Kalendarz ciąży - 18. tydzień

18. tydzień ciąży- dziecko ma już 12-14 cm i waży około 150 g.

Dziecko

W 16. tygodniu po zapłodnieniu ciało dziecka jest już praktycznie rozwinięte. Jest teraz dwa razy dłuższe i czterokrotnie cięższe niż pod koniec trzeciego miesiąca (licząc według rozwoju prenatalnego). To najintensywniejszy okres jego wzrostu. W tym tygodniu dziecko przerośnie nawet łożysko, które dotychczas było większe od jego ciała.

Twoje maleństwo ma już cechy indywidualne – tworzą się niepowtarzalne linie papilarne.

Uszy w tym tygodniu bardzo odstają, ale to niebawem się zmieni, ponieważ ich rozwój jeszcze się nie zakończył.

Trwa bardzo dynamiczny rozwój mózgu. Tworzy się w nim coraz więcej połączeń nerwowych oraz rozwija się mapa czuciowa i ruchowa. Za przebieg połączeń nerwowych odpowiadają geny oraz hormony i emocje przyszłej mamy. Narządy wewnętrzne zaczynają specjalizować się w wytwarzaniu swoich funkcji. Powstaje wiele gruczołów trawiennych, cały czas rozwija się układ pokarmowy. Wątroba wydziela sok żółciowy. W szybko powiększających się płucach powstają pęcherzyki powietrza. W jelitach gromadzi się tzw. smółka – pierwsze odchody. Wzdłuż nerwów tworzy się powłoka ochronna – dziecko produkuje tzw. mielinę.

Aktywność dziecka nabiera coraz większego tempa. Maluch cały czas kopie, wierci się, rusza nóżkami i rączkami, bawi się pępowiną. Dzięki swoim akrobacjom, ćwiczy reakcje odruchowe. Odbiera też coraz więcej bodźców z zewnątrz – jego zmysły się wyostrzają. Nabiera też innych, zupełnie nowych zdolności. Dziecko od dawna ma już wykształcone struny głosowe, ale właśnie dopiero teraz zaczyna wydawać pierwsze dźwięki.

Najbliższe badanie USG pozwoli stwierdzić, czy spodziewasz się córki czy syna.

U chłopców rozwija się prostata, a dziewczynki mają już 6 milionów komórek jajowych (po narodzinach liczba ta zmaleje do 1 miliona).

W 18. tygodniu serce dziecka jest już na tyle dojrzałe, że podczas badań można wykryć na nim oznaki ewentualnych uszkodzeń (jeśli w rodzinie występują przypadki wad serca, dobrze już teraz sprawdzić, czy dotyczy to również Twojego maleństwa). Jeżeli wcześniej stwierdzono już jakieś nieprawidłowości, między 18. a 22. tygodniem warto zrobić badanie na echo serca płodu.

Mama

W 18. tygodniu możesz bardziej odczuwać bóle pleców. Powodem tej dolegliwości jest to, że kręgosłup przegina się w taki sposób, aby zrównoważyć ciężar rosnącego brzucha (rosnąca macica przesuwa swój środek ciężkości, brzuch już wystaje, a dolny odcinek kręgosłupa jest wypychany ku przodowi). Odpowiednie ćwiczenia, joga, albo pływanie pomogą Ci złagodzić ten ból, a przy okazji przygotują Twój organizm na wysiłek związany z porodem.

Pracując, siedząc przed komputerem, oglądając film, staraj się zmieniać swoją pozycję. Unikaj zbyt długiego stania albo siedzenia. Dzięki temu wprawisz swoją krew w ruch i unikniesz jej zastojów, zapobiegniesz obrzękom. Podczas zmieniania pozycji nie wykonuj zbyt gwałtownych ruchów. Efektem tego może być nagła zmiana ciśnienia, zawroty głowy, mroczki przed oczami, czy nawet omdlenia.

Z dolegliwości, które pojawiają się w czasie ciąży, szczególnie dokuczliwe mogą być teraz zaparcia. Na skutek wysokiego poziomu progesteronu w organizmie, działanie mięśni jelit jest osłabione. Picie dużej ilości wody, regularne posiłki i produkty bogate w błonnik (maliny, porzeczki, jabłka, suszone śliwki, morele, banany, orzechy, otręby, rośliny strączkowe) pomogą uregulować funkcjonowanie układu pokarmowego.

Na tym etapie ciąży często możesz miewać różne zachcianki. Pozwalaj sobie na nie, ale w granicach rozsądku. Jeżeli masz ochotę na coś słodkiego, sięgaj po czekoladę. Według helsińskich naukowców, dzieci matek, które w czasie ciąży jadły czekoladę, są weselsze, bardziej aktywne i częściej się śmieją. Będąc jeszcze w brzuchu mamy są też mniej narażone na skutki stresu, bo jej spożywanie poprawia samopoczucie i wpływa na większe wydzielanie hormonu szczęścia. Dodatkowo czekolada może mieć też wpływ na zdrowy rozwój płodu, bo zmniejsza ryzyko wystąpienia stanu przedrzucawkowego i nadciśnienia ciążowego. Ponadto jest źródłem magnezu, żelaza, wapnia i witaminy B3. Zawiera także kofeinę, dlatego należy jeść ją z umiarem (pamiętaj, że jedzenie więcej niż 200 g czekolady dziennie może być niebezpieczne). Najlepiej sięgać po gorzką czekoladę, ponieważ ma najlepsze właściwości zdrowotne.

W tym tygodniu możesz już odczuwać delikatne łaskotanie w brzuchu.

Kobiety, dla których nie jest to pierwsza ciąża, zwykle na tym etapie czują już ruchy dziecka.

Nie zwlekaj z zapisaniem się do szkoły rodzenia. Miejsca często rezerwowane są z dużym wyprzedzeniem. Zapytaj znajome, położną lub lekarza, którą ze szkół najlepiej wybrać.

Pamiętaj  o ćwiczeniu mięśni Kegla.

Warto przeczytać