteczki słuchowe są uwapnione, stąd malec odbiera dźwięki z zewnątrz oraz potrafi je rozróżniać. Zaczyna rozwijać się u niego także zmysł dotyku, uczy się chwytać, a do ćwiczenia tego ruchu najczęściej służy mu pępowina, którą lubi się bawić. Dziecko umie już zaciskać pięść wraz z kciukiem. Nowy zmysł trenuje także poprzez klaskanie oraz gładzenie się po twarzy.

Wciąż rozwijają się płuca, z których wypychany jest teraz płyn owodniowy. Dzięki poruszaniu klatką piersiową dziecko ćwiczy swoje ruchy oddechowe. Nadal pobiera tlen od matki poprzez łożysko oraz pępowinę. Jego małe serduszko bardzo intensywnie pracuje, właściwie dwa razy szybciej niż serce matki. Bije z szybkością 110-160 uderzeń na minutę i przepompowuje dziennie 30 litrów krwi. Podczas wizyty u lekarza usłyszysz jak to małe serduszko pracuje. Krwinki są już produkowane przez szpik kostny. W ciągu najbliższych dni na wewnętrznej stronie dłoni wykształci się linia serca, życia i głowy.

Jedną z istotnych zmian w tym tygodniu jest to, że pod skórą dziecka zaczyna gromadzić się brązowy tłuszcz, który po narodzinach będzie odpowiadał za utrzymanie ciepła organizmu (aż do tej pory organizm Twojego maleństwa składał się głównie z wody). Do końca ciąży tłuszcz ten będzie stanowił 2-6% całej wagi dziecka.

17. tydzień ciąży to czas, kiedy ostatecznie wykształcą się już narządy rozrodcze.

U dziewczynek powstają jajowody, pochwa, macica oraz wargi sromowe. Jądra kontynuują swoją wędrówkę w kierunku worka mosznowego.

Wraz z rosnącym dzieckiem, rozwija się również łożysko, które dostarcza związki odżywcze i usuwa szkodliwe substancje.

Mama

W Twoim organizmie krew krąży niejako podwójnie, w każdym razie praca układu krwionośnego jest teraz bardzo intensywna. Z powodu zmian hormonalnych Twoje naczynia krwionośne mogą być trochę osłabione, stąd na skórze możesz zaobserwować pajączki i poszerzone naczynka. Aby wzmocnić swoje żyły warto wprowadzić do diety takie produkty, jak: papryka, por, szczypiorek, kasza gryczana, pietruszka, czarna porzeczka, orzechy laskowe, kiwi, błonnik, pełnoziarniste pieczywo. Lepiej też nie doprowadzać do nadmiernego przyrostu masy ciała, bo to może być przyczyną żylaków. Funkcjonowanie układu krążenia polepszą spacery, ćwiczenia, odpoczywanie z nogami uniesionymi do góry, prysznice z naprzemiennie puszczaną zimną oraz ciepłą wodą. Łatwiejszy przepływ krwi zapewni też spanie na lewym boku. Podczas każdego badania kontrolnego lekarz powinien mierzyć Twoje ciśnienie. Niskie ciśnienie może być przyczyną Twojej senności i znużenia, jednak w przeciwieństwie do wysokiego, nie jest ono aż tak niebezpieczne dla dziecka.

Na skutek osłabionych naczyń krwionośnych i dużej ilości krwi, która przez nie przepływa, rozpulchnione dziąsła mogą zacząć krwawić. Od czasu do czasu możesz też krwawić z nosa, co jest zupełnie naturalne w tym okresie.

Z pewnością możesz już zauważyć, że Twoje piersi powiększyły się o 1-2 rozmiary, waga natomiast wskazuje około 3-4 kg więcej. Pamiętaj, aby się nie przejadać (dzięki temu zgaga albo żylaki będą mniej dokuczliwe).

Macica kształtem przypomina jajko, niebawem wypełni brzuch i miednicę przez co narządy wewnętrzne zostaną zepchnięte ku górze (np. jelita). Może się to przyczynić do problemów żołądkowo-jelitowych.

Skoro u Twojego dziecka rozwija się w tym tygodniu zmysł dotyku, delikatnie głaszcz swój brzuszek, aby nawiązać z nim kontakt. Możliwe, że w odpowiedzi poczujesz już jego ruchy.

Warto przeczytać