Kalendarz ciąży - 37. tydzień

Przed Tobą ostatnie chwile ciąży. Po 37. tygodniu dziecko jest już donoszone i może zechcieć przyjść na świat w dowolnym momencie. Malec waży już blisko 3 kg i ma ok. 47 cm długości.

Dziecko

37. tydzień ciąży oznacza, że maluch osiąga już pełną dojrzałość i gotowość do narodzin. Jego płuca są już w rozwinięte i potrafią właściwie funkcjonować. Wszystkie zmysły działają i silnie reagują na różnorodne bodźce. Ciało dziecka jest pulchne, różowe i gładkie, główka jest już pokryta włoskami, a paluszki – paznokciami.

Urodzenie dziecka w tym tygodniu nie jest niebezpieczne i nie stanowi żadnego ryzyka dla jego życia.

Przebywając jednak jeszcze w brzuchu mamy, dziecko odbiera od niej przeciwciała, dzięki czemu jest bardziej odporne na różnorodne choroby. Odporność ta będzie utrzymywać się przez pół roku po narodzinach.

W tym tygodniu dzieci na ogół przyjmują już właściwą pozycję do porodu, tj. główką w dół. Bywa jednak, że malec ustawia się poprzecznie (główką po jednej stronie ciała matki i nóżkami po drugiej), co uniemożliwia naturalny poród. Dziecko może również przyjąć położenie miednicowe – główką do góry, a miednicą w dół (na ogół dziecko jest w tej pozycji przy porodach przedwczesnych, kiedy nie zdąży się jeszcze obrócić, albo kiedy ma na to za mało miejsca).

Mama

Ostatnie tygodnie ciąży są na ogół męczące, problemy ze snem się nasilają, organizm jest już nieco wyczerpany. Do zmagania się z różnymi dolegliwościami dochodzi jeszcze stres związany z porodem. Staraj się teraz więcej odpoczywać i się nie przemęczać. Zbieraj energię, która będzie Ci bardzo potrzebna podczas porodu.

Obserwuj swoje ciało, ono również informuje o zbliżającym się porodzie.

Brzuch opada już nieco niżej, wysuwa się do przodu, kształtem może być bardziej szpiczasty niż zaokrąglony.  Dziecko przesuwa się w głąb miednicy, a od czasu do czasu możesz poczuć silny, przeszywający ból w okolicach pachwin (może promieniować aż do kończyn). To również oznaka tego, że dziecko szykuje się do porodu. Zmianom tym towarzyszy dolegliwość, z którą zmagałaś się już wcześniej – nacisk na pęcherz i częstsze wizyty w toalecie.

Już kilka tygodni przed porodem możesz zauważyć, że z szyjki macicy wypłynął czop śluzowy. Do tej pory chronił on szyjkę macicy przed infekcjami. Czop ma żółte zabarwienie i może mieć drobinki krwi, a jego pojawienie się jest sygnałem, że szyjka macicy rozwiera się i niebawem będziesz rodzić. Pojawienie się czopu nie oznacza, że ma to nastąpić w przeciągu kilku godzin. Na poród można czekać jeszcze nawet 2-3 tygodnie po odejściu czopu śluzowego. Mimo wszystko, jeżeli tylko go zauważysz, poinformuj o tym lekarza.

Na kilka tygodni przed porodem będziesz czuć nieregularne skurcze przepowiadające (tzw. skurcze Braxtona-Hicksa). Tuż przed porodem będą silniejsze, częstsze i będą pojawiać się systematycznie. Jeżeli występują regularnie (co 10-15 minut), odczuwasz ich początek, szczytowy ból, a następnie jego łagodne opadanie – zbieraj się już do szpitala.

Znasz już wszystkie swoje prawa? Jeżeli nie, postaraj się to nadrobić, czytając standard opieki okołoporodowej.

Warto przeczytać