Kalendarz ciąży - 21. tydzień

Na tym etapie ciąży dziecko znacznie szybciej przybiera na wadze aniżeli rośnie. W 21. tygodniu maluch mierzy około 18 cm i waży ok. 300-350 g.

Dziecko

21. tydzień to czas na doskonalenie narządów wewnętrznych. Wszystkie organy są już przecież wykształcone, ale każdy z nich czeka na moment, w którym będzie funkcjonować zgodnie ze swoją rolą. W ciągu tego tygodnia jelita dojrzeją już do tego, aby radzić sobie z połykaniem i wydalaniem płynu owodniowego.

Dziecko potrafi teraz połykać nawet pół litra płynu dziennie i lubi to robić, ponieważ staje się on coraz smaczniejszy.

Nadmiar wód płodowych jest wydalany przez nerki, zatem układ pokarmowy i wydalniczy cały czas doskonalą swoje działanie.

Polepszyło się funkcjonowanie systemu odpornościowego. Właśnie powstają białe ciałka krwi, które będą walczyć z wszelkimi infekcjami. Szpik kostny jest już na tyle rozwinięty, że od tego tygodnia może produkować komórki krwi razem z wątrobą. Wątroba odpowiada także za pojawianie się krwinek.

Mięśnie karku są już na tyle wzmocnione że dziecko może już starać się utrzymywać wyprostowaną głowę. Energiczne, częste ruchy dziecka dodatkowo pomagają usprawnić wszystkie mięśnie. Między mięśniami a mózgiem tworzą się połączenia nerwowe, dziecko jest świadome tego, co robi. Do porodu ma jeszcze dużo czasu, ale powoli zaczyna już przyjmować odpowiednią pozycję, tj. główką w dół.

Pora dnia nie jest postrzegana przez dziecko tak samo, jak przez Ciebie. Maluch najbardziej aktywny może być w nocy, wtedy, gdy odpoczywasz, natomiast najlepiej zasypia mu się w dzień, gdy wykonujesz regularne, kołyszące ruchy (np. maszerujesz).

Maluch zaczyna bardziej przybierać na wadze, gromadzi coraz więcej tkanki tłuszczowej. Jego ręce i nogi są już proporcjonalnej długości, a na twarzy widać wszystkie detale.

Dziecko cały czas rozwija swoje zmysły. Dzięki tworzeniu się włókiem nerwowych uczy się poprzez dotyk, odczuwa kiedy przykładasz ręce do brzucha, ale też samo często gładzi się np. po twarzy.

Wyraźnie słyszy już i reaguje na dźwięki z zewnątrz.

Możesz zaobserwować np. podczas których melodii się uspokaja – po porodzie wiedza ta może być bardzo przydatna.

U dziewczynek jest już wykształcona macica i jajowody, nadal tworzy się pochwa i wargi sromowe. Chłopcy mają już rozwinięte narządy, ale w mosznie nie ma jeszcze jąder.

Mama

Twoje ciało zmienia się coraz bardziej, a brzuszek jest już wyraźnie widoczny. Masz teraz delikatne, wiotkie stawy za co odpowiada relaksyna, hormon wytwarzany w czasie ciąży przez ciałko żółte w macicy oraz łożysku. Relaksyna działa rozluźniająco na spojenie łonowe i podczas porodu ułatwia wydostanie się maleństwu z kanału rodnego. Dodatkowo Twoja macica wciąż musi przystosowywać się do rosnącej zawartości. Skutkiem tego jest jej uelastycznienie i rozluźnienie, co może wpływać na zwiększenie obwodu bioder.

Możliwe, że często dokuczają Ci bóle krzyża, co jest zupełnie naturalne na tym etapie ciąży. Luźne stawy, zmiana punktu ciężkości ciała, większe wygięcie kręgosłupa do przodu może przejawiać się dosyć boleśnie. Dlatego też lepiej często zmieniać pozycje, nie stać i nie siedzieć zbyt długo, unikać wysokich obcasów. Podczas siedzenia wygodniej będzie Ci podpierając plecy małą poduszką.

Skoro Twoje dziecko tak dobrze  reaguje już na otoczenie, staraj się często nawiązywać z nim kontakt. Mów do niego, głaszcz brzuch, kieruj na niego światło (np. latarkę) – maluch uaktywni się, odwróci głowę w kierunku światła.

Jedną z dolegliwości, która może się teraz nasilać, jest zgaga. Za ból w mostku, pieczenie w przełyku, cofanie treści pokarmowej odpowiadają przemiany hormonalne. Zwiększona ilość progesteronu i estrogenu w Twoim organizmie prowadzi do rozluźnienia mięśni gładkich budujących przewód pokarmowy. Następstwem tego jest wolniejsze przesuwanie się jedzenia w przewodzie pokarmowym. Pokarm zaczyna zalegać i wywoływać niestrawność. Ta sytuacja jest korzystna dla dziecka, ponieważ pozwala na lepsze wchłanianie się substancji odżywczych oraz przeniknięcie ich do krwi, co następnie trafia poprzez łożysko do płodu. Aby uniknąć jednak problemów ze zgagą lepiej zrezygnować z tłustych posiłków, słodyczy, cebuli, kwaśnych owoców i warzyw, napojów gazowanych oraz mięty.

Pamiętaj, że od 21. tygodnia przysługują Ci bezpłatne, indywidualne spotkania edukacyjne z położną refundowane przez NFZ. W trakcie tych spotkań opracujesz plan porodu oraz plan opieki okołoporodowej.

Warto mieć wybraną swoją położną, do której będziesz mogła zwrócić się z każdym pytaniem.

Dowiedz się więcej na ten temat na stronie www.poprostupolozna.pl.

Warto przeczytać