Kalendarz ciąży - 22. tydzień

Dwa tygodnie temu Ty świętowałaś półmetek ciąży, teraz może to robić Twoje dziecko. Właśnie mija 20. tydzień od zapłodnienia. Maluch aktualnie mierzy ok. 19 cm oraz waży ok. 460 g.

Dziecko

22. tydzień ciąży – na tym etapie ciąży dziecko ma już rzęsy i brwi, a na jego głowie pojawiają się pierwsze włosy. Paznokcie są już w pełni wykształcone, a swoją długością sięgają już do końca palców. Małżowiny uszne mają już ostateczny kształt.  Skóra jest coraz mniej przezroczysta, ale nadal bardzo łatwo dostrzec przez nią naczynia krwionośne. Rozwijają się na niej gruczoły potowe, natomiast pod skórą gromadzi się tłuszcz, który odgrywa istotną rolę przy rozwoju nerwów i mózgu. Pod dziąsłami tworzą się już pierwsze zawiązki zębów.

Nadal zachodzą intensywne zmiany wewnątrz organizmu. W wyniku rozpadu czerwonych ciałek krwi powstaje bilirubina, za której rozkład odpowiada wątroba. Równocześnie wciąż tworzą się białe ciałka krwi, odgrywające najważniejszą rolę przy zwalczaniu infekcji. W tym tygodniu trzustka produkuje już insulinę i glukagon – hormony, które są odpowiedzialne za przemianę cukru we krwi.

Maluch wciąż jest bardzo ruchliwy, dzięki czemu trenuje wszystkie mięśnie.

Malec stara się też wyprostować, dźwiga do góry główkę, a tym samym ćwiczy swoje mięśnie karku.

Jeżeli spodziewasz się syna, to jego jądra wędrują właśnie z brzucha do moszny oraz zaczynają pojawiać się pierwsze prymitywne plemniki. Dziewczynki mają już ukształtowaną pochwę.

Mama

Twoja macica jest coraz większa i cięższa, a aktualnie powinna być już około 2 cm powyżej pępka. Na pewno bardziej uciska na naczynia krwionośne, przez co możesz mieć zawroty głowy lub może Ci brakować tchu podczas jakiejś czynności. Możliwe, że znów częściej będziesz odwiedzać toaletę.

Przybierając coraz bardziej na wadze, możesz też zauważyć, że Twoje ciało poci się więcej niż zwykle. Jest to zupełnie naturalne w czasie ciąży. Zwiększona praca gruczołów potowych pozwala na ochłodzenie oraz na usunięcie szkodliwych produktów przemiany materii z organizmu.

Możliwe, że jesteś już po wykonaniu połówkowego badania USG. Na ogół wykonuje się je między 20. a 22. tygodniem ciąży.

Badanie to pozwoli najdokładniej przyjrzeć się temu, jak rozwija się dziecko. W jego trakcie lekarz zmierzy poszczególne części ciała dziecka, oceni budowę kości czaszki i kręgosłupa, struktur mózgu, położenie i budowę serca, żołądka, nerek, umiejscowienie łożyska. Możliwe,  że podczas tego USG poznasz już płeć dziecka, jednak czasami trzeba uzbroić się w cierpliwość i  przygotować na to, że maluch nie będzie chciał tego ujawnić. Bywa, że dziecko przyjmuje taką pozycję, że nie można jeszcze określić jego płci.

Oprócz typowych badań, osoba prowadząca ciążę powinna zlecić Ci także dodatkowe badanie w kierunku toksoplazmozy. Jest ono ponownie wykonywane u kobiet, u których nie wykryto dotychczas zakażenia (aktualnego, bądź przebytego) tą chorobą. Lepiej nie lekceważyć tego polecenia, gdyż skutki toksoplazmozy na każdym etapie ciąży niosą poważne konsekwencje.

Nie zapominaj o regularnym ćwiczeniu mięśni Kegla. Systematyczne napinanie (na ok. 10 sekund) i rozluźnianie mięśni pochwy wzmocni i uelastyczni krocze, pomoże też uniknąć problemu z nietrzymaniem moczu po porodzie.

Warto przeczytać