Kalendarz ciąży - 31. tydzień

Prawidłowo przebiegająca ciąża trwa 40 tygodni. Zgodnie z tym, do jej zakończenia pozostało Ci ich jeszcze 10 (łącznie z aktualnym, tym, który właśnie rozpoczynasz). Każda ciąża to jednak indywidualna kwestia i na ogół za ciążę donoszoną uznaje się okres już po upływie 37. tygodnia.

Twoje dziecko mierzone teraz od czubka głowy po palce u stóp ma blisko 40 cm (to więcej niż wielkość strony codziennej gazety) i waży około 1,6-1,7 kg.

Dziecko

Z upływem kolejnych tygodni ciąży dziecko szybciej przybiera na wadze, aniżeli rośnie. Jego ciało staje się coraz pulchniejsze, malec wyglądem przypomina już typowego noworodka, a jego skóra staje się różowa. Oprócz tego, że przyjmuje wszystkie potrzebne składniki od Ciebie, dodatkowych kalorii (ok. 40 dziennie) dostarcza mu płyn owodniowy, który pije niemal nieustannie. Zdaniem naukowców, czynność ta pozwala mu się zrelaksować.

Nadal w szybkim tempie rozwija się mózg. W oczach maleństwa, którymi czasami mruga, pojawiają się tęczówki. Typową, charakterystyczną dla dziecka barwę przyjmą dopiero około 6-9 miesięcy po porodzie, jednak możesz mieć pewność, że tuż po narodzinach dziecko będzie mieć niebieskie oczy. Już teraz dziecko przygotowuje je do pełnienia swojej funkcji. Maluch ćwiczy widzenie na podstawie reagowania na światło, które do niego dociera.

Co ciekawe, malec potrafi rozróżniać światło słoneczne od sztucznego. Jeżeli do macicy dotrze wiązka światła, źrenice reagują rozszerzaniem się.

W korze mózgowej tworzą się teraz sieci połączeń między różnymi częściami kory, a między mózgiem i obwodem ciała. Dzięki temu układ nerwowy sprawniej koordynuje ruchy ciała, pracę narządów, zawiaduje też uczuciami, reakcjami, czynnościami i myśleniem. Sieć połączeń między neuronami sprawia, że malec potrafi przetwarzać bodźce i reagować na otoczenie, używając do tego wszystkich zmysłów.

Możesz zdziwić się po porodzie jak wiele Twoje dziecko zapamiętało z okresu ciąży. Niemowlę może reagować na muzykę, której wówczas słuchałaś, albo bajki, które czytałaś mu na głos (najprawdopodobniej potrafi zapamiętywać zasłyszane całe zdania).

31. tydzień ciąży to czas, kiedy wiele dzieci jest już odwróconych główką w dół, jednak w razie gdyby tak jeszcze nie było, malec może zacząć zmieniać pozycję w każdej chwili i bywa, że robi to tuż przed porodem. Na właściwe ułożenie ma jeszcze trochę czasu.

Pępowina ma już średnicę 1 cm. W czasie porodu będzie mieć o jeden centymetr średnicy więcej, a  długość około 35-60 cm. Poprzez pępowinę dziecko otrzymuje od Ciebie nie tylko tlen i pożywienie, ale także nastrój i uczucia.

Mama

Z Twoich sutków może teraz wypływać większa ilość siary przez co biustonosz może być nieco mokry. Aby poradzić sobie z tym problemem, warto zaopatrzyć się we wkładki laktacyjne, które wchłoną wyciekający płyn.

Możliwe, że coraz częściej myślisz o porodzie, warto więc zacząć przygotowywać już wyprawkę do szpitala.

Skompletuj wszystkie potrzebne dokumenty – dowód osobisty, potwierdzenie ubezpieczenia zdrowotnego, kartę przebiegu ciąży, plan porodu, wyniki badań, wynik badania krwi (musi być dostarczony osobno, wpis w karcie ciąży jest niewystarczający), potwierdzenie szczepienia na WZW typu B, wypisy szpitalne (w przypadku, gdy z różnych powodów leżałaś już w szpitalu). Warto trzymać je wszystkie w jednym miejscu, aby w nagłej sytuacji łatwo było je znaleźć. Na wszelki wypadek sporządź też listę rzeczy, które będą Ci potrzebne podczas pobytu w szpitalu. Pamiętaj o tym, by uwzględnić na niej: ubrania (rozpinane na piersiach koszule nocne, bawełniane majtki i wygodne do karmienia staniki, szlafrok, ciepłe skarpetki, kapcie, klapki pod prysznic, ręczniki), kosmetyki (nie zapomnij o dużych podpaskach i wkładkach laktacyjnych), wyprawkę dla dziecka (koszulki, śpioszki, skarpetki, kaftaniki, pieluchy) oraz rzeczy, które pomogą Ci miło spędzić czas (odtwarzacz z muzyką, książki, gazety, laptop wraz z ładowarką itp.).

Warto przeczytać