Kalendarz ciąży - 20. tydzień

W tym tygodniu masz szczególną okazję do świętowania – właśnie mija połowa ciąży. Od 20 tygodni nosisz w sobie dziecko, które mierzy teraz ok. 15-17 cm (tj. ok. 23, gdy jest wyprostowane) i waży ok. 260 g.

Dziecko

Na tym etapie ciąży poszczególne elementy twarzy Twojego dziecka mają już wyraźny kształt. Na zdjęciu można dostrzec maleńki nosek, zamknięte oczy, usta, język, uszy.

Od tego tygodnia zaczynają rosną mu już prawdziwe włosy.

Pojawiają się również rzęsy, a brwi mocniej zarysowują swój kształt. Ciało nadal jest pokryte delikatnym meszkiem (lanugo) oraz mazią płodową. Skóra wciąż jest przeźroczysta, ale zaczyna „wzbogacać się” o kolejne warstwy (skóra, naskórek, tkanka podskórna).

Pod koniec piątego tygodnia głównie rozwijają się płuca, układ immunologiczny oraz pokarmowy. Intensywnie pracują nerki (dziennie wydalają około 10-15 ml moczu). Nadal trwa dynamiczny rozwój układu nerwowego – w ciągu jednej minuty powstaje 2,5 mln neuronów. W mózgu rozwijają się obszary odpowiedzialne za zmysły. Dojrzewający układ nerwowy oraz mięśniowy pozwalają dziecku na kontrolowanie swoich ruchów. Maluch reaguje na temperaturę (np. zbyt ciepły lub zimny prysznic), światło (odróżnia ciemność od światła), dźwięki (niektóre go uspokajają, inne wprawiają w niepokój) i smaki (zna smak wód płodowych, np. gdy są słodkie, połyka je wolniej).

Dziecko często zmienia pozycje, ma teraz dużo miejsca i może swobodnie pływać (objętość płynu owodniowego wynosi teraz około 250 ml).

W tym tygodniu zachodzą ważne zmiany w narządach płciowych, zwłaszcza u dziewczynek. Jeśli spodziewasz się córki, to właśnie wykształcają się u niej macica, pochwa, brodawki sutkowe oraz gruczoły mleczne.

Mama

Macica jest już powyżej wysokości pępka, co można łatwo zauważyć – pępek został wypchnięty na zewnątrz (po ciąży wróci do dawnego stanu). Wraz z każdym tygodniem dno macicy będzie się unosiło o 1 cm.  Możesz mieć teraz problemy z oddychaniem, bo płuca są trochę ściśnięte.

Możliwe, że szybko się teraz męczysz albo ciężko Ci złapać oddech podczas zupełnie zwyczajnych czynności (np. wtedy, gdy sprzątasz). Jest to spowodowane wzrostem objętości krążącej krwi. W tym tygodniu wzrasta też ilość czerwonych krwinek. Mimo to, na tym etapie ciąży istnieje duże ryzyko anemii. Najczęściej przyczyną niedokrwistości jest brak wystarczającej ilości żelaza w organizmie. Ten bardzo ważny składnik hemoglobiny znajdziesz w takich produktach, jak: chude mięso czerwone (cielęcina, wołowina, drób), jaja, mleko, sery, rodzynki, jabłka, suszone morele, orzechy, kapusta, fasola, warzywa ciemnozielone i ciemnoczerwone. Do właściwego wchłaniania żelaza niezbędna jest też witamina C zawarta w owocach cytrusowych, truskawkach, malinach. Jeśli osoba prowadząca ciążę stwierdzi u Ciebie anemię, najprawdopodobniej zaleci przyjmowanie odpowiednich suplementów (przyjmowana dawka żelaza wynosi wtedy około 60-80 mg na dobę).

Istotne jest również częste kontrolowanie ciśnienia krwi. U wielu kobiet często występuje w ciąży nadciśnienie (ciśnienie tętnicze wynosi wówczas więcej niż 140/90 mmHg). Skutki nadciśnienia mogą być bardzo niebezpieczne dla dziecka i matki (zatrucie ciążowe, zaburzenia krzepnięcia krwi, przedwczesny poród, niedotlenienie dziecka oraz zaburzenie jego rozwoju, przedwczesne oddzielenie się łożyska). Poważnym powikłaniem jest rzucawka, czyli napad drgawek przypominający atak padaczki i zwiększający śmiertelność matki i płodu o ponad 50%. Zdiagnozowanie nadciśnienia w ciąży wymaga koniecznej stałej konsultacji lekarskiej.

Możliwe, że jesteś już po kolejnym badaniu ultrasonograficznym. Jeśli nie – najwyższy czas je wykonać. Podczas badania USG lekarz sprawdzi, czy dziecko rozwija się prawidłowo, oceni też stan pępowiny, łożyska i wód płodowych.

Będąc w 20. tygodniu ciąży pewnie odczuwasz już ruchy dziecka. Zdarza się jednak, że czasami trzeba na ten ważny moment poczekać nieco dłużej. Jest to kwestią indywidualną i zależy od różnych czynników. Kobiety szczupłe oraz te, które mają już dzieci, odczuwają je na ogół szybciej, aniżeli panie tęższe lub pierworódki.

Pamiętaj, że od 21. tygodnia przysługują Ci bezpłatne, indywidualne spotkania edukacyjne z położną refundowane przez NFZ.

W trakcie tych spotkań opracujesz plan porodu oraz plan opieki okołoporodowej. Warto mieć już wybraną swoją położną, do której będziesz mogła zwrócić się z każdym pytaniem. Dowiedz się więcej na ten temat na stronie www.poprostupolozna.pl.

20. tydzień ciąży to dobra okazja, aby wspólnie z partnerem świętować półmetek ciąży. Pomyśl, w jaki sposób moglibyście go uczcić. Jeszcze tylko 20 tygodni i będzie mogli przytulić swoje maleństwo.

Warto przeczytać