Kalendarz ciąży - 2. tydzień

W drugim tygodniu kończy się Twój cykl menstruacyjny.  Najprawdopodobniej czujesz się teraz lepiej, ból brzucha już minął, dobrze wyglądasz, a pod wpływem zwiększonego poziomu estrogenów masz też większą ochotę na seks. Niebawem w Twoim organizmie dojdzie do owulacji, a to oznacza, że wzrosną szanse na poczęcie dziecka.

2. tydzień ciąży oznacza, że w jajnikach dojrzewa komórka jajowa, która znajduje się w tzw. pęcherzyku Graafa. Około 14. dnia cyklu (jeśli Twój cykl trwa 28 dni) pęcherzyk pęka i uwalnia komórkę jajową, która następnie dostaje się do jajowodu. Z pękniętego pęcherzyka tworzy się ciałko żółte, które produkuje progesteron. Hormon ten odgrywa istotną rolę, ponieważ przygotowuje błonę śluzową macicy do przyjęcia zapłodnionego jaja, a następnie umożliwia jego rozwój. Trwa owulacja (jajeczkowanie). Komórka jest już dojrzała i gotowa do zapłodnienia, do czego będzie zdolna przez około 24 godziny. Jeżeli w tym czasie plemnik przedrze się przez ścianę zewnętrzną komórki jajowej, a następnie dostanie się do jej cytoplazmy – dojdzie do zapłodnienia.

Plemniki rozpoczynają wędrówkę do jajowodu już w momencie, gdy zostaną uwolnione do pochwy, tj. podczas stosunku płciowego. Do pochwy zostaje wyrzuconych blisko 250 milionów plemników (na 1 ml spermy przypada ich ok 60-80 milionów). Wygra ten, któremu uda się przetrwać w niekorzystnym, kwaśnym środowisku pochwy, pokona barierę śluzu blokującego ujście szyjki do pochwy, a następnie przeniknie do środka jajeczka, dzięki czemu dojdzie do zapłodnienia. Wokół jajeczka natychmiast zmienia się wtedy skład chemiczny, co powoduje, że pozostałe plemniki (te, którym udało się dotrzeć do zewnętrznej ściany jajeczka) obumierają. Zapłodnienie to równocześnie moment, w którym determinuje się płeć dziecka. Zależy ona od tego, czy plemnik, który dostał się do komórki jajowej posiada chromosom żeński X, czy męski Y.

Żywotność plemników to około 3-5 dni, co oznacza, że do zapłodnienia może dojść nawet kilka dni po stosunku.

 

Czas, w którym można zajść w ciążę, zaczyna się już na 5 dni przed owulacją i kończy się około jednej doby po zakończeniu jajeczkowania. Szansa na zapłodnienie jest największa wtedy, gdy do zbliżenia dojdzie między 72 a 24 godziną przed jajeczkowaniem.

Jeśli Twój cykl menstruacyjny jest krótszy niż 28 dni, to owulacja następuje u Ciebie wcześniej niż w połowie cyklu. W okresie jajeczkowania możesz zaobserwować, że śluz jest bardziej przezroczysty, śliski, przypomina surowe białko kurzego jaja. Możesz odczuwać też ból w podbrzuszu. W wyznaczeniu owulacji pomóc może kalkulator dni płodnych (z łatwością skorzystasz z niego w internecie), czy dostępne w aptece testy i mikroskopy owulacyjne (te ostatnie pozwalają określić dni płodne na podstawie badania śliny). Przy wyznaczeniu owulacji można też stosować metodę termiczną, w której konieczne są codzienne pomiary temperatury ciała jeszcze zanim wstanie się z łóżka (owulacja powoduje skok temperatury, która utrzymuje się przez 3 dni po owulacji).

Określenie momentu jajeczkowania jest pomocne przy planowaniu płci dziecka. Zgodnie z niektórymi hipotezami zaleca się, aby odbyć stosunek płciowy jak najbliżej owulacji (w dniu owulacji lub tuż po niej) w przypadku, gdy chcemy mieć chłopca lub 2-4 dni przed owulacją wtedy, gdy marzymy o dziewczynce. Również dieta może mieć wpływ na płeć dziecka, ale aby ta metoda była skuteczna należy ją wprowadzić co najmniej pół roku przed planowanym zajściem w ciążę. Gdy staramy się o córkę wybieramy produkty bogate w wapń i magnez, natomiast potas i sód powinny dominować w diecie u kobiet, które chciałyby mieć syna.

Warto pamiętać, że prawdopodobieństwo zapłodnienia w dużej mierze zależy też od kondycji Twojego partnera. Większe szanse na poczęcie są wówczas, gdy mężczyzna jest aktywny fizycznie, dba o swoją dietę, stroni od używek oraz unika stresu.  Zdrowy styl życia wpływa bowiem na jakość męskiego nasienia.

Warto przeczytać