Kalendarz ciąży - 19. tydzień

19. tydzień ciąży – dziecko mierzy około 15 cm i waży około 200-240 g. Od tego momentu będzie znacznie przybierało na wadze.

Dziecko

Mija 17. tydzień od zapłodnienia.

Ciało dziecko jest teraz pokryte nie tylko delikatnym meszkiem (lanugo), ale również mazią płodową (tzw. vernix).

Maź płodowa ma postać gęstej, biało-żółtej substancji, która składa się ze złuszczonych komórek nabłonka, włosków meszku płodowego, komórek owodni i wydzieliny gruczołów łojowych płodu. Uchodzi za najlepszy, naturalny kosmetyk, chroniący skórę dziecka. Maź zapobiega wysuszaniu skóry, uniemożliwia rozwój drobnoustrojów chorobotwórczych, chroni przed działaniem płynu owodniowego. W czasie porodu ułatwia też przedostanie się przez kanał rodny.

Jedną ze znaczących zmian w wyglądzie dziecka jest to, że pod koniec tego tygodnia, rączki i nóżki będą już proporcjonalne.

Układ nerwowy rozwija się coraz bardziej, a w ośrodkowym układzie nerwowym powstają miliony połączeń nerwowych. Dziecko świadomie ćwiczy swoje ruchy – kopanie, obracanie, ssanie kciuka. Trenuje również oddychanie, na razie jedynie poprzez połykanie wód płodowych. Płuca są już właściwie wykształcone, ale jeszcze nie funkcjonują tak, jak powinny. Nabierając i wypierając wody płodowe, malec wzmacnia też mięśnie klatki piersiowej. Skutecznym ćwiczeniem dla przepony jest z kolei czkawka, która może pojawiać się teraz dosyć często (będziesz ją wyczuwać jako rytmiczne, trwające kilka minut, drgania). Czkawka występuje wtedy, gdy dziecko zbyt łapczywe połyka płyn owodniowy.

W tym tygodniu są już produkowane soki trawienne. Układ rozrodczy dziewczynek jest już w pełni ukształtowany, u chłopców wciąż rośnie moszna.

Dziecko coraz lepiej poznaje otoczenie, jest bardziej świadome bodźców z zewnątrz. Malec szybko reaguje na dźwięki oraz dotyk.

Mama

Jedną z typowych dolegliwości na tym etapie ciąży jest swędzenie skóry. Stale napinana i rozciągana skóra na brzuchu i piersiach może powodować uczucie swędzenia. Pamiętaj, aby często nawilżać te miejsca, stosuj sprawdzone oliwki oraz balsamy. Skórę wysuszają też długie kąpiele w ciepłej wodzie, więc lepiej ich unikać.

Zmiany hormonalne, które cały czas zachodzą w Twoim organizmie, mogą wpłynąć na pogorszenie się wzroku. Jeżeli tylko zauważysz, że widzisz mniej wyraźnie, zgłoś się do lekarza. Jeśli masz wadę wzroku, konsultacja lekarska będzie konieczna. Przy bardzo dużej krótkowzroczności oraz złym stanie dna oka, specjalista może zalecić poród przez cesarskie cięcie. Nie oznacza to jednak, że jest to powszechne w tym przypadku. Bywa, że mając nawet -6 dioptrii i zdrowe dno oka, można urodzić naturalnie.

Możesz mieć dziwne wrażenie, że będąc w ciąży urosły Ci stopy.

Jest to spowodowane rozluźnieniem wiązadeł oraz dużą ilością wody w organizmie. Dodatkowe kilogramy oraz problemy z krążeniem powodują też, że stopy puchną.

Pamiętaj, że noszenie wysokich obcasów sprzyja dodatkowemu obciążeniu kręgosłupa oraz pojawianiu się żylaków. Dobrym rozwiązaniem są szerokie, stabilne obcasy, mierzące do ok. 5 cm.

W 19. tygodniu mogą Cię też męczyć skurcze łydek i częste bóle pleców. Nieprzyjemną dolegliwością może być ból wiązadła obłego, występujący w dole brzucha lub w okolicach pachwin. Ból może być ostry, przeszywający, jednak na tym etapie ciąży jest czymś zupełnie naturalnym. Wiązadła rozciągają się, aby wraz z powiększającą się macicą (która teraz powinna być poniżej pępka), stworzyć dziecku jak najwięcej miejsca. Jeżeli jednak ból trwa zbyt długo, jest uciążliwy i dosyć silny, skonsultuj się z osobą prowadzącą ciążę. Skontaktuj się z nią również w przypadku, gdy pojawi się u Ciebie jakakolwiek infekcja, chociażby zwykłe przeziębienie.

W II trymestrze na Twojej skórze mogą wystąpić przebarwienia, a na brzuchu ciemna linia biegnąca od pępka do wzgórza łonowego, tzw. linea nigra (jeżeli już wcześniej ją zauważyłaś, to teraz może jeszcze bardziej pociemnieć). Możesz dostrzec też ciemne plamki na czole, policzkach, nosie. Zmiany skórne najczęściej dotykają brunetki i kobiety o ciemnej karnacji. Nie martw się nimi, powinny zniknąć tuż po porodzie.

W 19. tygodniu wiele przyszłych matek czuje już ruchy swojego dziecka. Na początku spodziewaj się delikatnych oznak, łaskotania, burczenia, lekkich szarpnięć. Aktywność dziecka najczęściej pojawia się wtedy, gdy mama odpoczywa, zwłaszcza po posiłku, kiedy maluch otrzymał nową dawkę energii.

Pamiętaj, aby umówić się na drugie badanie USG.

Warto przeczytać