Kalendarz ciąży - 23. tydzień

W 23.tygodniu dziecko zwinięte w kłębek mierzy ok. 20 cm, a mając wyprostowane nóżki – ok. 30 cm. Jego waga to 450-500 g.

Dziecko

Twoje  maleństwo coraz bardziej przypomina noworodka. Nadal jest bardzo szczupłe, mimo iż jego organizm gromadzi teraz więcej tłuszczu. Jego ciało jest już jednak proporcjonalne, zgrabne, a skóra powoli staje się różowa (od tego tygodnia w ciele zaczyna gromadzić się pigment). Pokrywają ją ciemne włosy i ochronna maź płodowa. Rozwój skóry jest szybszy niż tkanki tłuszczowej, dlatego może się wydawać, że jest jej więcej i nieco się marszczy.

Można zauważyć, że dziecko ma już swój rytm dnia – czuwania oraz snu.

Na tym etapie ciąży może dużo spać, dlatego nie musisz się niepokoić kiedy przez dłuższy czas nie czujesz jego ruchów. Dziecko stanie się bardziej aktywne, kiedy mama coś zje i wygodnie ułoży się, aby odpocząć. Malec, po takim zastrzyku energii, na pewno stanie się bardziej ruchliwy. Na podstawie ruchów możesz odczytywać też jego emocje. Jeśli maluch porusza się energicznie, szybko to najprawdopodobniej jest czymś zaniepokojony, natomiast wolne i delikatne obroty świadczą o dobrym nastroju.

Już w zeszłym tygodniu małżowiny uszne obrały swój charakterystyczny kształt, teraz nadszedł czas na twardnienie kostek w uchu środkowym, dzięki czemu malec będzie słyszał wyraźniej. Środowisko dziecka jest dosyć głośne – słyszy Twoje bulgotanie w żołądku, bicie serca, szum krwi. Teraz będzie umiał wyraźnie odróżniać głosy z wnętrza organizmu mamy od tych, które dobiegają z zewnątrz.

Maluch przyzwyczaja się również do Twojego głosu, a częste mówienie do niego i głaskanie brzucha dodatkowo stymuluje jego układ nerwowy i pobudza go do większej aktywności.

Mama

Z pewnością zauważyłaś, jak zmienia się wygląd Twojej skóry i włosów. W II trymestrze włosy stają się lepiej odżywione i grubsze, natomiast skóra zmienia barwę na ciemniejszą. Pamiętaj, aby bardzo o nią dbać, przez rosnący brzuch staje się przecież coraz bardziej naciągnięta. Przyjrzyj się, czy na brzuchu nie pojawiają się delikatne, czerwone pręgi – oznaki rozstępów. Staraj się im zapobiegać, stosując odpowiednie kosmetyki.

Z pewnością lepiej wyczuwasz teraz aktywność dziecka.

Przyzwyczajaj się, że coraz częściej na swoim brzuchu będziesz mogła zauważyć jakąś zarysowaną część maleństwa, np. rączkę lub nóżkę.

Na tym etapie ciąży możesz mieć problemy z zasypianiem. Powiększający się brzuch utrudnia dobranie wygodnej pozycji do snu. Warto spać na lewym boku, krew może wtedy spokojnie napływać do łożyska. Łatwiej będzie Ci również zasypiać jeśli w ciągu dnia zaznasz nieco ruchu. Jeżeli lekarz uzna, że nie ma żadnych przeciwwskazań – chodź często na basen, jogę, wykonuj różne ćwiczenia. Na pewno wpłynie to również na Twoje samopoczucie.

W drugim trymestrze pod wpływem zmian hormonalnych kobiety mają na ogół większą ochotę na seks. Na tym etapie ciąży nie tylko wiąże się on z przyjemnością, ale również daje wiele korzyści. Seks w ciąży umożliwia ćwiczenie mięśni miednicy, a tym samym przygotowuje organizm do porodu. Dodatkowo dziecko lubi lekkie kołysanie, a mając zdolność odczuwania Twoich emocji – dostarczysz mu wiele pozytywnych wrażeń. W razie gdybyś miała jednak obawy co do uprawiania seksu w tym stanie, skonsultuj się z lekarzem.

W przypadku zagrożeń, bądź niepokojących objawów, lekarze dotychczas przestrzegali przed ryzykiem poronienia. Od 23. tygodnia mówi się o zagrożeniu porodem przedwczesnym. Po skończonym 37.tygodniu ciążę określa się mianem donoszonej.

Warto przeczytać