Kalendarz ciąży - 34. tydzień

W 34. tygodniu dziecko ma ok. 32 cm długości ciemieniowo-siedzeniowej i waży ok. 2,3 kg. Zarówno ono jak i Twój organizm przygotowują się już do porodu.

Dziecko

W ostatnich tygodniach ciąży spowalnia się rozwój płodu. Malec teraz przede wszystkim rośnie oraz doskonali swoje umiejętności. Jest już na tyle duży, że nie może swobodnie poruszać się w brzuchu, stąd jego ruchy są mniej wyczuwalne. Z łatwością możesz natomiast dostrzec przesuwającą się po Twoim brzuchu wypukłość. Większość maluchów na tym etapie ciąży jest już obróconych główką w dół, jednak bywają sytuacje, kiedy przyjmuje odpowiednią pozycję nawet dzień przed porodem.

Ponieważ z ciała dziecka zniknął już delikatny meszek (tzw. lanugo), ochrona skóry należy teraz wyłącznie do mazi płodowej, która w związku z tym staje się grubsza. Dziecko ma już dosyć ostre i długie paznokcie. Wzmacniają się jego kości, ale co ciekawe kości czaszki wciąż pozostają miękkie. Dzięki temu dziecku łatwiej będzie przedostać się przez kanał rodny.

W organizmie płodu gromadzą się przeciwciała, które będą chronić go przed wszelkimi infekcjami. Gruczoły nadnerczowe są już na tyle rozwinięte, że ruszyła produkcja hormonów stymulujących laktację.

Twoje dziecko nieustannie połyka wody płodowe. W  ciągu dnia dostarcza organizmowi nawet pół litra płynów.

Jeżeli spodziewasz się syna, to na tym etapie ciąży jego jądra powinny być już w mosznie. Jeśli jednak jeszcze ich tam nie ma i sytuacja nie zmieni się do dnia porodu, wówczas mamy do czynienia z wnętrostwem. Sytuacja ta dotyka około 3% chłopców. U niektórych jądra zstępują do moszny w kilka miesięcy po porodzie. Jeżeli do tego nie dojdzie w przeciągu pierwszego roku życia dziecka, wówczas konieczna będzie korekcja  chirurgiczna.

Jeżeli spodziewasz się wieloraczków, bądź już przygotowana do porodu. Najczęściej wieloraczki rodzą się między 34. a 37. tygodniem.

Mama

Brzuch jest już dosyć wysoko i może utrudniać Ci wykonywanie niektórych czynności. Twój organizm jest już nieco zmęczony, co może odbić się na Twojej urodzie. Możliwe, że zauważyłaś, że masz słabsze i bardziej łamliwe włosy oraz paznokcie. Z powodu zatrzymywania się wody w organizmie, Twoje palce mogą być obrzmiałe. Lepiej ściągnąć z nich biżuterię i założyć ją dopiero po porodzie, teraz będzie za mocno uwierać.

Możesz mieć coraz intensywniejsze wycieki siary z piersi oraz krwawienia z nabrzmiałych dziąseł.

Staraj się wypoczywać jak najwięcej, nie przemęczać się i odpowiednio o siebie dbać.

Szyjka macicy przygotowuje się już do porodu, skraca się, jest bardziej miękka, szykuje się na rozwieranie. Jeżeli główka dziecka nie naciska na szyjkę i nie odczuwasz skurczy, to możesz funkcjonować z rozwarciem nawet przez kilka tygodni.

Możliwe, ze zastanawiasz się, jak odróżnić te skurcze, które czasami odczuwasz (tzw. skurcze Braxtona-Hicksa) od skurczy zwiastujących poród. W porównaniu ze skurczami porodowymi skurcze Braxona-Hicksa są łagodniejsze i nieregularne, nie nasilają się i dosyć szybko ustępują. Nie towarzyszą im też żadne dodatkowe symptomy porodu, takie jak: bóle pleców, biegunka, plamienie, odejście wód płodowych, odejście czopu śluzowego, uczucie rozpierania. Skurcze porodowe są silniejsze, regularne, nasilają się i trwają znacznie dłużej od tych, które odczuwasz aktualnie.

Jeśli zaobserwujesz u siebie silne bóle podbrzusza, wyciek wód płodowych, wydzielinę z pochwy zabarwioną na różowo – koniecznie zgłoś się do szpitala.

Lekarze zalecają, aby między 35. a 37. tygodniem zrobić posiew z pochwy w kierunku paciorkowców. Zakażenia wewnątrzmaciczne są bardzo ryzykowne i mogą doprowadzić do przedwczesnego porodu. Jeżeli zakażenie pojawi się w okresie okołoporodowym, wówczas może być przyczyną powikłań u noworodka.

Robiąc zakupy rzeczy niezbędnych dla Twojego dziecka, nie zapomnij o wybraniu fotelika samochodowego. Dobierz taki, który będziesz umiała łatwo zainstalować w aucie oraz który nie będzie dla Ciebie zbyt ciężki.

Warto przeczytać