Kalendarz ciąży - 26. tydzień

W ciągu najbliższego tygodnia Twoje dziecko osiągnie ok. 900 g wagi oraz ok. 23 cm długości.

Dziecko

26. tydzień ciąży – dziecko w końcu zaczyna otwierać oczy. Do tej pory, mimo, że były już w pełni wykształcone, cały czas miało je zamknięte. Maluch mruga powiekami, na których wyrastają rzęsy.  Oczy nie mają jeszcze sprecyzowanej barwy, tęczówka ma mało pigmentu, jednak wiadomo, że są niebieskie. Kolor oczu płodu w przypadku każdej ciąży jest niebieski, indywidualna barwa wykształca się dopiero po narodzinach. Mimo otwartych oczu, dziecko niewiele jeszcze widzi, a przy  zmianie natężenia światła potrafi mrużyć powieki.

Jeżeli jesz coś słodkiego i zauważasz, że dziecko zaczęło energiczniej się ruszać, oznacza to, że ten smak bardzo mu się podoba.

W 26. tygodniu maluch zaczyna wyrabiać sobie gust kulinarny, jego kubki smakowe dojrzewają.

Kiedy tylko w płynie owodniowym pojawią się jakieś słodkie substancje, dziecko zaczyna go szybciej połykać.

Możesz mieć pewność, że jeśli uderzyłaś się w brzuch albo pojawił się u Ciebie silny skurcz macicy, to dziecko odczuwa ból. Reaguje na niego energicznym cofnięciem albo grymasem twarzy, a odruch pojawia się natychmiastowo, zaraz po zaznaniu bólu.

Ciało dziecka cały czas dojrzewa, malec przybiera też na wadze, chociaż nadal jest szczupły i bardzo delikatny. Spośród organów wewnętrznych nadal najintensywniej rozwijają się płuca. Wyglądem przypominają nieco ściśniętą i wypełnioną płynem gąbkę. Malec ćwiczy cały czas umiejętność wdychania i wydychania.

Maluch jest coraz silniejszy, jego kręgosłup jest już w stanie więcej udźwignąć i lepiej podtrzymuje cały organizm.

Mama

Twój brzuch jest coraz większy, a to przyczynia się do nasilenia niektórych objawów. Zwłaszcza bóle pleców i obrzęki stóp mogą być bardzo dokuczliwe w tym okresie.

Jeżeli jesteś już matką, być może zastanawiasz się, czy będąc w ciąży możesz nosić swoje dzieci na rękach. Zarówno w tej sytuacji, jak i w przypadku podnoszenia ciężkich przedmiotów powinnaś dbać o siebie i uważać, aby nie przeciążać organizmu. Staraj się wytłumaczyć swojemu dziecku, że idąc samodzielnie, pomaga w ten sposób mamie i swojemu przyszłemu rodzeństwu. W sytuacji jednak, kiedy musisz wziąć dziecko na ręce albo przenieść gdzieś cięższy przedmiot, powinnaś nauczyć się właściwego podnoszenia. Zanim cokolwiek uniesiesz, przykucnij, zegnij kolana – kręgosłup jest wtedy mniej obciążony. Rób to powoli, delikatnie, unikaj gwałtownych ruchów. Staraj się też rozkładać ciężar równomiernie, np. nosić zakupy  w obydwu reklamówkach, po jednej w każdej ręce. Przeciążenie daje o sobie znać przez uczucie ciągnięcia w brzuchu. Powinnaś wtedy natychmiastowo odpocząć.

Pamiętaj, że jeżeli chcesz dobrze wyglądać po ciąży, powinnaś przez cały ten czas dbać o  swoje ciało (stosowanie odpowiednich kosmetyków na rozstępy) oraz o swoją dietę.

Przejadanie się przyniesie tylko więcej negatywnych skutków, dlatego mając nawet nietypowe zachcianki, staraj się zachować rozsądek i nie sięgać zbyt często po puste kalorie. Kiedy odczuwasz pragnienie zamiast słodkich napojów, pij wodę.

Możliwe też, że będąc na tym etapie ciąży, zauważyłaś już większą objętość tkanki tłuszczowej w okolicy lędźwiowej pleców. Jest to zupełnie naturalne i ma służyć wzmocnieniu kręgosłupa.

Nie dziw się, jeżeli Twoje maleństwo jest teraz wyjątkowo ruchliwe. Okres między 24. a 28. tygodniem uchodzi za czas największej aktywności płodu.

Warto przeczytać