Kalendarz ciąży - 36. tydzień

W 36. tygodniu dziecko waży już ok. 2,8 kg, a jego długość mierzona od stóp do głowy to ok. 46 cm.

Dziecko

Od tego tygodnia Twoje dziecko będzie nieco… pyzate. Na jego policzkach odkłada się już tkanka tłuszczowa, dzięki czemu buzia się zaokrągla. Powoli zaczyna zanikać maź płodowa, która pokrywała niemal całe ciało. Dzieci na ogół rodzą się z gładką skórą, u niektórych może jednak pozostać jeszcze nieco mazi i lanugo. Vernix (maź płodowa) zmyje się wraz z pierwszą kąpielą dziecka, meszek zniknie niedługo po narodzinach.

Maluch jest już tak rozwinięty, że jest w stanie prawidłowo funkcjonować poza macicą.

Ostatnie tygodnie ciąży wykorzystuje jednak na doskonalenie swoich umiejętności, odruchów, zmysłów. Spośród wszystkich zmysłów najlepiej rozwiniętym jest zmysł słuchu. Malec ćwiczy też niektóre ruchy, zwłaszcza odruch źreniczny i chwytania. Niebawem będziesz mogła poczuć jak silnie zaciska Twoje palce w swojej małej dłoni.

Na tym etapie ciąży między połykaniem a wydalaniem płynu owodniowego powinna być zachowana równowaga. Jeśli jej nie ma, wówczas zmienia się ilość płynu i jest go albo zbyt wiele (tzw. wielowodzie), albo za mało (małowodzie). W kolejnych tygodniach ilość płynu owodniowego powinna się systematycznie zmniejszać.

Dziecko wraz z płynem połyka martwe komórki oraz zrzucony meszek. To one osadzają się w jelitach i tworzą pierwszą kupkę dziecka, tzw. smółkę.

36. tydzień ciąży to czas, kiedy większość dzieci przyjmuje już odpowiednią pozycję – główką w dół w stronę kanału rodnego. Dzięki temu dno macicy się obniża i tym samym mama może oddychać z ulgą, ucisk na żebra nie jest już tak silny.

Jeżeli spodziewasz się bliźniąt to albo już tulisz je w ramionach, albo powinnaś być już na to przygotowana. Najwięcej bliźniąt rodzi się właśnie między 35. a 37. tygodniem ciąży.

Mama

W trakcie ciąży Twoja macica powiększyła się o 1000 razy.  Na ogół jej dno znajduje się teraz wysoko pod klatką piersiową, a do momentu porodu będzie się obniżać, natomiast brzuch będzie powiększał się ku przodowi. Dziecko szykuje się już do porodu, zstępuje do macicy przez co nieco łatwiej będzie Ci teraz oddychać oraz nie będziesz odczuwać już dużego nacisku na żołądek i jelita.

W ostatnich tygodniach ciąży częściej będziesz widywać się z osobą prowadzącą ciążę – co najmniej co dwa tygodnie, a możliwe, że nawet co tydzień.  Będąc w III trymestrze, powinnaś mieć za sobą takie badania jak: morfologia krwi, badanie moczu, pomiar masy ciała i ciśnienia tętniczego, WR (wykrywające kiłę), badanie czynności serca płodu (osłuchiwanie), badania położnicze (kondycja szyjki macicy i wysokość dna miednicy), badanie przeciwciał w kierunku toksoplazmozy. Prócz tego lekarz/położna powinien/powinna zalecić badanie antygenu HBs – na nosicielstwo wirusa żółtaczki typu B oraz posiew z pochwy w kierunku paciorkowców typu B. Ostatnie badanie USG na ogół robione jest między 27. a 32. tygodniem, jednak lekarze/położne kierują na nie również  wtedy, gdy mija termin porodu, bądź pojawiły się powikłania (np. ból brzucha, krwawienia). Często bywa też powtarzane u kobiet, które chorują na cukrzycę, nadciśnienie czy cholestazę.

Jeżeli masz już dzieci, poświęć im teraz więcej czasu i uwagi. Przygotuj je na to, że niebawem Wasza rodzina się powiększy, zadbaj o odpowiednią atmosferę, zaangażuj je w szykowanie pokoiku dla przyszłej siostry, czy brata. Pomyśl też jak zapewnić dzieciom stałą opiekę w momencie, gdy będziesz w szpitalu.

W tym tygodniu możesz wybrać się z partnerem na próbną przejażdżkę do szpitala.

Zdecydujcie, która trasa jest najszybsza i najbezpieczniejsza, na której najłatwiej będzie ominąć korki i gdzie najlepiej będzie zaparkować. Możliwe, że taka testowa podróż do szpitala złagodzi nieco stres związany z szybkim dojazdem na porodówkę.

Warto przeczytać