Kalendarz ciąży - 30. tydzień

Dla Twojego dziecka to już 28. tydzień od zapłodnienia. Jego długość ciemieniowo-siedzeniowa wynosi teraz ok. 27 cm, a waga  wskazuje na ok. 1,4 kg.

Dziecko

30. tydzień ciąży to czas, kiedy w macicy jest już dosyć mało miejsca. W związku z tym maluch nie może wykonywać zbyt wielu gwałtownych ruchów. Aby było mu wygodniej, kuli się, krzyżuje rączki i nóżki, czyli zaczyna przyjmować pozycję embrionalną.

Dziecko ustawia się już głową w dół, w sposób w jaki powinno być ułożone do porodu.

W macicy jest na tyle ciasno, że mama wyraźnie będzie teraz zauważać na swoim brzuchu różne części ciała dziecka, a także musi przygotować się na silne kopnięcia dziecka w żebra oraz nacisk na dno macicy.

Na tym etapie ciąży skóra dziecka jest już dosyć gruba, wystarczająco, aby nie było widać przez nią siatki naczyń krwionośnych. Nadal jest jednak nieco pomarszczona, co do czasu porodu ulegnie zmianie. Zanika już niemal całkowicie meszek, który pokrywał całe ciało oraz gęstnieją włosy na głowie. Szkielet dziecka cały czas twardnieje, jest coraz mocniejszy, a płuca, mięśnie i mózg nadal doskonalą swój rozwój. Wątroba oraz śledziona przestają już tworzyć krew, funkcję tę przejmuje teraz szpik kostny.

W tym tygodniu bardzo intensywnie pracuje układ krwionośny. Serce malucha uderza z szybkością 140 uderzeń na minutę.

Wzbogaca się układ odpornościowy. Łożysko pobiera przeciwciała z krwi matki i uwalnia je do układu krążenia dziecka. Dzięki temu malec jest bezpieczny i chroniony przed zakażeniami.

Mama

Twój organizm szykuje się już do porodu. Macica przygotowuje się do skurczów porodowych, twardnieje na ok. 30 sekund do 2 minut. Możesz je złagodzić zmieniając pozycję, albo spacerując. Skutecznym sposobem na złagodzenie skurczy są też kąpiele w ciepłej (nie w gorącej) wodzie, co pomoże rozluźnić mięśnie. Ulgę może dać również relaksacja oraz ćwiczenie technik oddychania. Jeżeli powyższe metody nie pomagają, a skurcze są wyjątkowo intensywne, osoba prowadząca ciążę może zalecić stosowanie środków rozkurczających.

Z racji tej, że do porodu jest już coraz bliżej, dobrze jest wiedzieć jak rozpoznać oznaki przedwczesnego porodu.

Lepiej nie bagatelizować takich oznak jak: zmiany w kolorze upławów, krwawienie z pochwy, skurcze, ucisk na miednicę, tępy ból pleców. Jeżeli będą pojawiać się u Ciebie niepokojące symptomy, skonsultuj się z osobą prowadzącą ciążę.

Jedną z „nowych” dolegliwości, które mogą pojawić się w tym okresie jest tzw. zespół niespokojnych nóg (RLS). Objawia się on charakterystycznym uczuciem zmęczenia, pienienia się krwi w żyłach, nieprzyjemnym „mrowieniem” lub pieczeniem nóg. Zjawisko często dotyka kobiety w ciąży, a jego objawy najbardziej dokuczają w nocy. Aby nieco je złagodzić, staraj się zrelaksować przed snem, unikać późnych posiłków.

Jeżeli na początku ciąży oraz w drugim trymestrze wyniki badań wykazały, że nie przechodziłaś dotychczas przez toksoplazmozę czy cytomegalię, pora na powtórzenie badań. To, czy nie zaraziłaś się tymi chorobami, należy kontrolować w każdym trymestrze.

W tym czasie powinnaś także przejść przez jeszcze jedno, dodatkowe badanie – posiew z dróg rodnych. Pozwala on ocenić stan bakteriologiczny pochwy oraz wyleczyć ewentualne infekcje.

Jeżeli do tej pory jeszcze tego nie zrobiłaś, pora zdecydować się już jaką formę porodu chciałabyś wybrać (w domu, w wodzie). Warto porozmawiać też ze swoim partnerem, czy chciałby być obecny podczas porodu. Warto dbać też o wasze relacje, poświęcać sobie więcej czasu – po narodzinach dziecka będziecie mieć go nieco mniej na to, aby np. gdzieś wspólnie wyjść. Jeżeli nie ma żadnych przeciwwskazań – cieszcie się seksem, wybierając pozycje, w których duży brzuch nie będzie przeszkadzał. W przypadku jednak gdy lekarz zdiagnozuje przodujące łożysko, zatrucie ciążowe, czy niewydolność szyjki macicy – należy zachować wstrzemięźliwość.

Warto przeczytać