Kalendarz ciąży - 4. tydzień

Gdybyś nie była w ciąży, powinnaś teraz spodziewać się miesiączki. Początkowe objawy są bardzo podobne do tych, które dokuczają Ci przed okresem. Być może jesteś trochę rozdrażniona, bolą Cię piersi, Twoja cera nieco się pogorszyła. Reakcja organizmu jest taka, jak co miesiąc, z jedną tylko, istotną różnicą, która często uświadamia kobietom w jakim są stanie. Mowa o braku miesiączki.

Dziecko

Twoje maleństwo błyskawicznie się rozwija, osiągając w tym tygodniu wielkość od 0,3 do 1 mm. Nadal wielkością przypomina łebek od szpilki, ale mimo to zachodzi w nim bardzo wiele istotnych zmian i procesów wytwarzających podstawowe narządy.

Blastocysta, stadium rozwoju w którym dotychczas było Twoje dziecko, cały czas dzieli się i rozrasta. Po zadomowieniu się w macicy zaczyna pobierać tlen i substancje odżywcze, które pozwalają mu się rozwijać. W wyniku podziału blastocysty powstają dwie połowy. Ta, która przywiera do ściany macicy przemieni się w łożysko, a następnie pojawią się pępowina, worek owodniowy, woreczek żółtkowy oraz ochronna błona – kosmówka.

Z  drugiej połowy – wewnętrznej – tworzy się embrion. To kolejny etap rozwoju Twojego maleństwa. Embrion składa się z trzech warstw – ektodermy, mezodermy i endodermy. Warstwa wewnętrzna (endoderma) rozwinie się niebawem w płuca, układ pokarmowy, wątrobę, trzustkę, tarczycę. Warstwa środkowa (mezoderma) przemieni się w nerki, narządy płciowe, serce, mięśnie, odpowiada też za rozwój kości. Warstwa zewnętrzna (ektoderma) utworzy włosy, oczy, skórę oraz układ nerwowy.

Zarodek nie ma pigmentu, jest półprzezroczysty i przypomina meduzę. Nim skończy się czwarty tydzień będzie miał już wykształcony mózg oraz rdzeń kręgowy.

Mama

Pod koniec czwartego tygodnia, najlepiej w dniu kiedy powinna pojawić się miesiączka, test ciążowy powinien dać wiarygodny wynik. Możesz wtedy spodziewać się na nim dwóch poziomych kresek, które oznaczają ciążę. Dzieje się tak za sprawą hormonu HCG, który wytwarza się już z chwilą zagnieżdżenia zarodka. Testy ciążowe wykrywają obecność hormonu, a jego stężenie w moczu jest najwyższe z rana, dlatego najlepiej wykonywać test zaraz po przebudzeniu. Aby mieć pewność najlepiej wykonać dwa testy – jeden w terminie, kiedy powinna pojawić się miesiączka, drugi  – tydzień później.

Pomimo wykonania domowego testu ciążowego umów się na wizytę u ginekologa, który poda Ci wiarygodną informację na temat Twojego obecnego stanu. Podczas badania lekarz zauważy zmiany w kształcie oraz rozmiarze macicy, a także zmiany w śluzówce pochwy. W trakcie badania USG będzie można na razie dostrzec tylko woreczek ciążowy. To w nim właśnie rozwija się Twój przyszły potomek.

Skoro ginekolog potwierdził już, że zostaniesz mamą, warto zacząć zastanawiać się nad wyborem osoby prowadzącej ciążę. Zgodnie z prawem może to być lekarz ginekolog lub położna.

To jedna z pierwszych i najważniejszych decyzji, które będziesz musiała podjąć. Osoba prowadząca ciążę powinna zapewnić Ci stałą, rzetelną i troskliwą opiekę przez cały okres ciąży. Zwróć uwagę podczas pierwszej wizyty, czy lekarz lub położna przeprowadza z Tobą szczegółowy wywiad, czy cierpliwie i wyczerpująco odpowiada na Twoje pytania, potrafi wyjaśnić wszystko zrozumiale oraz, co bardzo istotne, czy wzbudza Twoje zaufanie. Ważne jest również to, czy możesz liczyć na kontakt z nim/nią w każdym momencie, stąd istotne, czy podaje swój numer telefonu, co daje poczucie stałej opieki. Osoba prowadząca ciążę to teraz bardzo istotna postać – przez najbliższe miesiące będziesz się z nią często widywać, powierzając jej zdrowie swoje i swojego dziecka.

Wraz z wizytą u ginekologa poznasz też termin porodu (na podstawie daty pierwszego dnia swojej ostatniej miesiączki lub momentu, w którym doszło do zapłodnienia). Dzięki tej wiedzy możesz już zacząć planować najbliższe miesiące, np. to, kiedy wyjechać na wakacje, albo jak przygotować rodzinny budżet na przyjęcie nowego członka.

Pod koniec czwartego tygodnia mija 1/3 pierwszego trymestru. 4. tydzień ciąży oznacza, że… miesiąc ciąży masz już za sobą!

Warto przeczytać