Kalendarz ciąży - 32. tydzień

Właśnie mija 30. tydzień od zapłodnienia. Jeżeli Twoje dziecko wyprostuje nóżki to osiąga długość 42 cm. Jego waga to ok. 1,7 kg.

Dziecko

W 32. tygodniu dziecko jest już właściwie w pełni rozwinięte. Jego ciało ma już proporcje takie, jak noworodek. Mimo to „pobyt” w brzuchu jest mu jeszcze potrzebny, aby doskonalić funkcjonowanie swoich narządów i zmysłów oraz ćwiczyć różne umiejętności (m.in. połykanie, odruch ssania, ruchy oddechowe).

Jego buźka się zaokrągla, skóra robi się coraz gładsza i bardziej różowieje, ciało staje się pulchne (w chwili porodu tkanka tłuszczowa będzie stanowić ok. 15% masy ciała dziecka). Cały czas rosną mu włosy i paznokcie.

Malec bardzo dużo śpi, a czas, w którym tego nie robi, poświęca na trenowanie umiejętności.

Maluch uczy się otwierania i zamykania oczu, a także obracania główki na boki, co jest dla niego teraz czymś zupełnie nowym. Dużo uwagi poświęca na ćwiczenia oddechowe, których wykonywanie pobudza płuca do zwiększenia ilości surfaktantu. Dzięki tej substancji płuca będą prawidłowo pracować i odpowiednio się rozwijać.

Jeżeli Twoje dziecko to chłopiec, to jego narządy płciowe są już w pełni rozwinięte. W tym tygodniu jądra ostatecznie dotrą już do moszny.

Przyjmuje się, że gdyby doszło teraz do porodu, to wraz z końcem tego tygodnia dziecko będzie już zdolne do samodzielnego przeżycia.

Mama

Macica powiększyła się już tak bardzo, że jej dno znajduje się teraz pod Twoimi żebrami. Możesz mieć trudności z poruszaniem się, oddychaniem, spaniem. Ucisk macicy na sąsiednie narządy jest bardzo dokuczliwy, masz całkowite prawo do tego, aby czuć się gorzej.

Jeżeli bardzo swędzi Cię skóra, zwłaszcza rąk i stóp oraz najczęściej dokucza Ci to w nocy – może być to objawem tzw. cholestazy ciężarnych. Jest to schorzenie typowe dla tego okresu ciąży, na ogół ustępuje 2-3 dni po porodzie. Zdiagnozowanie cholestazy ciężarnych wymaga leczenia i monitorowania stanu płodu.

W Twoim organizmie bardzo intensywnie pracuje teraz układ krążenia. W tej chwili masz maksymalną pojemność minutową serca – około 6 litrów na minutę, tj. o ok. 30% większą od początku ciąży.  Twoje tętno może teraz przyspieszyć i wynosić ok. 85 uderzeń na minutę. W związku z intensywną pracą serca możesz odczuwać jego kołatanie, duszności oraz możliwe, że szybciej się teraz męczysz.

Do porodu pozostało już tylko 8 tygodni, a to dobry czas na to, aby przygotować dom na przyjęcie nowego mieszkańca. Pamiętaj jednak, aby nie przemęczać się podczas szykowania pokoju dla dziecka.

32. tydzień ciąży oznacza również, że możesz już nie raz, a dwa razy w tygodniu uczestniczyć w bezpłatnych spotkaniach edukacyjnych z położną.

Dowiedz się więcej na stronie www.poprostupolozna.pl.

Warto przeczytać