Kalendarz ciąży - 25. tydzień

Mijają już 23. tygodnie od zapłodnienia. Do tego czasu dziecko zdążyło osiągnąć wagę ok. 700 g oraz urosnąć do ok. 22 cm.

Dziecko

W 25. tygodniu ciąży organizm dziecka jest już na tyle rozwinięty, że nawet gdyby urodziło się właśnie teraz, to przy pomocy odpowiedniej aparatury, byłoby w stanie przeżyć. Maluch ma już wszystkie narządy, które cały czas rosną i doskonalą się.

W tym tygodniu otwierają się nozdrza dziecka. Do tej pory były one zrośnięte, teraz zaczynają się udrażniać, aby umożliwić dziecku ćwiczenie oddychania. Płuca nie są jeszcze w stanie samodzielnie funkcjonować, ale dynamicznie się rozwijają (w płucach nieustannie tworzą się naczynia krwionośne). Dojrzewa również układ nerwowy, tworzą się kolejne warstwy kory mózgowej. Uwrażliwiają się nerwy w okolicach warg i ust, dzięki czemu malec jest przygotowywany do poszukiwania sutków matki podczas karmienia piersią.

Skóra dziecka powoli różowieje, jest bardzo delikatna, cienka i pomarszczona.

W mięśniach dziecka jest coraz więcej siły, co na pewno daje Ci odczuć swoimi kopnięciami. Nadal kostnieje układ szkieletowy, a w dziąsłach są już zawiązki zębów stałych.

Dziecko cały czas ćwiczy swoją sprawność, jest bardzo aktywne, potrafi chwytać swoje stópki i je przytrzymywać, klaszcze, zwija dłonie w piąstki.

Mama

Dziecko jest coraz większe i dużo przybiera teraz na wadze, a to wiąże się z powiększaniem się macicy. Efektem tego mogą być Twoje trudności z oddychaniem czy zgagą (przez ucisk na narządy przewodu pokarmowego). Możesz mieć wrażenie, że Twój brzuch jest zupełnie inny od pozostałych kobiet będących na tym etapie ciąży. To, jak układa się macica, jest kwestią indywidualną i na pewno nie ma znaczenia dla prawidłowego przebiegu ciąży. Jest wiele możliwości umiejscowienia się macicy, a położenie dziecka i wygląd brzucha może być różny w zależności od budowy matki i przyrostu masy ciała w ciąży.

Od tego tygodnia mogą dokuczać Ci też nieprzyjemne skurcze łydek, co jest dosyć powszechną dolegliwością u kobiet w ciąży.

Sięgaj po produkty i suplementy zawierające magnez. W przypadku, gdy ból będzie zbyt częsty i silny, skontaktuj się z osobą prowadzącą ciążę.

Kończy się już drugi trymestr ciąży, a do tego czasu powinnaś mieć już za sobą serię badań takich jak: badanie czynności serca płodu, badanie określające położenie dna macicy, test na poziom glukozy we krwi, morfologia krwi, ciśnienie krwi, badanie ogólne moczu, USG.

Jeżeli Ty i Twój partner jesteście zameldowani w różnych miejscach, ustalcie, gdzie będzie zarejestrowane Wasze dziecko. Dobrze już teraz załatwić wszelkie formalności, również w przypadku, gdy nie macie ślubu, tak, aby dziecko mogło po narodzinach przyjąć nazwisko ojca.

Warto przeczytać