Kalendarz ciąży - 28. tydzień

28. tydzień ciąży – dziecko mierzy około  25 cm i waży blisko 1,1 kg.

Dziecko

Dziecko niezwykle szybko się rozwija. Jest już nieco pulchniejsze i będzie teraz coraz bardziej przybierało na wadze. To dzięki temu, że tkanka podskórna wypełnia się tłuszczem.  Maluch jest coraz ładniejszy, jego rzęsy i brwi są już uformowane, na główce pojawia się więcej włosków.

Nadal trwa bardzo intensywny rozwój mózgu. Można już zauważyć sześć warstw kory mózgowej. Mózg jest coraz bardziej pofałdowany, na jego powierzchni formują się bruzdy i zwoje. Dzięki tym zmianom zaczyna kształtować się pamięć. Mózg dziecka zaczyna przetwarzać zdobywaną wiedzę, a zwłaszcza usłyszane dźwięki i odczuwany dotyk. Możesz mieć pewność, że doskonale zapamięta muzykę, której słuchasz, dlatego postaraj się to wykorzystać. Zaobserwuj, przy których utworach maluch się uspokaja i… włączaj je po porodzie, a będzie na nie podobnie reagować. Tuż po narodzinach może okazać się, że dziecko lubi muzykę, której słuchasz, w końcu doskonale ją zapamiętało, będąc jeszcze w brzuchu mamy.

Dziecko często stroi miny.

Wykonując ruchy mimiczne, angażuje do pracy różne partie mózgu, co sprawia, że powstają nowe połączenia między komórkami nerwowymi i tworzą się wzorce pamięciowe ruchów.

Wiadomo już z poprzednich tygodni, że na tym etapie ciąży malec śpi nawet 15 godzin na dobę. Co ciekawe, w tym tygodniu rozwija się u niego aktywna faza snu, tj. faza REM.

Wciąż dojrzewają płuca, pojawiają się w nich coraz większe ilości surfaktantu. Mimo to, gdyby dziecko urodziło się już teraz, nie byłoby w stanie jeszcze samodzielnie oddychać.

Jeżeli spodziewasz się syna, to w rozwoju jego narządów płciowych zachodzą zmiany – jądra zstępują już do moszny.

Mama

Ostatni trymestr ciąży nie jest dla kobiety łatwym okresem, zarówno fizycznie, jak i emocjonalnie. Możliwe, że niepokoją Cię myśli o porodzie, a dokuczające dolegliwości – bóle pleców, obrzęki, zaparcia, skurcze łydek, żylaki, hemoroidy – pogarszają nieco Twoje samopoczucie. Aby nie popadać w zły nastrój, zacznij kompletować wyprawkę dla swojego dziecka. Warto zacząć zastanawiać się też nad imieniem dla swojej pociechy.

Nieustannie powiększająca się macica jest teraz na wysokości ok. 3 cm od pępka. Dzięki skurczom Braxtona-Hicksa, cały czas jest przygotowywana do porodu. Owe skurcze możesz teraz odczuwać częściej.

O ile Twoje maleństwo przesypia ponad połowę doby, o tle Tobie może teraz doskwierać bezsenność. Duży brzuch nieco utrudnia wybranie wygodnej pozycji, musisz często wstawać do toalety, a w momencie, gdy starasz się wypocząć, dziecko staje się dosyć aktywne i nie szczędzi Ci wówczas kopniaków. Aby lepiej zasypiać, staraj się przed pójściem spać spacerować, jeść lekkie kolacje, wietrzyć sypialnię. Jeżeli brak snu będzie dla Ciebie wyjątkowo uciążliwy i będzie trwał zbyt długo, skonsultuj się z osobą prowadzącą ciążę.

Jeżeli do tej pory jeszcze tego nie zrobiłaś, zapoznaj się ze standardem opieki okołoporodowej.

Znajdziesz tam wiele informacji na temat praw jakie przysługują Ci w ciąży i po porodzie.

Warto przeczytać