Kalendarz ciąży - 29. tydzień

Zanim skończy się 29. tydzień ciąży, dziecko będzie miało ok. 26 cm (przy wyprostowanych nóżkach ok. 37 cm) i będzie ważyło blisko 1,3 kg.

Dziecko

Maluch co prawda gromadzi teraz więcej tkanki tłuszczowej, jednak  jest ona słabo rozwinięta, a tym samym nie wpływa znacząco na przyrost jego wagi. Brunatna tkanka tłuszczowa dostarcza mu przede wszystkim ciepła, jest niezbędna do zachowania odpowiedniej temperatury ciała.

Przyrost tkanki tłuszczowej wpływa na to, że dziecko ma coraz mniej miejsca do tego, aby wykonywać różnorodne ruchy. Możesz mieć uczucie, że maluch bardziej się rozpycha, aniżeli kopie.

29 tydzień to odpowiednia pora na rozwinięcie kolejnego zmysłu. Tym razem w pełni ukształtował się węch.

Dziecko potrafi zapamiętywać zapachy. Doskonale wie jak pachnie Twoja skóra, dzięki czemu po porodzie z łatwością będzie Cię rozpoznawać. Zapach mleka również jest dla niego przyjemny.

W korze mózgowej powstają teraz specjalne ośrodki – mowy, węchu, słuchu, czucia. Zmysły i reakcje dziecka są cały czas doskonalone. System nerwowy jest już na tyle sprawny, że reakcja na bodźce pojawia się w ułamku sekundy. Kiedy dziecko śpi, jego mózg ćwiczy przetwarzanie danych. A śni bardzo dużo (70-80% czasu snu), jego gałki oczne bardzo szybko się wtedy poruszają.

W tym tygodniu nadnercza dziecka zaczynają produkować progesteron i estrogeny. Wytwarza się również estriol, hormon z grupy estrogenów, dzięki któremu przysadka mózgowa matki jest pobudzana do wytwarzania prolaktyny. Prolaktyna odpowiada za laktację, a to oznacza, że matka staje się już zdolna do karmienia.

Mama

Po 28 tygodniu zaleca się obserwowanie ruchów płodu. Jeżeli przyszła mama czuje, że aktywność płodu znacznie zmalała, bądź wykonuje on bardzo gwałtowne ruchy w długich odstępach czasu – konieczna będzie konsultacja lekarska i kontrola zapisu czynności serca dziecka.

Podczas kolejnej wizyty kontrolnej lekarz może zalecić wykonanie dodatkowych badań. Jednym z  nich może być badanie USG zwane przepływami dopplerowskimi. Pozwala ono ocenić przepływ krwi przez naczynia płodu oraz tętnice maciczne matki. Badanie jest konieczne zwłaszcza w przypadku występowania cukrzycy w ciąży, wady serca płodu, nadciśnienia tętniczego. W trakcie badania można przysłuchiwać się tętnu swojego dziecka.

W 29. tygodniu ciąży możesz zostać skierowana również na takie badania, jak powtórzenie badań krwi na obecność wirusa HIV oraz chorób wenerycznych. Decyzja o tym jest podejmowana w zależności od czynników ryzyka, jednak warto nie lekceważyć zaleceń lekarskich.

W trzecim trymestrze w Twojej diecie nie powinno zabraknąć DHA – kwasów tłuszczowych omega-3. Ich obecność wpływa na lepszy rozwój tkanki nerwowej. Znajdziesz je w takich produktach, jak: ryby, orzechy włoskie,  czy siemię lniane.

Warto przeczytać