Kalendarz ciąży - 40. tydzień

Właśnie mija 38. tydzień od zapłodnienia. To decydujący moment – niebawem będziesz tulić w ramionach swoje dziecko. Finał długiego, dziewięciomiesięcznego oczekiwania, zbliża się coraz bardziej. Główna gwiazda tego wydarzenia – dziecko – ma już ok. 3,5 kg i ok. 54-55 cm długości.

Dziecko

40. tydzień ciąży – dziecko jest już w pełni przygotowane do samodzielnego życia poza organizmem matki. Pod koniec tego tygodnia powinno się już urodzić, jednak tak naprawdę może z tym poczekać nawet do dwóch tygodni.

Po narodzinach i przytuleniu do piersi dziecko szybko Cię rozpozna – po zapachu, biciu serca, głosie.

Nie spodziewaj się tego, że tuż po porodzie zobaczysz małego, różowego, pięknego bobaska. Poród to także spory wysiłek dla Twojego maleństwa, a dziewięć miesięcy „moczenia” w płynie owodniowym oraz ściskanie w kurczącej się macicy i ciasnym kanale rodnym ma znaczny wpływ na jego wygląd.  Malec tuż po narodzinach może mieć nieco zniekształconą główkę (efekt przeciskania się przez kanał rodny), opuchnięte narządu płciowe,  na skórze może być lekka wysypka albo plamki. Jego wygląd unormuje się w przeciągu najbliższych dwóch tygodni po porodzie.

Mama

W tym tygodniu bóle w obrębie miednicy i kręgosłupa mogą być silniejsze. Dzieje się tak za sprawą zwiększenia poziomu relaksyny, substancji, która odpowiada za podatność i elastyczność połączeń stawowych. Cykliczne i pojawiające się w krótkich odstępach czasu bóle w okolicy krzyżowej mogą wskazywać na rozpoczęcie się akcji porodowej.

Dno macicy jest teraz na wysokości jednego albo dwóch palców poniżej łuków żebrowych – całkiem podobnie jak ok. 32 tygodnia ciąży. Malec ma bardzo mało miejsca, ale wciąż powinnaś czuć jego ruchy.

Nie martw się, jeżeli pomimo upływu terminu porodu nadal nosisz w sobie dziecko. Lekarze za poród o czasie przyjmują okres od 38. do 42. tygodnia ciąży.

Po 42. tygodniu określają ją terminem „przenoszonej”.

W przypadku, gdy ciąża trwa zbyt długo łożysko staje się mniej wydaje, stąd istnieje ryzyko niedotlenienia i niedożywienia dziecka. Dlatego też po upływie 42. tygodnia lekarze często decydują się na wywołanie porodu, co wymaga ścisłego nadzoru stanu dziecka i matki.

Czekając na ten właściwy moment, staraj się odpoczywać i gromadzić dużo energii potrzebnej do porodu. Chodź na spacery, rozciągaj się, odpowiednio się odżywiaj, staraj się zrelaksować i zająć tym, co sprawia Ci przyjemność. Dbaj też o kontakt z dzieckiem – mów do niego, śpiewaj mu, czytaj, słuchaj z nim muzyki.

Możliwe, że zastanawiasz się nad tym, jak długo będzie trwał poród. U każdej kobiety czas porodu przebiega inaczej i nie da się go precyzyjnie określić. Czas porodu uzależniony jest od wielu czynników (m.in. wielkość i kształt miednicy, wielkość główki dziecka, nadwaga). Rozpocznie się on wraz z momentem pojawienia się regularnych, częstych skurczy, a zakończy z chwilą urodzenia łożyska. Podstawowym warunkiem postępu porodu  jest rozwarcie o średnicy 10 cm, przy czym szyjka macicy rozwiera się na ogół w tempie 0,5-1 cm na godzinę. Bywa jednak, że szyjka rozwiera się w zaledwie kilka minut.

Najczęściej poród trwa dłużej u kobiet, które rodzą po raz pierwszy, wówczas pierwszy i drugi etap może wynosić ok. 15 godzin. U kobiet, które mają już za sobą takie doświadczenie, proces ten będzie przebiegał krócej – ok. 6-9 godzin. Na ogół od rozpoczęcia do zakończenia porodu nie powinno upłynąć więcej czasu niż jedna doba.

Okres po porodzie nazywany jest połogiem i trwa on 6 tygodni. W tym czasie Twój organizm będzie się regenerował i wracał do kondycji sprzed porodu, a Ty będziesz coraz bardziej przyzwyczajać się do nowej, ważnej i odpowiedzialnej roli – roli matki.

Warto przeczytać

0 3547

0 2988

0 7716
Odwiedziny po porodzie

0 10222