Kalendarz ciąży - 24. tydzień

Powoli kończy się już II trymestr ciąży. Twoje dziecko ma już ok. 21 cm i waży ok. 550-600 g.

Dziecko

Dziecko nie ma już takiej swobody jak dotychczas. Zajmuje całą jamę macicy, przybiera na wadze i staje się coraz większe, dlatego teraz trudniej mu wykonywać obroty. Mimo to rozpycha się, kopie, boksuje, a tym samym – ćwiczy mięśnie.

Nadal trwa intensywny rozwój układu nerwowego, z dnia na dzień powstaje coraz więcej komórek nerwowych i ich połączeń. Płuca, które jeszcze nie mogą spełniać swojej podstawowej funkcji, rozpoczynają produkcję surfaktantu. Jest to substancja pokrywająca powierzchnię nabłonka oddechowego pęcherzyków płucnych. Surfaktant zapobiega nadmiernemu rozciągnięciu pęcherzyków płucnych (podczas wdechu) oraz przeciwdziała zapadaniu oraz sklejaniu się ścian tych pęcherzyków (w trakcie wydechu). U wcześniaków brak tej substancji prowadzi do obrzęku płuc.

Coraz częściej pojawiają się skurcze i rozkurcze klatki piersiowej. Płuca są już tak rozwinięte, że nawet jeśli dziecko urodziłoby się w tym tygodniu, byłoby w stanie przetrwać pod opieką specjalistów.  Do końca tego tygodnia zakończy się proces zróżnicowania i dzielenia się małych oskrzelików, a tym samym zakończy się okres kanalikowy rozwoju płuc.

Gałki oczne wykonują ruchy w górę, w dół oraz na boki, silnie reagują na światło.

Szkielet maleństwa intensywnie kostnieje, a proporcje dziecka są bliskie do tych, jakie będzie miał przy urodzeniu. Tworzą się wiązadła stawowe. Rosną włosy i paznokcie, dojrzewają wszystkie narządy. W organizmie płodu trwa intensywna produkcja tkanki tłuszczowej, jednak dziecko nadal jest bardzo szczupłe.

Może Ci się wydawać, że dziecko ma teraz więcej siły, bo jego ruchy i kopnięcia są bardzo wyraźne. Malec kręcąc się, potrafi określić swoje położenie. Dzięki temu, że ucho wewnętrzne jest już wykształcone (kontroluje ono równowagę ciała), dziecko wie, kiedy jest położone do góry nogami, a kiedy odwrotnie. Maluch ma już dobrze rozwinięty odruch chwytny, który doskonali często bawiąc się pępowiną.

Mama

Twoje dziecko cały czas gromadzi teraz substancje niezbędne mu po urodzeniu: żelazo, wapń, białka oraz ciała odpornościowe. Powinnaś zadbać o swoją dietę tak, aby dostarczać mu jak najwięcej tych składników. Możliwe, że aby zapobiec anemii, osoba prowadząca ciążę zaleci Ci branie suplementów, np. żelaza.

Na tym etapie ciąży lekarz/położna skieruje Cię na test tolerancji glukozy.

Sprawdzanie poziomu glukozy we krwi jest wykonywane między 24. a 28. tygodniem i służy wykrywaniu tzw. cukrzycy ciężarnych. Choroba ta przejawia się zaburzeniem funkcjonowanie glukozy w organizmie, co kobieta odczuwa poprzez zmęczenie, mdłości, nietypowe pragnienie, częste oddawanie moczu (w moczu pojawia się cukier). Nieleczona cukrzyca prowadzi do zaburzeń w rozwoju dziecka, przyczynia się do zwiększenia jego masy, co może komplikować poród. Kobiety, u których wykryto cukrzycę ciężarnych, powinny być pod stałą obserwacją lekarzy oraz stosować odpowiednią dietę. Podstawą żywienia są wówczas węglowodany złożone (razowe pieczywo, kasza gryczana, jaglana, pełnoziarniste makarony), nabiał, mięso, ryby, warzywa, produkty bogate w błonnik.

W czasie ciąży mogą Ci dolegać szczególnie bolesne ukłucia w nadgarstkach, mrowienie i drętwienie w dłoniach i palcach. Jest to tzw. zespół cieśni nadgarstka, uciążliwy zwłaszcza dla kobiet pracujących przy komputerze. Przyczyną tych dolegliwości jest typowe dla ciąży puchnięcie, co może powodować uciskanie nerwu biegnącego przez przegub. Ból zlokalizowany jest w kciuku, palcu wskazującym i środkowym oraz połowie palca serdecznego, a czasami może promieniować aż do ramienia. Po porodzie dolegliwość powinna zniknąć, ale do tego czasu staraj się często rozciągać stawy palców, albo zwrócić się o pomoc do fizjoterapeuty.

Jeśli odczuwasz delikatne skurcze, to najprawdopodobniej Twoja macica przygotowuje się do porodu. Są to tzw. skurcze Braxtona-Hicksa i ich występowanie jest zupełnie naturalne w tym okresie ciąży. Jeżeli jednak sprawiają Ci one ból, są zbyt częste i uniemożliwiają Ci normalne funkcjonowanie – powiedz o tym lekarzowi oraz nieco zwolnij – Twój organizm może domagać się odpoczynku.

Warto przeczytać