Kalendarz ciąży - 33. tydzień

W 33. tygodniu dziecko ma ok. 42-45 cm (mierząc od głowy do palców u stóp) i waży blisko 2 kg.

Dziecko

Malec jest już pulchnym, gładkim, różowym bobasem. Jego główka zwiększyła się o ok. 9,5 mm, co jest związane z intensywnym rozwojem mózgu. Ma już dobrze wykształcony odruch zwężania i rozszerzania źrenic. Maluch bardzo szybko przybiera teraz na wadze, a tłuszcz stanowi 8% jego wagi.

W 33. tygodniu tworzy się i doskonali system odpornościowy dziecka.

Na podstawie obserwacji ruchów dziecka możesz określić jego temperament. Jeżeli jest energiczny i często się wierci, możesz mieć pewność, że po narodzinach będzie równie żywiołowy. Dziecko, które jest spokojne w brzuchu mamy, najprawdopodobniej będzie też takie, kiedy pojawi się już na świecie.

Malec ma już tak mało miejsca w macicy, że właściwie jedyne co może, to obracać się z boku na bok. Czasy, kiedy fikał koziołki i wymachiwał nóżkami już minęły. Na pewno zauważasz nieraz odciśniętą na brzuchu małą stópkę, bądź inne części jego ciała. Obserwuj jak porusza się Twoje dziecko oraz jak często to robi. Poświęcaj mu też wiele uwagi w ciągu dnia, dostarczaj wielu bodźców, słuchaj z nim muzyki i czytaj głośno książki. Malec ćwiczy w ten sposób pamięć i zmysły.

W tym tygodniu ilość płynu owodniowego osiąga maksymalną wartość, a oznacza to, że może go być nawet 1000 ml. Dziecko często go połyka, a tym samym nieustannie trenuje układ pokarmowy. Od około 35 tygodnia płynu będzie systematycznie ubywać.

Mama

Emocjonalnie może być to dla Ciebie trudny okres. Dolegliwości, problemy ze snem i lęk przed rozwiązaniem mogą znacznie pogarszać Twoje samopoczucie. Staraj się dużo relaksować, sprawiać sobie przyjemność jakimiś drobiazgami i myśleć o tym, że już niebawem będziesz mogła przytulić do siebie swoje maleństwo. Robienie zakupów i szykowanie dla niego wyprawki na pewno poprawi Ci nastrój.

Czy masz już opracowany plan porodu?

Możesz go przygotować razem z partnerem oraz osobą prowadzącą ciążę. Określisz w nim swoje oczekiwania dotyczące opieki okołoporodowej.

Między 33 a 37 tygodniem powinnaś udać się na kolejną wizytę kontrolną. Osoba prowadząca ciążę oceni Twoją masę ciała, ciśnienie tętnicze, wymiary miednicy, zaleci morfologię krwi i badanie ogólne moczu, może Cię również skierować na wymaz z pochwy w kierunku paciorkowców.

Pamiętaj o ćwiczeniu mięśni Kegla oraz o masażu krocza. Możesz wykonywać masaż używając oliwy z oliwek, oleju z kiełków pszenicy luz z migdałów. Najwygodniej jest masować przestrzeń między wejściem do pochwy a odbytem, tzw. perineum. Najłatwiej wykonywać go w pozycji stojącej, z jedną nogą opartą o krzesło. Rób go, rozciągając perineum palcem wskazującym i kciukiem (palec wskazujący powinien być na zewnątrz, kciuk – wewnątrz od strony pochwy).  Masuj to miejsce systematycznie, poświęcając na to pięć minut dziennie, a możliwe, że unikniesz nacinania krocza podczas porodu.

Warto przeczytać