Kalendarz ciąży - 3. tydzień

3. tydzień ciąży – to właśnie w tym tygodniu zajdziesz w ciążę. Dokładny moment, kiedy dojdzie do zapłodnienia, jest bardzo trudny do określenia. Być może jeszcze nie podejrzewasz, że właśnie rozwija się w Tobie nowe życie.

Po połączeniu plemnika z komórką jajową w wyniku podziału zapłodnionego jajeczka powstaje zarodek. Po upływie około 12 godzin od zapłodnienia zaczyna on wędrować przez jajowód do macicy, co zajmuje mu około 2-3 dni. W tym czasie komórka jajowa przechodzi cały szereg podziałów – od 2 komórek, po 4, 8, 31, po stadium moruli i blastocysty (jest maleńką kulą). Po dotarciu do macicy zarodek lokuje się w błonie śluzowej macicy – dochodzi do implantacji (co następuje około 6 dni po zapłodnieniu). To właśnie tam będzie się rozwijał przez cały okres ciąży. Wraz z zagnieżdżeniem się zarodka automatycznie następują zmiany hormonalne, w wyniku których nie pojawia się miesiączka. Ten moment oznacza już tylko jedno – jesteś w ciąży!

W tym czasie może pojawić się u Ciebie tzw. plamienie implantacyjne.Jest ono niewielkie, bywa mylone z miesiączką.

Jego przyczyną jest zagnieżdżanie się zarodka w błonie śluzowej macicy, która jest mocno ukrwiona.

W Twoim organizmie zaczyna być produkowany hormon hcG (gonadotropina kosmówkowa), ten sam którego obecność wykaże później test ciążowy. Hormon ten odpowiada za zwiększenie produkcji estrogenu i progesteronu, stymuluje rozwój łożyska oraz podaje informację jajnikom, aby zaprzestały produkować jajeczka.

Na tym etapie wokół dziecka gromadzi się płyn owodniowy, który chroni je przez całą ciążę. W trzecim tygodniu zaczyna rozwijać się mózg, serce, rdzeń kręgowy.

Twoje dziecko jest teraz nie większe niż łebek od szpilki (ma ok 0,1 milimetra), ma już określoną płeć, kolor oczu, wiadomo już, które cechy odziedziczy po mamie, a które po tacie. Doszło już bowiem do połączenia Twojego DNA z DNA Twojego partnera, dzięki czemu powstaje nowe istnienie o określonych cechach.

Już teraz możesz zauważyć u siebie typowe objawy ciąży: mdłości, wrażliwość piersi, zmęczenie, rozdrażnienie, bóle brzucha przypominające menstruację. Nawet jeśli podejrzewasz, że jesteś w ciąży, na robienie testów jest jeszcze jednak za wcześnie. Bardziej wiarygodny wynik otrzymasz w dniu, w którym spodziewasz się miesiączki.

Jeśli razem ze swoim mężczyzną staracie się o dziecko powinnaś przykładać większą wagę do swojej diety oraz całkowicie zrezygnować z alkoholu i innych używek. Na etapie pierwszego trymestru, kiedy rozwijają się wszystkie narządy wewnętrzne, jest to szczególnie ważne dla płodu. Ze swojej diety usuń sery pleśniowe, surowe mięso, wędzone potrawy, wątróbkę, niektóre gatunki ryb (kumulują duże ilości rtęci, np. rekin, miecznik, tuńczyk, makrela królewska, szczupak). Czas też przyzwyczajać się do tego, że cokolwiek robisz, powinnaś myśleć nie tylko o sobie, ale i o maleństwie, które rozwija się pod Twoim sercem.

Warto przeczytać