Kalendarz ciąży - 38. tydzień

Gdybyś teraz urodziła, byłby to poród o czasie. Ryzyko porodu przedwczesnego już minęło i możesz już jedynie oczekiwać, kiedy Twój maluch zechce pojawić się na świecie. W 38. tygodniu dziecko ma już ok. 48 cm i waży nieco ponad 3 kg.

Dziecko

38. tydzień ciąży to czas, kiedy dziecko jest już w pełni rozwinięte i teraz właściwie szykuje się już tylko do porodu. Już nie rośnie, ale nadal przybiera na wadze, nawet ok. 20-30 gramów w ciągu jednego dnia. Jest pulchne, różowe, skulone, wygląda jakby siedziało po turecku – z nogami ugiętymi w biodrach i kolanach. Jego zgrabna główka, która stanowi jedną czwartą długości ciała, wstawiła się już w miednicę. Możliwe, że jest na niej bardzo dużo włosów – czasami dzieci potrafią zaskoczyć swoją bujną czupryną.

Pomimo, iż malec ma wyznaczoną datę porodu, to i tak rzadko się zdarza, aby dziecko przyszło na świat w ściśle określonym terminie.  Najczęściej dzieci rodzą się na dwa tygodnie przed, albo nawet dwa tygodnie po wyznaczonej przez lekarza dacie.

Mama

Możesz czuć się zmęczona, senna i wyczerpana obecnym stanem, albo wprost przeciwnie – może rozpierać Cię energia. Na ogół stan emocjonalny i samopoczucie przed porodem jest nieco skrajne. Wiele kobiet w ostatnich miesiącach ciąży odczuwa tzw. syndrom wicia gniazda, który przejawi się w urządzaniu domu i dbałości o domowe ognisko. Twój partner także może go odczuwać, co może być formą radzenia sobie ze stresem związanym ze zmianami, które niebawem nastąpią w waszym życiu.

Bądź uważana, obserwuj jak zmienia się Twoje ciało.

Wszelkie skurcze i plamienia nie można traktować obojętnie i należy informować o nich lekarza.

Jeżeli masz na to wystarczająco dużo chęci i sił – warto wybrać się na zakupy. Jeśli zamierzasz karmić piersią, zaopatrz się w odpowiednią, wygodną bieliznę. Sprawdź, które kosmetyki mogą się niebawem skończyć i weź kolejne opakowania na zapas. Kup więcej opakowań dużych podpasek – na pewno się przydadzą po porodzie. Jednym słowem – zrób takie zakupy, po które lepiej nie posyłać swojego partnera w sytuacji, gdy po porodzie nie będziesz czuć się na tyle, aby zrobić je sama.

Bywa, że w tym tygodniu dziecko nie jest jeszcze prawidłowo ułożone do porodu. Tak naprawdę malec może to zrobić nawet na kilka godzin przed rozpoczęciem akcji. Jest kilka sposobów na to, aby pomóc mu przyjąć właściwą pozycję. Możesz spróbować np. dwa razy dziennie układać się tak, aby miednica była wyżej niż żołądek. Leżąc na plecach można podłożyć pod pośladki kilka poduszek, albo też można klęknąć na podłodze i, podpierając się na zgiętych ramionach, unieść wysoko pośladki. Ćwiczenie powinno trwać kilka minut. Można wypróbować także wizualizację, której skuteczność oceniana jest na 89%. Polega na tym, aby dwa razy dziennie przez dziesięć minut skupić się na rozluźnianiu mięśni brzucha i wyobrazić sobie, że dziecko się obraca. Sytuację może próbować zmienić też lekarz, który będzie starał się obrócić dziecko, chwytając je przez powłoki brzuszne i obserwując na USG. Zabieg ten jest możliwy w 37-38 tygodniu. Jego skuteczność to 50%, bo czasami dziecko może powrócić do poprzedniej pozycji.

Pamiętaj o tym, aby nadal regularnie masować krocze i ćwiczyć mięśnie Kegla.

Warto przeczytać