Kalendarz ciąży - 27. tydzień

27. tydzień ciąży – dziecko waży już ok. 1 kg, a jego wielkość mierzona od czubka głowy do stóp to ok. 34 cm.

Dziecko

W ciągu najbliższych siedmiu dni minie 25 tygodni od zapłodnienia. Ciało dziecka gromadzi teraz większą ilość tkanki tłuszczowej i maluch zaczyna więcej przybierać na wadze.  Widać to m.in. po jego pulchnych policzkach. Powoli zaczyna zanikać już meszek, który obrósł całe ciało dziecka.

Od zeszłego tygodnia malec  potrafi otwierać oczy, jednak przez większą część doby ma je zamknięte. Dużo śpi, nawet do 15 godzin.

Nadal trwa rozwój płuc. Mózg dziecka intensywnie się fałduje, zwiększa tym samym swoją powierzchnię. Wszystkie jego części są już wykształcone, podobnie jak kubki smakowe, które mają już swoją ostateczną formę. W tym tygodniu w pełni ukształtowana jest również siatkówka.

Dziecko dynamicznie się rozwija, a w związku z tym potrzebuje wielu składników odżywczych. Dużo pije, nawet około pół litra płynu owodniowego dziennie, co również dostarcza mu  niezbędnych substancji.

Ruchy płodu, które wciąż są bardzo dynamiczne, pomagają także określić, czy dziecko rozwija się prawidłowo. Jego aktywność można wzbudzić w momencie, gdy mama wygodnie się położy, zrelaksuje albo coś zje. W ciągu godziny maluch powinien dać o sobie znać co najmniej dziesięciokrotnie. Jeżeli dziecko nie wykazuje takiej aktywności, należy skontaktować się z lekarzem lub położną (dowiedz się więcej o ruchach płodu).

Mama

Na tym etapie ciąży Twój układ krążenia wykonuje wiele intensywnej pracy. Nieustannie rośnie objętość osocza oraz czerwonych krwinek, wzrasta też poziom białych krwinek. Twoje serce również ulega zmianom, jest teraz nieco większe. Dużo pracy wykonują też nerki, które muszą filtrować teraz zwiększoną ilość płynów.

Zmiany, jakie zachodzą w krążeniu, są przyczyną obrzęków, z którymi możesz się teraz zmagać. Spowolnione krążenie krwi w nogach przyczynia się do zatrzymywania wody w organizmie, co następnie skutkuje obrzękami. Ciało chce się teraz pozbyć nadmiaru wody, co przyczynia się do tego, że musisz częściej odwiedzać toaletę oraz intensywniej się pocisz.

W III trymestrze mogą pojawić się u Ciebie problemy z nietrzymaniem moczu. Przyczyną tego jest uciskająca na pęcherz macica oraz hormony, pod wpływem których wiotczeje mięśniówka dróg moczowych. Może to także świadczyć o słabych mięśniach dna miednicy, które w czasie ciąży warto ćwiczyć, aby je wzmocnić i przygotować do porodu. Więcej na ten temat dowiesz się z tego filmu. 

Jeżeli podczas wchodzenia po schodach albo poruszania się po śliskiej nawierzchni zaczynasz tracić równowagę – nie przejmuj się, to zupełnie naturalne. Jest to związane z tym, że rosnąca macica wpływa na zmianę ośrodka ciężkości. Skutkiem tego są zaburzenia równowagi ciała.

Nie ma powodów do zmartwień również w przypadku, gdy z Twoich piersi zacznie wypływać żółta wydzielina.

Jest to tzw. siara, czyli pierwszy pokarm. Nie wyciskaj jej oraz unikaj stymulacji piersi.

W ostatnim trymestrze ciąży czeka Cię więcej wizyt u osoby prowadzącej ciążę. W końcowym etapie będziesz się z nią kontaktować początkowo co 4, a później co 3 lub nawet co 2 tygodnie.

Warto przeczytać